Użytkownicy smartfonów OnePlus znowu otrzymali niechciane powiadomienia push

Artykuły

Niechciane powiadomienia to chyba jedno z najbardziej irytujących „udogodnień” na wielu systemach operacyjnych. Często związane one są z aplikacjami jakie ściągami. Czasami nie mamy wpływu na ich pojawianie się, lecz w większości przypadków możemy je po prostu wyłączyć. Tak jest na wielu systemach operacyjnych wliczając w to Androida i iOSa. Nawet na Windowsie 10 użytkownik ma szansę kliknąć w odpowiednie miejsce, a podpowiedzi czy też informacje dotyczące sugerowanych aplikacji przestaną się pojawiać.

Czy powiadomienia to reklamy?

Niektóre powiadomienia mogą być jednak utożsamiane z reklamami.  Często jest tak w bezpłatnych grach i programach, jakie ściągamy na Androida. Model „freemium” rządzi się swoimi prawami, a producent musi przecież na czymś zarabiać – stąd może wysyłać nam propozycje dodatkowych broni, funkcji, poziomów itp. Część gier tego typu bazuje jednak również na ogłoszeniach, w czasie gdy użytkownik oddaje się w wir zabawy na smartfonie. Podobnie jest w przypadku innych darmowych aplikacji, które oferują np. dodatkową personalizację czy stanowią narzędzia wspomagające nasze urządzenie.

Nie przegap
AppGallery zamiast Sklepu Play – jak wygląda użytkowanie na co dzień?
huawei appgallery sklep play zastepstwo
Huawei Mobile Services to zbiór wielu usług od firmy z Państwa Środka, które mają odmienić czystego Androida. Wśród dostępnych dodatków jednym z podstawowych jest tytułowe AppGallery, a więc sklep Huawei z grami i aplikacjami. Naturalnie jest to odpowiednik Sklepu Play, bez którego wiele osób nie widzi sensu korzystania z Robocika. Oczywiście jest to zbyt daleko […]

Czy jeśli jednak producent wyśle powiadomienia z prośbą o wypełnienie ankiety, dzięki czemu można wygrać OnePlus 5 – to jest to reklama?

Powiadomienia push na smartfonach OnePlus

Powyższe pytanie pozostawię bez odpowiedzi, gdyż każdy ma inne zdanie na ten temat. Warto jednak podkreślić, że wspomniany „incydent” miał miejsce wczoraj na wielu urządzeniach OnePlus.

Gdybym jednak to ja otrzymał taką informację na mojej belce, to nie ukrywam, że by mnie ona zdenerwowała. Rozumiem, że jest to dobry sposób dla producenta na promowanie nowego urządzenia, jednak powiadomienia push według mnie powinny być wykorzystywane przez producenta w skrajnych przypadkach, takich jak np. informacje o zagrożeniach, ważnej aktualizacji itp.). Warto odnotować, że to nie pierwszy taki przypadek jeżeli wspominamy o OnePlus. Zaledwie miesiąc temu użytkownicy otrzymali inne powiadomienie promujące najnowszy smarfon firmy. Jeden z forumowiczów Reddita wskazał, że podobno można było je zablokować w ustawieniach OxygenOs, ale nie wiadomo czy od tego czasu nie uległo to zmianie. Można zastanawiać się czy zatem za kolejne 4 tygodnie klienci dostaną kolejne informacje push? Oby nie…

 

Sprawa HTC i Samsunga

Warto przypomnieć, że sprawa OnePlusa to nie pierwszy taki przypadek wśród producentów urządzeń mobilnych. Dawno temu użytkownicy smartfonów HTC One M8 oraz M9 otrzymali powiadomienie, które promowało film pt. Fantastyczna Czwórka. Klienci mieli możliwość pobrania specjalnej skórki, a także dostali informację o dacie premiery kinowego hitu.

Także Samsung może „pochwalić się” złą sławą w tym obszarze. Część użytkowników smartfonów Koreańczyków skarżyła się, że w ich belce pojawiła się informacja o możliwości zamówienia Galaxy S6 edge+. Winowajcą tej sytuacji była usługa producenta Samsung Push Service, która odpowiada za tego typu powiadomienia na każdym smartfonie firmy. Na poniższym obrazku możecie zobaczyć jak wyglądały wspomniane informacje.

Wydaje mi się, że w przyszłości takie sytuacje będą miały miejsce, jednak nie sądzę, że z dużą częstotliwością. Gdyby tak było, użytkownicy daliby na forach internetowych wielki wyraz niezadowolenia, co odbiłoby się negatywnie na wizerunku danej spółki.

źródło: androidpolice


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x