Google pracuje nad ulepszaniem zdjęć przy pomocy AI jeszcze przed ich wykonaniem

Artykuły

Google to międzynarodowa korporacja znana prawie każdemu – ten internetowy gigant jest przecież twórcą najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie, zajmuje się rozwijaniem systemu Android oraz prowadzi badania nad sztuczną inteligencją. Nic więc dziwnego, że swoje osiągnięcia Google sprawdza właśnie w swoich usługach i aplikacjach, czego przykładem są m.in. Zdjęcia Google, w których AI stworzone przez firmę zajmuje się np. ulepszaniem zdjęć, tworzeniem filmów, inteligentnym wyszukiwaniem i wieloma innymi rzeczami. Tym razem gigant z Mountain View pracuje nad jeszcze bardziej zjawiskową technologią – ulepszaniem zdjęć przy pomocy sztucznej inteligencji jeszcze przed ich zrobieniem, by użytkownik mógł oglądać efekt pracy algorytmów na żywo.

Projekt ten Google realizuje przy współpracy z Politechniką w Cambridge (Massachusetts Institute of Technology). W tym celu badacze stworzyli algorytmy bazujące na nauczaniu maszynowym, które są w stanie poprawić nawet podgląd przed wykonywaniem zdjęcia, co oznacza, że użytkownik doskonale wie, jak będzie wyglądała fotografia po przetworzeniu przez telefon. Aby uzyskać ten efekt, ekipa odpowiedzialna za projekt musiała nauczyć sieć neuronową zasad, według których ma postępować podczas udoskonalania zdjęć jeszcze przed ich zrobieniem – w tym celu sztuczna inteligencja otrzymała 5000 fotografii, które przedstawiały ujęcie przed i po przeróbce przez fotografów. Na podstawie zebranych informacji mogła ona następnie ustalić, jak ulepszane są zdjęcia i sama podążyć tą drogą. Efekty są naprawdę zaskakujące, bo okazuje się, że AI potrafi nawet dostosować typ udoskonalenia do scenerii zdjęcia. Przykładową poprawkę możecie obejrzeć na zdjęciu poniżej.

Nie przegap
Co oznacza dla programisty brak usług Google?
jedna aplikacja gms hms jak to zrobic programowanie
Na pewno wielu z Was zwróciła dziś uwagę na premierę smartfonów Huawei z serii P40. Właśnie ruszyła ich przedsprzedaż, a to oznacza, że już niedługo do pierwszych użytkowników trafią flagowe smartfony inne niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Największa różnica polega na tym, że brak w nich usług Google. Zamiast w Google Mobile Services (GMS) będą wyposażone […]

 

Świetną informacją jest to, że opracowana przez badaczy technologia praktycznie nie obciąża telefonu, co oznacza, że podgląd na żywo działać może na większości dostępnych urządzeń z minimalnym opóźnieniem i zużyciem baterii. Dzięki temu, z ulepszania zdjęć przez AI skorzystać będzie mogło naprawdę dużo użytkowników systemu Android, których aparat w telefonie nie robi zachwycających zdjęć – przecież każdy sprzęt, szczególnie ten starszy, ma pewne ograniczenia. Oznacza to, że dzięki badaniom Google’a realizowanym przy współpracy z Politechniką w Cambridge fani fotografii wykonywanej przy użyciu smartfona będą mogli wymieniać swoje urządzenie rzadziej, niż miało to miejsce do tej pory, o ile tylko będą zadowoleni z efektów pracy algorytmów. Poniżej możecie obejrzeć film, który przedstawia tajniki działania technologii, którą pokrótce opisałem powyżej.

Niestety nie jest znana dokładna data premiery tego rozwiązania – miejmy nadzieję, że stanie się to jak najszybciej, a technologia ta zaimplementowana zostanie do aplikacji Aparat w systemie Android. Na szczęście raczej nie ma powodów do obaw, bo prace nad ulepszaniem zdjęć przy pomocy sztucznej inteligencji są na zaawansowanym etapie i o ile po drodze nie stanie się nic złego, co mogłoby zaszkodzić projektowi, to efekty pracy badaczy będziemy mogli podziwiać już wkrótce.

Źródło: MIT News / AndroidAuthority


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x