Do Sieci trafiło oprogramowanie dla Apple HomePod, bezprzewodowego głośnika giganta z Cupertino. Dało to szansę ambitnym deweloperom na pogrzebanie w kodzie i wyciągnięciu kilku interesujących informacji. Co dodaje smaczku to fakt, że dotyczą one nie samego głośnika, lecz nadchodzącego iPhone’a 8, czyli jubileuszowego modelu, którego wyczekują wszyscy fani marki. Czy nowości, których dowiadujemy się z tego oprogramowania wszystkich ucieszą?

Apple HomePod i firmware iOS 11.0.2 przedstawiają nam funkcje iPhone’a

iPhone 8 do tej pory był królem wielu przecieków, lecz jego funkcji mogliśmy jedynie domniemywać. Teraz dzięki uprzejmości dewelopera wiemy na ten temat trochę więcej. Steve Troughton-Smith pogrzebał w kodzie oprogramowania głośnika i odkrył, że iPhone 8 ma oferować funkcję rozpoznawania twarzy. Ukrywa się ona pod nazwą kodową Pearl ID. Kamera na frontowym panelu ma być bardziej zaawansowana niż u konkurencji. BiometricKit, framework wykorzystywany przez Touch ID ma być w stanie wykryć nawet częściowo zamgloną twarz, również nie ma mieć problemów z różnymi kątami.

Wcześniej plotkowano o zabezpieczeniu biometrycznym w najnowszym iPhone. Wariantów było kilka: od umieszczenia skanera linii papilarnych w wyświetlaczu przez zainstalowanie czytnika w powiększonym przycisku blokady ekranu aż po skanowanie twarzy 3D. Wygląda na to, że Apple postawiło na tę ostatnią opcję i być może pożegna się z odciskami palca.

Gigant z Cupertino zrezygnuje z fizycznego przycisku Home oraz płytki dotykowej, jaką znajdziemy w iPhone 7. W obszarze funkcyjnym na ekranie pojawiać się będzie wirtualny klawisz Początek. Zapoznając się z designem nowego smartfonu, widzimy, że w górnej części frontowego panelu zrobiono wycięcie, by umieścić wszystkie niezbędne czujniki i elementy sprzętowe, takie jak kamerkę selfie czy też głośnik. Konsekwencją tego może być podzielony pasek o rozszerzonej funkcjonalności.

Oprócz tego, iPhone’a 8 prawdopodobnie obudzimy dotknięciem palca. Do tej pory można to wykonać za pomocą przycisku Home, lecz w jubileuszowej edycji ma go zabraknąć. Z pewnością część użytkowników do niego przywykła, część polubiła, ale to niestety jak ze złączem słuchawkowym – w końcu przychodzi na niego kres. Steve informuje nas również o informacjach dotyczących interfejsu klawiatury czy funkcjach ARKit dla frontowego aparatu.

D22, kryptonim, pod którym chowa się nowy iPhone

W firmware znajduje się również plik Payment_glyph_phone-D22.caar, który skrywa w sobie pewną grafikę. Przedstawia ona zarys iPhone’a 8, który potwierdza wcześniejsze doniesienia na temat wyglądu urządzenia oraz rendery.

W Sieci pojawiło się również zdjęcie skróconej instrukcji do iPhone’a. Ono również potwierdza nadchodzące kształty.

Do premiery miesiąc

Tego, kiedy dokładnie zostanie zaprezentowany iPhone 8 powiedzieć nie możemy. Prawdopodobnie będzie to na początku września, podobnie jak to miało miejsce rok temu. Potwierdzenie daty uzyskamy jednak na około 10 dni przed wydarzeniem. Apple oprócz jubileuszowego iPhone’a pokaże również ulepszone wersje „siódemek”, czyli modele iPhone 7s oraz 7s Plus.

źródło: Twitter, 9to5Mac

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Lewicki

Pasjonat dobrej kuchni i technologiczny geek. Mówi, że grywa w squasha, choć to raczej squash pogrywa z nim. Niegdyś zapalony fan ROMów i kerneli. Niezmiennie esteta.