ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Subiektywny wybór przenośnych głośników do 1000 złotych

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Kwota 1000 złotych wydaje się być optymalna, aby dzięki niej stać się posiadaczem dobrej jakości bezprzewodowego głośnika. Urządzenie tego typu może być na tyle uniwersalne, aby służyć nam zarówno w domu jak i na wyjazdach.

Z czasem ten mobilny sprzęt zyskał coraz więcej interesujących funkcji. Bardzo popularne w ostatnim czasie stają się głośniki odporne na zachlapania, przez co niestraszne im będą imprezy na działce czy w ogrodzie. Baterie w tych urządzeniach nierzadko wytrzymują po kilkanaście godzin i umożliwiają nam również naładowanie telefonu.

Poniżej przedstawię mój subiektywny wybór najciekawszych głośników do 1000 złotych. Powyżej tej kwoty znajdziemy zwykle urządzenia dużo większe i nie tak uniwersalne. Głośniki o niższych cenach niestety przegrywają przede wszystkim jakością dźwięku. Choć zdarzają się też udane kompromisy, o czym poniżej.

JBL Charge 3

Głośnik jest stosunkowo niewielki a jego wykonanie sugeruje wysoką jakość i solidność. Maskownica głośnika jest wykonana z plecionej tkaniny. Mam wrażenie, że materiały zostały tutaj idealnie dopasowane do przeznaczenia tego produktu. Dźwięk jest bardzo mocny oraz energiczny co podkreślają pasywne membrany pulsujące na obu końcach głośnika. Stereo jest naprawdę dobre mimo niewielkiej obudowy, a co za tym idzie małej odległości między lewym, a prawym głośnikiem. JBL oferuje funkcję Connect, która umożliwia połączenie dwóch głośników ze sobą. Dodatkowo bateria o pojemności 6000 mAh zapewnia nie tylko 20h grania, ale też możliwość naładowania telefonu za pomocą portu USB. JBL Charge 3 może też spełniać funkcję komunikatora rozmów konferencyjnych, co umożliwia wbudowany mikrofon oraz funkcja eliminowania szumów i niepożądanych dźwięków. Na koniec zostawiłem najciekawszą dla mnie funkcję, która sprawia, że Charge 3 to mobilny głośnik kompletny – wodoszczelność. Norma IPX7 oznacza, że możemy go zanurzyć na głębokość 1 metra w wodzie do 30 minut – krótko mówiąc niestraszne mu zachlapanie czy nieoczekiwana wizyta w basenie. JBL Charge 3 jest dostępny w pięciu wersjach kolorystycznych (czarny, szary, czerwony, niebieski, turkusowy) w cenie od 649 złotych.

Najnowszy przenośny głośnik słynnego producenta wyróżnia się przede wszystkim rozprowadzaniem dźwięku w 360 stopniach. Dzięki temu zapewnia on równomierną głośność w całym obszarze. Producent zaleca dwa rodzaje ustawienia głośnika:

  • na środku pomieszczenia – wtedy zapewniamy takie same wrażenia wszystkim słuchającym
  • przy ścianie – odbicie od niej dźwięku spowoduje wrażenie zanurzenia w nim.

Bose podkreśla, że na początku zaprojektowano wnętrze urządzenia, czyli niezwykle wydajny przetwornik, dwa pasywne radiatory oraz wielokierunkowy deflektor akustyczny, a dopiero potem dopasowano do niego obudowę. Taka konstrukcja eliminuje też zniekształcenia. Faktycznie dźwięk jest potężny i niezwykle realistyczny jak na tak małe urządzenie.  Jakość wykonania jak zwykle w przypadku Bose jest bardzo wysoka. Głośnik odporny jest na potrząsanie czy upadki. Nie są straszne mu również zachlapania czy deszcz, o czym świadczy norma IPX4. Revolve wytrzymuje do 12h pracy na baterii. Korzystanie z niego w plenerze ułatwia gwint 1/4 ‘’umożliwiający montaż na statywie. Soundlink Revolve kosztuje 999 złotych.

Zdecydowanie godny polecenia jest jeszcze jeden model Bose. Chodzi o obecnego od kilku lat na rynku Bose Soundlink Mini II. Ma bardzo dużo mocy i potrafi wypełnić dźwiękiem średniej wielkości pomieszczenie. Nawet przy głośnym graniu muzyka nie traci na jakości. Bas jest niesamowity jak na wielkość głośnika. Soundlink Mini to głośnik uniwersalny, sprawdzający się do wielu rodzajów muzyki. Jeżeli chodzi o brzmienie, według mnie przebija JBL Charge 3 i zdecydowanie nie ustępuje młodszemu bratu, czyli Soundlink Revolve. Ogromną zaletą może być jego elegancki design, pasujący do domu czy biura. Z drugiej strony, duża waga tego małego głośnika i brak odporności na zachlapania nie czyni go tak mobilnym urządzeniem, jak dwa urządzenia opisywane wyżej. Bose Soundlink Mini II kosztuje 849 złotych.

Werdykt

Jeżeli szukacie najbardziej uniwersalnego głośnika i cena ma znaczenie, na pewno nie będziecie zawiedzeni JBL Charge 3. To najlepszy sprzęt za takie pieniądze. Jeżeli jednak najważniejsza jest dla Was jakość dźwięku, najbardziej odpowiedni wydaje się być równie uniwersalny Bose Soundlink Revolve. Dla mnie najlepszym kompromisem, także i cenowym jest Bose Soundlink Mini II. Głośnik ten gra naprawdę rewelacyjnie i w dodatku swoim wyglądem niezwykle cieszy oko.

Sprawdź najnowsze wpisy