Android O, czyli Octopus? Nowy easter egg systemowy

Łukasz Pająk Android 2017-07-25

Użytkownicy Androida doskonale wiedzą, że Google robi ukrywać rózne easter eggi. Czym one są? To różne nawiązania do rzeczywistości, często humorystyczne, które są chowane w przeróżnych miejscach. W przypadku „Robocika” niewątpliwie najpopularniejszym jest kilkukrotne kliknięcie informacji o oprogramowaniu w ustawieniach. Zależnie od wersji oprogramowania, ujrzymy różne animacje czy też nawet proste gry nawiązujące do oficjalnej nazwy.

Czekając na oficjalną premierę Androida O, którego wczoraj przedstawiłem Wam pod kątem zmian w interfejsie względem poprzednika, Amerykanie wydali najprawdopodobniej ostatnią już wersję deweloperską tego systemu. Oznaczona numerem „4” określana jest mianem finalnej, co widać po implementacji chociażby nowego easter egga. Dotychczas, próbując go uruchomić przedstawiane było logo „O”, a tymczasem teraz możemy pobawić się… ośmiornicą.

Wiele osób już uznało, że Google wybrało właśnie Octopus jako nazwę Androida 8.0. Jaki jest związek ze słodyczami? Mi ciężko to wszystko dopasować, ale być może Wam się uda. Tymczasem przypomnijmy sobie prawdopodobne nazwy nowego oprogramowania Amerykanów.

Android Oreo

Był KitKat, fani chcieli Liona, później Monte, a teraz Oreo. Nic nie wskazywało na to, że Google zwiąże się z jakąkolwiek inną firmą w celu promocji systemu i słodyczy. Mimo wszystko, wiele osób już przyzwyczaiło się do tej nazwy, a pracownicy amerykańskiego giganta często podpuszczali zainteresowanych publikując różnorakie wiadomości ze zdjęciami wskazującymi właśnie Oreo jako nazwę nowego Androida. Również samo Google stworzyło grę, w której wysyłamy ciastko w kosmos.

Android Oatmeal Cookie 

Po prostu płatki owsiane. Jakby nie patrzeć, jest to niewątpliwie bliższa Google nazwa, gdyż wielokrotnie ukrywała się chociażby w raportach z testów systemu. Więcej na ten temat znajdziecie w osobnym wpisie, w których Adrian dokładnie wyjaśnia, co, gdzie i dlaczego. Oatmel Cookie wciąż jest prawdopodobną nazwą nowego Androida, gdyż pamiętajmy, że Amerykanie lubią sobie z nas żartować.

Android Octopus

Wbrew pozorom, Octopus nie pojawił się znikąd. Ośmiornica dla mnie nie jest słodyczą, czy też przysmakiem, ale pierwsze pogłoski o takiej nazwie dla Androida pojawiły się już na początku miesiąca, gdy portal Android Police ujawnił wygląd nowego Pixela. Jednak zwróćmy uwagę na jeden fakt – Android 8.0, ośmiornica ma 8 nóg. Proste? Bardzo proste. Być może w niektórych kręgach, jako owoce morza, głowonogi te są uznawane za przysmak.

Mimo wszystko, wróćmy do wspomnianego easter egga. Prezentowanej ośmiornicy nie możemy dotknąć, a jedynie przesuwać. Kształt głowy przypomina jajko, co zresztą nikogo nie powinno dziwić. Jednak też można znaleźć wiele zabawnych komentarzy stwierdzających, że skoro „Octopus” jest czarno-biały jak Oreo to będzie właśnie Android Oreo! Cóż, teraz wyobraźnia fanów nie zna granic. Mimo wszystko, na koniec, zobaczcie ciekawą przeróbkę easter egga z najnowszej wersji deweloperskiej, mobilnego oprogramowania od Google:

źródło: Android Police • TORO4700 .

  „Mi ciężko to wszystko dopasować”…Boże, jak można rozpocząć zdanie od „mi”? Przecież to się nóż w kieszeni otwiera i uszy więdną jak się czyta.

 • Iwona Katarzyna Mikus

  O co chodzi z tymi ośmiornicami. Na moim ekranie smartfona pojawiła się ośmiornica, która po kliknięciu w nią przenosi mnie do historii ostatnich wyszukiwań. Jak się tego pozbyć?https://uploads.disquscdn.com/images/0dd52d8ebb0a54e88e84086a7f2a192730c7bcc57c6d052ffed2526cc4e4ef40.jpg

 • thecoolkid ?

  „Był KitKat, fani chcieli Liona, później Monte, a teraz Oreo.”

  Zapomniałeś o Nutelli ;(

 • Filmik z easter eggiem epicki 😀
  Ale w moim odczuciu, Google mógł się bardziej postarać 🙂

 • Rincewind

  Kandyzowane ośmiornice:P

 • Maciek Kania

  Zrobili by chociaż raz takiego easter egga i dali by każdemu ten system

  • Łukasz Pająk

   Google daje każdemu swój system ;).

