ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Nexusy wcale nie były tanie – jak przez lata zmieniały się ceny tych urządzeń

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Od początku swojego istnienia urządzenia z serii Nexus zajmowały specjalne miejsce w sercu fanów Androida. Wśród innych telefonów i tabletów dostępnych na rynku wyróżniały się one przede wszystkim oficjalnym wsparciem Google’a, które zapewniało wieloletnie i bardzo szybkie aktualizacje, dobrą wydajnością oraz praktycznie nieskończonymi możliwościami modyfikowania oprogramowania – nie było żadnego problemu z odblokowaniem bootloadera, a ilość ROM-ów oraz modów, które znaleźć można m.in. na stronie XDA-Developers, przyprawiała o zawrót głowy. Co ciekawe, spora część fanów tych urządzeń dalej uważa, że Nexusy były względnie tanie, przede wszystkim w porównaniu do Pixeli. Okazuje się, że nie do końca jest to prawdą – w tym artykule przedstawię wam, jak zmieniały się ceny smartfonów od Google’a w minionych latach.

Nexus One | I kwartał 2010

Nexus One to pierwsze urządzenie z rodziny Nexus tworzone przez Google’a przy współpracy z tajwańską firmą HTC. Telefon ten wyposażony został w 3.7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 480 x 800 pikseli. O wydajność urządzenia dbał procesor Qualcomm QSD8250, który wspierany był przez 512 MB pamięci operacyjnej. Nexus One początkowo działał pod kontrolą Androida 2.1 Eclair. W dniu premiery smartfon ten można było zakupić w sklepach za 529 dolarów, co na dzisiejsze pieniądze daje 1900 zł (jednak kilka lat temu było to około 1500 zł). Warto wspomnieć, że iPhone’a 4 można wtedy było kupić 30 dolarów taniej.

Cena: jak za flagowca.

Nexus S | IV kwartał 2010

Kolejnym urządzeniem z rodziny Nexus był Nexus S stworzony przy współpracy z Samsungiem. Na rynku pojawi się on pod koniec 2010 roku. Telefon ten mógł wtedy pochwalić się procesorem Cortex A8, 512 MB pamięci operacyjnej oraz 4-calowy wyświetlaczem o rozdzielczości 480 x 800 pikseli. Na urządzeniu preinstalowany był system Android 2.3 Gingerbread. W dniu premiery, tego Nexusa wyprodukowanego przez Samsunga można było zakupić za 530 dolarów – większość smartfonów z tego roku kosztowała około 500 dolarów, więc Nexus S był wyceniony jak flagowiec.

Cena: jak za flagowca.

Galaxy Nexus | III kwartał 2011

Galaxy Nexus to drugi już smartfon wyprodukowany przez Samsunga, który znalazł się na tej liście. Charakteryzował go 4.65-calowy ekran o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli (widać już postęp!). O wydajność urządzenia dbał procesor TI OMAP4460 oraz 1 GB pamięci operacyjnej. Galaxy Nexus na rynku pojawił się, działając pod kontrolą Androida 4.0 Ice Cream Sandwich. Smartfon ten wyceniony został na nieco ponad 500 dolarów, co plasowało go na wyższej półce cenowej niż iPhone’a. Później Galaxy Nexus trafił do sklepu Google Play, w którym dostępny był za 400 dolarów, ale było już za późno.

Cena: jak za flagowca.

Nexus 4 | IV kwartał 2012

Nexus 4 był świetnym telefonem, któremu nie mam nic do zarzucenia – oferował dobre podzespoły, a to wszystko za niewygórowaną cenę. Telefon wyposażony został w procesor Qualcomm APQ8064 wspierany przez 2 GB pamięci operacyjnej. Obraz wyświetlany był na 4.7-calowym ekranie o rozdzielczości 768 x 1280 pikseli. Urządzenie na rynku pojawiło się z Androidem 4.2 Jelly Bean. Smartfon można było zakupić w sklepach za mniej niż 1500 zł.

Cena: jak za telefon ze średniej półki.

Nexus 5 | IV kwartał 2013

To urządzenie z serii Nexus to kolejny przykład telefonu z Androidem, który jest niemalże idealny – Nexus 5 swoim użytkownikom oferował świetną wydajność, dobry aparat oraz długie wsparcie za niewielką cenę. Na rynku pojawił się on z procesorem Qualcomm Snapdragon 800 oraz 2 GB pamięci operacyjnej. Urządzenie zachwycało wyświetlaczem – wyposażone zostało bowiem w 4.95-calowy ekran o rozdzielczości 1080 x 1920 pikseli. Nexus 5 to pierwszy smartfon, który na rynek trafił z systemem Android 5.0 Lollipop. Urządzenie to było dostępne w Polsce za około 1500 zł, czyli za kilkaset złotych mniej niż podobne telefony.

Cena: jak za telefon ze średniej półki.

Nexus 6 | IV kwartał 2014

Nexus 6 to flagowe urządzenie dostępne za flagową cenę. Smartfon ten płynność pracy gwarantował dzięki połączeniu procesora Qualcomm Snapdragon 805 oraz 3 GB pamięci RAM, a obraz wyświetlany był na gigantycznym 5.96-calowy ekranie o rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli. Urządzenie to początkowo działało pod kontrolą systemu Android 5.0 Lollipop. Za podstawowy model w polskich sklepach trzeba było zapłacić ponad 2200 zł – była to najwyższa cena, jaką Google zażyczyło sobie za Nexusa.

Cena: jak za flagowca.

Nexus 5X i 6P | III kwartał 2015

W 2015 roku na rynku po raz pierwszy pojawiły się dwa Nexusy – jeden z nich był telefonem ze średniej półki (Nexus 5X), a jeden był flagowcem (Nexus 6P). Niestety w Polsce za jeden ze smartfonów Google zażyczyło sobie dość sporo – w dniu premiery 5X dostać można było za ponad 2200 zł (było to o wiele za dużo, w Stanach Zjednoczonych cena oscylowała w okolicy 379 dolarów), a Nexus 6P przez pewien czas nie był dostępny u nas do zakupu w oficjalnej dystrybucji (za granicą można go było zakupić za około 500 dolarów). Pierwsze z tych urządzeń wyposażone zostało w procesor Qualcomm Snapdragon 808, który wspierany był przez 2 GB pamięci operacyjnej. Nexus 6P był nieco lepszy – w nim znalazł się Qualcomm Snapdragon 810 oraz 3 GB pamięci operacyjnej. Google Pixel wyceniony został na 600 dolarów, czyli niewiele więcej niż popularne Nexusy.

Cena Nexusa 5X: odpowiednia do podzespołów (za granicą).

Cena Nexusa 6P: wysoka, ale nieco niższa niż innych flagowców z tego roku.

Źródło grafiki głównej: Pixelstalk

Sprawdź najnowsze wpisy