android malware anubis

Google wykryło groźne malware w sklepie Play, aplikacje zostały już usunięte

Artykuły

Złośliwe aplikacje na Androidzie to nic nowego, bo istniały od zawsze, a ich liczba z roku na rok wciąż się zwiększa. Na szczęście większości z nich nie można znaleźć w sklepie Google Play, a to wszystko dzięki licznym zabezpieczeniom giganta z Mountain View. Niestety, żaden system nie jest w stanie przefiltrować wszystkich niebezpieczeństw, które mogą czyhać na użytkowników Androida, więc raz na jakiś czas możemy usłyszeć o znalezieniu kolejnej złośliwej aplikacji w bazie sklepu – tym razem udało się to dzięki niedawno wprowadzonej funkcji Google Play Protect, która po raz pierwszy zaprezentowana została na wydarzeniu Google I/O 2017.

Jak informuje amerykańska firma – w sklepie Google Play odkryty został nowy typ malware służącego również za spyware, który otrzymał nazwę Lipizzan. Jak informuje Google, zagrożenie to jest w jakiś sposób powiązane z izraelską firmą zajmująca się tym segmentem rynku, która współpracuje m.in. z organizacjami rządowymi. Jak wynika z analizy malware, aplikacji udało się ominąć systemy zabezpieczeń sklepu Androida, dzięki nowemu sposobowi infekowania telefonów użytkowników, który składa się z dwóch etapów.

Nie przegap
Co oznacza dla programisty brak usług Google?
jedna aplikacja gms hms jak to zrobic programowanie
Na pewno wielu z Was zwróciła dziś uwagę na premierę smartfonów Huawei z serii P40. Właśnie ruszyła ich przedsprzedaż, a to oznacza, że już niedługo do pierwszych użytkowników trafią flagowe smartfony inne niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Największa różnica polega na tym, że brak w nich usług Google. Zamiast w Google Mobile Services (GMS) będą wyposażone […]

Pierwszy etap polegał na instalacji aplikacji twórców złośliwego oprogramowania na telefonach ofiar – odbywało się to za pomocą potencjalnie nieszkodliwie wyglądających aplikacji, których celem było m.in. oczyszczanie urządzenia i backup plików. To pozwalało programom na ominięcie zabezpieczeń sklepu Google Play. Drugi etap był znacznie bardziej skomplikowany – po instalacji aplikacja pobierała i uruchamiała dodatkowe pliki, które służyły do weryfikacji telefonu użytkownika według nieznanych jeszcze kryteriów. Jeśli wszystkie punkty zostały spełnione, to pobierane zostawały pliki służące do zrootowania smartfona za pomocą powszechnie znanych błędów w systemie i exploitów. Następnie dane użytkowników wysyłane były na zewnętrzne serwery.

Jakie były możliwości tego złośliwego oprogramowania? Okazuje się, że ogromne. Aplikacja mogła m.in. nagrywać połączenia telefoniczne, sprawdzać lokalizację użytkownika, korzystać z mikrofonu urządzenia, wykonywać zrzuty ekranu, robić zdjęcia i pobierać dane, które były zgromadzone na telefonie. Co ciekawe, Lipizzan mógł korzystać również z informacji dostępnych w wielu aplikacjach, takich jak np. Gmail, Skype, Telegram czy WhatsApp. Oto pełna lista „kompatybilnych” z malware programów:

 • Gmail
 • Hangouts
 • KakaoTalk
 • LinkedIn
 • Messenger
 • Skype
 • Snapchat
 • StockEmail
 • Telegram
 • Threema
 • Viber
 • WhatsApp

Po wykryciu zagrożenia, Google usunęło dodane przez cyberprzestępców programy. Po tym incydencie próbowali oni dodać zaktualizowaną wersję swojego malware (m.in. z inną nazwą i szyfrowanym drugim etapem), ale dzięki nauczaniu maszynowemu system był już obeznany z tematem i bezproblemowo zablokował wszystkie próby udostępnienia nowej wersji aplikacji. Na szczęście Lipizzan nie zainfekował wielu urządzeń – szacuje się, że było to wyłącznie około 100 smartfonów lub tabletów działających pod kontrolą Androida.

 

Źródło: Android Developers Blog

 

 


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x