Aktualizacje Androida to bardzo fajna sprawa dla fanów tego systemu – każde powiadomienie z informacją o nowej wersji Androida, która jest już dostępna do pobrania to możliwość przetestowania nowych funkcji, które swoje miejsce znalazły w systemie Google’a. Nieciekawie robi się, jednak gdy jak najszybciej pragniemy pobrać długo wyczekiwany update, ale nasz entuzjazm szybko opada, gdy wyświetlony zostaje komunikat o braku wolnego miejsca na smartfonie – by je zwolnić, trzeba przecież usunąć trochę plików, zdjęć lub aplikacji, a to wszystko może być przecież dla nas przydatne. Problem ten stara się naprawić ósma już odsłona Androida, która będzie w stanie zaktualizować się nawet pomimo braku wolnego miejsca w pamięci wewnętrznej urządzenia – przynajmniej w teorii.

Co zatem stanie się z plikami?

Dalej będą one pobierane na urządzenie, ale teraz zupełnie inaczej niż do tej pory. Wraz z premierą funkcji o nazwie Seamless Updates, która zadebiutowała razem z Androidem 7.0, Google podzieliło partycję systemową na dwie, odrębne partycje, które nazwane zostały A oraz B. Stało się tak przynajmniej w teorii, ponieważ w praktyce żaden producent smartfonów nie mógł pozwolić sobie na wprowadzenie takiego rozwiązania, ponieważ wymagałoby to dość sporej wiedzy technicznej ze strony właściciela telefonu. Jedynym urządzeniem, które rzeczywiście może w pełni korzystać z Seamless Updates, jest w tej chwili Google Pixel, którego druga odsłona ma zadebiutować już za kilka miesięcy. Aktualnie aktualizacja pobierana jest na pamięć wewnętrzną przeznaczoną na użytkownika, a następnie przenoszona na jedną z partycji (podczas działania telefonu korzysta on wyłącznie z jednej z dwóch), dzięki czemu po ponownym uruchomieniu urządzenia jest już ono zaktualizowane. Android 8.0 skorzysta z tego rozwiązania i „nakaże” urządzeniu pobierać pliki aktualizacji bezpośrednio na partycję, która jest nieużywana. Dzięki temu pominięty zostanie krok, w którym update musiał najpierw znaleźć się w pamięci właściciela smartfona, więc nie będzie on musiał zawsze posiadać około 1 GB wolnego miejsca – w ósmej odsłonie systemu Android na kompatybilnym urządzeniu wystarczy jedynie około 100 KB.

Niestety są to tylko pozory

Niestety to, że Android 8.0 zaktualizuje się nawet wtedy, gdy pamięć urządzenia będzie pełna, nie do końca jest prawdą. Od ósmej aktualizacji systemu Google’a partycja systemowa (a raczej dwie partycje, które ją tworzą) zostaną po prostu powiększone o ilość niezbędnego do poprawnego działania miejsca. Z tego powodu użytkownik, który posiada telefon o pojemności 64 GB, który obsługuje funkcję Seamless Updates, otrzyma po prostu mniej miejsca, niż inny właściciel smartfona o takiej samej pojemności. Zmiana ta zaoszczędzi frustracji, która pojawiała się podczas przymusu usunięcia potrzebnych plików w celu aktualizacji oprogramowania, ale jednocześnie nieco pomniejszy ilość dostępnego miejsca w pamięci urządzenia. Coś za coś – pamiętajcie, że użytkownicy posiadający uprawnienia roota na swoim telefonie będą mogli manualnie zmniejszyć wielkość partycji systemowej do odpowiedniego rozmiaru.

Źródło: Android Source

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.