   • Maciek Kania

    Powiedz to 95%ludziom którzy mają nieaktualnego androida

    • Łukasz Pająk

     95%? Skąd ta statystyka. Z tego, co mi wiadomo, a mogę poprzeć to statystykami to około 88% nie ma Nougata. Poza tym, nie widzę powiązania pomiędzy Google, a producentami, którzy nie aktualizują swoich modeli. Do tego dochodzi jeszcze chociażby takie Xiaomi ze swoim MIUI, które zupełnie inaczej podchodzi do tematu.

     • Maciek Kania

      Jakimi producentami? Producentem androida jest tylko i wyłącznie google

     • Łukasz Pająk

      Producentem systemu, nie urządzeń. To, co jest zainstalowane na smartfonach, które znasz to modyfikacje producentów tych urządzeń, więc to oni są odpowiedzialni za aktualizacje.

     • Maciek Kania

      Dokładnie systemu. Wiec to oni odpowiadają za to że najnowszego androida ma tylko 2% ich użytkowników. To jest karygodne!!!

     • Łukasz Pająk

      Proszę Cię, pieprzysz bzdury nie znając się na rzeczy. Podałem Ci konkretną statystykę, ile osób ma Nougata, a Ty dalej swoje. Jeszcze jedna taka bzdura i się pożegnamy. Google udostępnia system, producenci go modyfikują i zastrzegają swoje zmiany, do których Amerykanie nie mają dostępu i w żaden sposób nie są w stanie wymusić przy obecnych warunkach aktualizacji. Pixele, Nexusy, nawet Android One są szybko aktualizowane.

     • Lookso

      Tak, tylko Google jest takim producentem softu i ma nad nim taką władzę, niczym producenci leków. Jeśli nie wiesz o co mi chodzi w tym porównaniu, to obejrzyj sobie filmy dokumentalne o lekach lub inny o Amazonie i jego ekspansji. Chodzi mi tutaj, co robią giganci z mniejszymi podmiotami i pojedynczymi osobami i jak wpływają na cały ekosystem. Robią co chcą i wmawiają, że tak ma być. Kto jak nie sam Google mówi, że nie zamierza wspierać swoich urządzeń dłużej niż X miesięcy. I co, niby ta dyrektywa nie przechodzi na kolejnych pionków w grze? To jest odgórnie ustalone. A postarzanie produktów celowe. Inaczej by firmy nie miały miliardowych dochodów. Ale dalej mówcie, że Google nie ma nic z tym wspólnego. Otóż ma, bo firmy typu Samsung, Sony, LG, HTC mają z Google kontrakty, czytaj umowy za którymi stoją duże pieniądze.

     • Łukasz Pająk

      Google udostępnia swój system na otwartej licencji, jedynie za usługi każe płacić. Google przynajmniej wskazuje, że wspiera X miesięcy, później niekoniecznie. Jednak tyczy się to wszystkich produktów, podczas gdy konkurencja nigdy takiej gwarancji nie daje. Jeśli twierdzisz, że to kwestia umów, iż urządzenia nie są aktualizowane to poprzyj to czymś, a nie tezami typu ziemia jest płaska. Jeden producent potrafi zaktualizować urządzenia, drugi nie? To na pewno kwestia umów…

     • stark2991

      Dlaczego nie występujesz pod własnym imieniem, Norbercie, zwany Norbe, trollu parszywy?

     • Rincewind

      Oblał test na Norbe. Albo zrobił się „szprytny” i odpowiada przeciwieństwie niż by chciał.

     • stark2991

      Nie oblał, zerknij na jego profil – słownictwo i „argumenty” się zgadzają 😉

     • Rincewind

      Ale zadałem mu pytania na temat który zawsze odpowiadał „Tak ty lewaku! Powieszę cię!”

     • Łukasz Pająk

      Pan już zbanowany 😉

     • Rincewind

      Norbe mnie nabrał…. Chyba się starzeję.

     • Łukasz Pająk

      Jak wyżej, Pan już zbanowany.

     • @rtur

      Zdecydowanie za szybko. Nawet nie zdążył napisać, że Android lagguje.

     • stark2991

      #lubięto

     • Maciek Kania

      Co się Tobie dzieje?

     • Raczej co się tobie dzieje w główkę 😉 Będziesz wzywał zaraz moderację? 😛

     • Rincewind

      Kłamiesz.

     • Rincewind

      Czy ty jesteś przypadkiem analfabetą?

     • Maciek Kania

      Nie. Dlaczego?

 • Piotrek

  Android Nougat ma Easter Egg Neko. Nougat nie ma związku z kotami, więc tok rozumowania z nazwą Octopus raczej błędny.x