Apple ogłosiło wczoraj wieczorem wyniki finansowe za trzeci kwartał roku finansowego 2017, który odpowiada drugiemu kwartałowi kalendarzowego roku. Amerykanie osiągnęli przychody w wysokości $45,4 mld i zysk netto w wysokości $8,7 mld. Wartości te są wyższe w odniesieniu do trzeciego kwartału 2016 roku, kiedy przychód wynosił $42,4 mld, a zysk netto $7,7 mld. Marża brutto również wzrosła z 38% w roku 2016, do 38,5% w trzecim kwartale 2017 roku. Apple ogłosiło wypłatę dywidendy akcjonariuszom od 17 sierpnia, w wysokości $0,63 za akcję.

Rekordowa wycena spółki

Wyniki okazały się znacznie lepsze od przewidywań analityków. Kurs akcji spółki ostro ruszył w górę, osiągając w trakcie sesji rekordowy poziom $159,10. Zakończył się on jednak na nieco niższym poziomie $148,73. Dzięki temu Apple osiągnęło wartość $775 mld stając się najdroższą giełdową spółką świata.

iPhone jak zwykle najważniejszym produktem

W ciągu ostatniego kwartału firma z Cupertino sprzedała nieco ponad 41 milionów iPhone’ów, co oznacza wzrost z 40,4 miliona rok temu. Średnia cena iPhone’a spadła do $606 za sztukę, podczas kiedy oczekiwano $621. Dyrektor finansowy Apple Luca Maestri oznajmił agencji Reuters, że zapasy telefonów zostały zmniejszone o 3,3 miliona egzemplarzy. Podczas rozmowy konferencyjnej Tim Cook powiedział mediom, że najbardziej popularnym smartfonem był oczywiście iPhone 7, ale iPhone 7 Plus znacząco zwiększył swoją udział w rynku w stosunku do iPhone’a 6s Plus rok temu. W ciągu 10 lat od premiery pierwszego iPhone’a Apple sprzedało 1,2 mld tych urządzeń.

Komputery Mac osiągają wzrost, wbrew wynikom rynku

Sprzedaż komputerów Mac zwiększyła się nieznacznie do poziomu 4,29 miliona z 4,25 miliona w trzecim kwartale 2016 roku. Należy przypomnieć, że na początku czerwca firma zaprezentowała odświeżone wersje MacBooków, MacBooków Pro, iMaców a także nową wersję MacBooka Air. Może to mieć duży wpływ na sprzedaż w kolejnych miesiącach, szczególnie, że rozpoczyna się okres, kiedy Apple co roku prowadzi kampanię dla sektora edukacji. Przychody ze sprzedaży komputerów wzrosły o 7%, pomimo 4% spadku na światowym rynku komputerów.

Bardzo dobry kwartał iPada

Ogromną niespodzianką jest pierwszy od wielu miesięcy wzrost sprzedaży iPada. Apple sprzedało 11,42 milionów tych urządzeń, podczas kiedy rok temu liczba ta wynosiła 9,95 milionów. Wzrost wyniósł 28% w porównaniu do poprzedniego kwartału i 15% rok do roku. Interesujące jest czy wpływ na ten zaskakujący wynik miał nowy iPad Pro 10,5, wprowadzony w czerwcu i cały czas trudno dostępny, czy może nowa wersja 9,7-calowego iPada. Model ten ma za sobą pierwszy pełny kwartał sprzedaży i wyróżnia się bardzo atrakcyjną ceną. Amerykanie osiągnęli najwyższy światowy udział w rynku w tym segmencie od 4 lat.

Świetne wyniki sprzedaży usług

Przychody z usług osiągnęły rekordowy kwartał w wysokości $7,3 mld i oznacza to 22% wzrost rok do roku. Według Tima Cooka wzrost był widoczny w każdym rejonie geograficznym. Luca Maestri ogłosił, że przychody ze sklepu App Store są dwa razy większe niż konkurencyjnego Google Play.

… i Apple Watcha

Sprzedaż Apple Watch wzrosła o ponad 50% w czerwcu i urządzenie to jest numerem jeden na rynku smartwatchy. Jednak dokładnych wyników dotyczących tego urządzenia Amerykanie nie podali.

Słuchawki AirPods hitem

Ogromnym hitem okazały się słuchawki AirPods. Oczekiwanie na to urządzenie w dalszym ciągu wynosi kilka tygodni. Apple w ostatnim czasie zwiększyło moce produkcyjne, aby słuchawki mogły dotrzeć do klientów.

Źródło: macrumors

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)