kalendarz

[Sprzed dekady] Wirus kasujący pliki MP3, sukces iTunes i udziały producentów na rynku komórek

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 31 lipca do 6 sierpnia 2007 roku.

Wirus kasujący pliki MP3

Autorzy szkodliwego oprogramowania wielokrotnie wykazywali się kreatywnością. 10 lat temu szalał robak, który stał na straży legalności multimediów – usuwał pliki MP3. Nikt jednak nie weryfikował skąd one pochodzą, znikały dosłownie wszystkie piosenki na dysku. Warto tu zaznaczyć, że oprogramowanie działało tylko w systemie Windows, w tamtym czasie piractwo kwitło, a o sklepach z cyfrową muzyką prawie nikt nie słyszał. Jak działał szkodnik? Po uruchomieniu skanował dysk i dodawał się do listy oprogramowania startującego razem z systemem. Po usunięciu kolekcji muzyki nie kończył swojej działalności, ponieważ kopiował się na wszystkie podłączone nośniki pamięci. Symantec określił to zagrożenie jako mało szkodliwe. Cóż, może szkodnik nie zagrażał bezpieczeństwu, jednak bez wątpienia jego ofiary musiały wpadać w szał.

3 miliardy sprzedanych piosenek w iTunes

Apple pochwaliło się ogromnym sukcesem w sprzedaży cyfrowej muzyki. Do 2007 roku sprzedano łącznie 3 miliardy utworów. Tym samym Apple uzyskało 10% rynku muzycznego w USA. Warto tu wspomnieć, że przez pojęcie rynku muzycznego należy rozumieć wszystkie sprzedane utwory, również na nośnikach fizycznych. Już wtedy dało się zauważyć, że sprzedaż płyt CD systematycznie spada na rzecz cyfrowych kopii. Czy ta informacja koliduje z wcześniejszą informacją o wirusie usuwającym pliki MP3? Nie, ponieważ zakupione utwory trafiały głównie do użytkowników korzystających z urządzeń Apple.

60 milionów instalacji systemu Windows Vista

Jak sprzedawał się jeden z najgorszych systemów w historii Microsoftu? Na początku sierpnia 2007 roku miał na koncie 60 milionów sprzedanych licencji. Średnio najnowszy ówcześnie Windows miesięcznie znajdował 10 milionów nabywców. W ten sposób Vista w raptem 5 tygodni prześcignęła wszystkie instalacje Mac OS. Trzeba przyznać, że jak na współczesną opinię o tym systemie tempo było naprawdę imponujące. Warto tu wspomnieć, że mimo wszystko ta wersja Windowsa sprzedawała się znacznie gorzej od poprzedników. Microsoft walczył z niechęcią użytkowników poprzez ograniczanie sprzedaży Windowsa XP i umowy z producentami sprzętu. Otwartą kwestią pozostaje to, ile w tym czasie funkcjonowało pirackich kopii Visty.

Udziały rynku mobilnego w 2 kwartale… 2007 roku

Dziś przybliżony udział producentów telefonów na rynku znamy niemal na pamięć. Warto jednak wspomnieć, jak wyglądało to 10 lat temu, kiedy Apple dopiero zaczynało swoją przygodę z rynkiem mobilnym, smartfony w zasadzie nie istniały, a PDA były ciekawostką.

ProducentUdział 2Q2006Udział 2Q2007Sprzedaż w sztukach 2Q2006Sprzedaż w  sztukach 2Q2007
 Nokia 33,4% 37% 78,6 mln 100,8 mln
 Samsung 10,7% 13,7% 25,2 mln 37,4 mln
 Motorola 22,1% 13% 51,9 mln 35,5 mln
 Sony Ericsson 6,7% 9,1% 15,7 mln 24,9 mln
 LG 6,4% 7% 15 mln 19,1 mln

Jak widać niemal wszyscy duzi producenci zanotowali duże wzrosty sprzedaży. Rekord pod względem przyrostu pobił Sony Ericsson, a zawdzięczał to nowym modelom z serii Walkman. Motorola zakończyła rok z ogromną stratą. Sprzedaż spadła na wszystkich rynkach, był to początek kryzysu, który zakończył się sprzedaniem działu mobilnego. Już w tamtym czasie próbowano walczyć, zwolniono część pracowników, zmieniono kierownictwo oraz zaprezentowano nowe portfolio.

Z Google zniknęła sobota!

10 lat temu w Google Analytics pojawił się niecodzienny błąd. Z wbudowanego w usługę kalendarza wyparowała… sobota. Może pomyłka nie była uciążliwa, jednak nietypowy zrzut ekranu pozostał i do dziś powoduje zdziwienie.

Motyw