ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Pobierz] Nowe Mapy Google – miesięczne statystyki oraz PiP!

Autor: Kamil Lewicki Kategoria: Artykuły

Mapy Google to jedna z najlepszych nawigacji dostępnych na rynku i nawet zdarza się, że użytkownicy konkurencyjnego systemu, a mam tu na myśli oczywiście iOS, sięgają po rozwiązanie Giganta z Mountain View. Wszystko za sprawą częstych aktualizacji, świetnego wsparcia oraz rozwoju stricte pod użytkownika. Można powiedzieć nawet, że Mapy Google oferują swego rodzaju funkcje społecznościowe, a to w przypadku podróży bardzo ważny aspekt. Przyjrzyjmy się zatem, co nowego wprowadza świeża aktualizacja do wersji beta.

Mapy Google 9.59 dążą w kierunku Android O

W Androidzie O jednym z ciekawszych usprawnień i nowością, o której się dużo mówi jest tryb Picture-in-Picture. Pozwala on na zmniejszenie używanej aplikacji do formatu okienka i ułożenia go sobie w wygodnym miejscu na ekranie. Obecnie niewiele aplikacji wspiera PiP, wśród nich możemy wymienić między innymi YouTube’a czy VLC. Są to jednak programy służące do odtwarzania wideo. A jak to wygląda w nawigacji?

Źle. Nie trzeba dużo mówić ani długo się wpatrywać, by zauważyć że Picture-in-Picture w Mapach jak na razie jest bezużyteczny. Tekst oraz ikony nachodzą na siebie i cały interfejs traci na czytelności. Nie mówiąc już o tym, że celem nawigacji jest wskazywanie nam trasy, czego tutaj trudno się doszukać. Należy jednak zaznaczyć, że Mapy Google 9.59 są w wersji beta i na razie PiP nie pojawił się w oficjalnym wydaniu. Być może kiedy już to zrobi efekt będzie zgoła inny.

Osobiście widzę tutaj zastosowanie wyłącznie na smartfonach wyposażonych w duże ekrany oraz tabletach. W innym razie mapa będzie mała, nieczytelna, a prowadząc samochód do miejsca, którego jeszcze nie odwiedziłem wolałbym mieć podgląd na jej większą część niż tylko strzałkę z moim położeniem.

Q&A, czyli pytania i odpowiedzi

Kolejną z nowości jest wprowadzenie sekcji Q&A. Pozwala ona na zadanie pytania dotyczącego miejsca, które chcemy odwiedzić. Jak to zrobić? Należy wejść w opis danego miejsca, a następnie pod opcją „Zaproponuj zmianę” dojrzymy pole tekstowe, w którym możemy o coś zapytać.

W tym miejscu zapytałbym, jakie jest prawdopodobieństwo, że akurat ktoś odpowie na nasze pytanie? Co więcej, odpowie relatywnie szybko, a nie po roku przez przypadek. Sam zamysł pytań i odpowiedzi w aplikacji jest świetny. Można się jednak zastanowić nad usprawnieniem na przykład w postaci powiadomień? Jeśli akurat bylibyśmy w pobliżu miejsca, którego dotyczy zadane pytanie moglibyśmy otrzymać odpowiedni komunikat.

Miesięcznie statystyki to strzał w dziesiątkę

W ustawieniach nawigacji pojawiła się opcja „Pamiętaj miesięczne statystyki”. Mapy Google w wersji beta nie zawierają jeszcze odpowiedniej zakładki, w której moglibyśmy podejrzeć zestawienie cyferek. Kod aplikacji sugeruje jednak, że dane dotyczyć będą średniej prędkości, czasu spędzonego w ruchu, zaoszczędzonego czasu, łącznego czasu korzystania z nawigacji oraz ogólnych informacji o wycieczkach.

Pobierz Mapy Google 9.59 beta

Nieważne czy macie Androida O, czy też nie. Już teraz możecie pobrać testowe wydanie Map. Dostępne są dwa sposoby. Pierwszy zakłada zapisanie się do testów za pomocą jednego kliknięcia – KLIKZ kolei drugi to zwyczajna instalacja z pliku APK. Jednym z zaufanych źródeł jest apkmirror – KLIK. Pamiętajcie jednak, że instalując aplikację z zewnątrz należy na to zezwolić w ustawieniach.

źródło: Android Police

Sprawdź najnowsze wpisy