ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Koniec Thunderbirda, BSoD w formie tatuażu i pierwsze wzmianki o chomikuj

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 24 do 30 lipca 2007 roku.

Thunderbird do kosza?

Mamy rok 2007, Firefox idzie do przodu i wyprzedza znienawidzony Internet Explorer. Zdaje się, że nic nie jest w stanie go zatrzymać. A jednak – zatrzymywał go klient pocztowy Mozilla Thunderbird. Firefox wraz ze wzrostem popularności wymagał coraz więcej uwagi, której zabrakło dla klienta pocztowego. W ten sposób fundacja spotkała się z ogromną krytyką, wypominano jej skupianie się na przedsięwzięciach dochodowych. Ostatecznie życie Thunderbirda zostało wydłużone o 5 lat, a w 2012 roku program został przekazany społeczności.

AleBot – powiadomienia z Allegro poprzez komunikator Gadu Gadu

Po raz kolejny wracamy do tematu GG, które w swoim czasie było numerem jeden w Polsce. W sieci Gadu Gadu funkcjonowały boty, które reagowały na konkretne komendy i czasem pomagały przy pewnych czynnościach. Jednym z nich był AleBot, który przysyłał powiadomienia dotyczące obserwowanych aukcji. Trzeba pochwalić pomysłowość, dziś nie potrafimy żyć bez powiadomień, w tym wypadku ktoś wprowadził je do użytku zanim pojawiły się one w powszechnym użytku.

Blue Screen w formie… tatuażu

Nie mam zielonego pojęcia, co kierowało tym człowiekiem.  Nie wiem też kim był – fanem Windowsa, Linuksa, czy może Apple. W każdym razie zrobił coś, dzięki czemu stało się o nim głośno – wytatuował sobie na prawym ramieniu tekst z najsłynniejszego błędu świata. Pomysł bez wątpienia jest bardzo oryginalny, nie ma to jak przez całe życie nosić na sobie wspomnienie niedoskonałości dawnych systemów operacyjnych…

Polacy odkrywają chomika

Serwis chomikuj.pl zna każdy z nas. To ogromny na skalę światową serwis przechowujący pirackie multimedia i oprogramowanie. Mimo prób nadal nie udało się go zamknąć. Tymczasem 10 lat temu w polskim internecie pojawiły się pierwsze informacje na temat tego portalu. Nie jestem w stanie określić dokładnej daty powstania, ponieważ każde zapytanie w Google zawierające nazwę serwisu zwraca listę pirackich filmów do pobrania. Pewne jest to, że dokładnie 10 lat temu o chomiku zaczęło się robić głośno.

Szkoła Hackerów zhakowana!

Wiele lat temu wszędzie można było spotkać reklamy „Szkoły Hackerów”. Było to nic innego jak kurs w postaci kilku książek i płyt z programami, za które trzeba było zapłacić, jak za cudowne leki na odchudzanie. To chyba najlepsze porównanie, ponieważ obie propozycje łączy wysoka cena, agresywna kampania reklamowa i kompletna nieskuteczność. Jak się okazało najpopularniejsi hakerzy w Polsce… zostali zhackowani. Wykorzystano metodę SQL Injection, która pozwala na wysyłanie odpowiednio spreparowanych zapytań do bazy danych, a w konsekwencji jej kradzież i/lub przejęcie strony. No cóż, to pokazuje ile warta była oferowana przez „hakerów” usługa…

Sprawdź najnowsze wpisy