W 2016 roku problemy Samsunga rosły z dnia na dzień, a wszystko zaczęło się po raz pierwszy wraz z incydentem z baterią Note’a 7. Początkowo ten koreański gigant starał się załatwić sprawę przez wymianę wadliwych urządzeń na modele oznaczone jako bezpieczne, ale finalnie skończyło się na masowych zwrotach wszystkich zakupionych urządzeń, a ich byli właściciele otrzymywali pełny zwrot środków. Po tym nieprzyjemnym wydarzeniu Samsung zapowiedział nowy sposób testowania baterii do swoich przyszłych smartfonów i tabletów, który zapewni znaczne bezpieczeństwo dla użytkowników. W tym artykule przedstawię wam tajniki testowania akumulatorów wyprodukowanych przez tego koreańskiego giganta oraz opowiem, ile baterii jest co miesiąc niszczonych po to, by właściciele smartfonów producenta mogli czuć się bezpiecznie.

Procedura testowania

Jakiś czas temu zostaliśmy już poinformowani przez Samsunga o tym, że nowa procedura testowania baterii dla telefonów składa się z ośmiu elementów, które pozwalają na zachowanie bezpieczeństwa nawet w sytuacjach drastycznie przekraczających normy. Poniżej prezentuję wam, na czym testy te dokładnie polegają.

  1. Test wytrzymałości. Podczas tego sprawdzianu baterie testowane są pod kątem swojej niepodatności na czynniki zewnętrzne – oznacza to, że akumulatory wytrzymać muszą testy na m.in. przeładowanie, odporność na ludzkie paznokcie, ekstremalne warunki pogodowe (bardzo niska i wysoka temperatura itp.). Niektóre baterie narażane są nawet na przebijanie.
  2. Kontrola wizualna. Każda testowana bateria jest dokładnie oglądana przez pracownika Samsunga i porównywana ze standardami wyglądu, tak, by sprawdzić, czy nie doszło do żadnych wstępnych uszkodzeń widocznych gołym okiem.
  3. Prześwietlenie promieniowaniem rentgenowskim. Po oględzinach akumulatory trafiają do specjalnej maszyny, w której są prześwietlane. Następnie skan komponentu trafia na ekran komputera, na którym pracownik sprawdza, czy wszystko jest w normie.
  4. Wielokrotne ładowanie i rozładowywanie. Wiele uszkodzeń baterii urządzeń mobilnych następuje po wielokrotnym ich naładowaniu i rozładowaniu. Z tego powodu akumulatory testowane są pod tym kątem, co zapobiec ma nieprzyjemnym sytuacjom w przyszłości.
  5. Test na ulatnianie się lotnych związków organicznych. Podczas tej procedury sprawdzana jest szczelność baterii, tak, by zapobiec wyciekowi lotnych związków organicznych.
  6. Rozmontowanie komponentu. Baterie przeznaczone do testowania są rozkładane na czynniki pierwsze, po to, by sprawdzić wytrzymałość elementów spawanych oraz szczelność taśmy izolacyjnej.
  7. Test użytkowania. Akumulatory testowane są w warunkach podobnych do tych, w których mogą znaleźć się podczas użytkowania przez właścicieli smartfona (niska i wysoka temperatura, ulewne deszcze itp.).
  8. Test ΔOCV. Jest to test na zmiany w napięciu obwodu otwartego – napięcie mierzone jest w każdym procesie tworzenia baterii, a następnie porównywane z poprzednimi pomiarami.

Jak możecie zobaczyć, procedura testowania akumulatorów dla nowych urządzeń Samsunga jest dość skomplikowana. Jak to wygląda w praktyce? Część procedury możecie zobaczyć na poniższym filmie.

Na początku całego artykułu wspomniałem również o tym, że koreański gigant niszczy sporą część baterii na potrzeby testów. Okazuje się, że jest to naprawdę spora część – aż 3% wszystkich wyprodukowanych akumulatorów jest przeznaczana na potrzeby testowe. Dodatkowo każda bateria posiada swój unikatowy kod QR, który pozwala na łatwe zdiagnozowanie procedury, która spowodowała wadę podczas testów.

Źródło: SamMobile / Samsung Newsroom

 

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.