iPhone 8 vs Samsung Galaxy Note 8 – pojedynek na frontowy panel!

Kamil Lewicki Artykuły 2017-07-29

iPhone 8 oraz Samsung Galaxy Note 8 to bez wątpienia dwa najbardziej wyczekiwane smartfony drugiej połowy 2017 roku. To również dwa najdrożej zapowiadające się urządzenia, ale nie zapominajmy, że to też dwa naszpikowane innowacyjną technologią po same brzegi „kombajny”, które stanowić będą dla siebie silną konkurencję. Zarówno jeden, jak i drugi podąża za obecnymi trendami. Producenci chcą dostarczyć konsumentom to, czego oczekują od smartfonu teraz i czego mogą oczekiwać w przyszłości. Mają to być modele, które zapewnią zabawę multimediami oraz pracę biurową, a przede wszystkim codzienny feeling z użytkowania na najwyższym poziomie. Klienci staną przed nie lada wyborem. My też teraz możemy wybrać – który z powyższych modeli charakteryzuje się lepszym, ładniejszym bądź funkcjonalniejszym frontowym panelem?

Porównanie gigantów – element, który nie schowa się w tłumie

Wyświetlacz to rzecz, której nie sposób nie zauważyć w smartfonie. Patrzymy na niego cały czas, korzystamy z jego udogodnień, zachwycamy się pracą w jasnym słońcu, nasyceniem kolorów czy reakcją na dotyk. Znajduje się on na frontowym panelu, gdzie producenci umieszczają jeszcze kamerkę selfie, głośniczek do rozmów, czasem również stereo (jak to ma miejsce w przypadku na przykład iPhone’a 7), przycisk Home czy skaner linii papilarnych. To, co widzimy w sklepie, co patrzy i uśmiecha się na nas ze sklepowych półek to właśnie frontowy panel. Wkrótce na wystawach zobaczymy również i takie.

W serwisie Weibo pojawiło się właśnie zdjęcie przedstawiające dwa frontowe panele. Jeden z nich należy do Samsunga Galaxy Note 8, drugi zaś do iPhone’a 8Dzięki niemu jesteśmy w stanie przyjrzeć się im i dokonać porównania oraz własnej oceny.

Pierwszy rzuca się w oczy rozmiar. Z lewej widzimy panel od Galaxy Note 8. Smartfon ten ma otrzymać ekran o przekątnej 6,3 cala. Obok niego iPhone 8, którego przekątna wyświetlacza ma wynieść 5,8 cala. Różnica ta widoczna jest na fotografii gołym okiem. Tym samym możemy teoretycznie ocenić poręczność obu urządzeń. Frontowy panel w Samsungu jest wyraźnie dłuższy, co w połączeniu z pracą jedną ręką może być problematyczne. Z kolei iPhone 8 ma być zbliżony wymiarami do 4,7-calowych odpowiedników ze swojej rodziny.

Drugą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę to ramka. W przypadku Samsunga Galaxy Note 8 widzimy, że dłuższe krawędzi są delikatnie zaokrąglone (ma być ono jednak delikatniejsze niż w Galaxy S8/S8+, co sugerują te zdjęcia). Na górze i dole pozostaje czarny pasek. Frontowy panel iPhone’a 8 to z kolei niemalże wyłącznie wyświetlacz. Producent postawił jedynie na 4-milimetrową ramkę mającą minimalizować szansę na przypadkowe dotknięcia ekranu.

Trzecia rzecz to zagospodarowanie przestrzeni. Wygląda na to, że dolna, wolna przestrzeń Galaxy Note 8 ma ułatwić trzymanie smartfona. Górny, czarny pasek został natomiast wykorzystany do umieszczenia tam czujników, kamerki oraz głośniczka. Apple zdecydował się jedynie na wycięcie niezbędnego obszaru w górnej części frontowego panelu, gdzie zamierza umieścić aparat, głośnik do rozmów oraz prawdopodobnie też stereo oraz sensory.

Macie swojego faworyta?

źródło: Weibo

x