Sierpień to czas dla HMD Global Oy i ich flagowego modelu. Nokia 8 zostanie zaprezentowana już za dwa tygodnie. Wtedy cały świat przekona się o możliwościach nowego smartfona z logo Nokia na pokładzie i optyką Carla Zeissa. Do tej pory Nokia 8 była bohaterem wielu przecieków, lecz jeszcze w żadnym nie potwierdzono w 100% jej specyfikacji technicznej. Tym razem urządzenie trafiło do bazy danych GFX Bench skąd możemy wyciągnąć konkretne informacje.

GFX Bench, GFX Bench, powiedz przecie, czego dostarczy nam Nokia w lecie?

Obecna w benchmarku Nokia 8 charakteryzuje się 5,3-calowym ekranem o rozdzielczości QHD, czyli 2560 x 1440 pikseli. Sercem urządzenia jest tegoroczny, topowy procesor Snapdragon 835. Taka sama jednostka znajduje się między innymi w Samsungu Galaxy S8 oraz Galaxy S8+ czy też Xiaomi Mi6. Układ graficzny to w tym przypadku Adreno 540. Całość dopełnia 4 GB RAM, choć niewykluczone, że na rynek trafi też wersja z 6 GB.

Dla użytkownika przewidziano natomiast 64 GB pamięci wewnętrznej z możliwością jej rozszerzenia za pomocą karty microSD. W kwestii fotograficznej, Nokia 8 zaoferuje nam optykę firmy ZEISS, która może dać jej miejsce w czołówce fotosmartfonów. Trochę trwało zanim producenci zdołali się dogadać, lecz ostatecznie doszło do porozumienia. Aparat główny składać się będzie z dwóch obiektywów – jeden przeznaczony dla koloru, drugi dla trybu monochromatycznego. Rozdzielczość matrycy wynosić będzie 13 megapikseli. Taką sama wartość znajdziemy w kamerce przedniej. Rejestrowanie w jakość 4K UHD nie będzie stanowić żadnego problemu.

GFX Bench potwierdza również obecność modułu NFC, czyli użytkownicy Nokii 8 będą mogli śmiało korzystać z dobrodziejstw Android Pay w Polsce i płacić za zakupy oraz usługi smartfonem. Urządzenia pracować będzie pod kontrolą Androida 7.1.1 Nougat.

16 sierpnia, dzień zero

Nokia 8 światło dzienne ujrzymy już w drugiej połowie bieżącego miesiąca. HMD Global Oy rozesłało zaproszenia na 16 sierpnia. Konferencja odbędzie się w Londynie. Do tej pory mówiono o cenie w okolicach 589 euro dla rynku skandynawskiego. W Europie miało być jednak taniej. Najnowsze wieści zdają się to potwierdzać. Nokia 8 została dostrzeżona u rumuńskiego operatora. Po przewalutowaniu wyszło niecałe 520 euro. Niestety, wciąż nie znamy polskiej ceny. Byłoby świetnie dowiedzieć się, że flagowy model HMD Global Oy został wyceniony na okolice 2500 złotych – miła odmiana od horrendalnie wysokich cen konkurencji. To także szansa na skuszenie konsumentów, by sięgnąć po nową Nokię. Póki co nie wypracowała ona sobie na nowo renomy i wszystko opiera się na sentymencie do marki. Zachęcenie do zakupu konkurencyjną ceną może być dobrym krokiem.

Mieliśmy już okazję zobaczyć warianty kolorystyczne Nokii 8. Z wszystkich ukazanych najbardziej przypadł mi do gustu niebieski. Być może dlatego, że złoto-miedziany sprawia wrażenie zbyt plastikowego i mocno palcującego się. Osobiście trzymam kciuki za udaną prezentację i dobre wyniki sprzedażowe. Nie zapominajmy również o tym, że HMD planuje wskrzesić serię N.

źródło: Slashleaks

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Lewicki

Pasjonat dobrej kuchni i technologiczny geek. Mówi, że grywa w squasha, choć to raczej squash pogrywa z nim. Niegdyś zapalony fan ROMów i kerneli. Niezmiennie esteta.