[Porównanie] Który smartfon najlepiej radzi sobie w ostrym słońcu?

3 minuty czytania
Komentarze

Dzisiaj rozwój wyświetlaczy skupia się wokół dwóch zagadnień – zagospodorwania przedniego panelu urządzenia oraz wsparcia dla technologii HDR. Niewątpliwie to Samsung jest głównym inicjatorem tego typu rozwiązań i ekrany stosowane w  Galaxy S8 oraz S8+ należą do najlepszych w swojej klasie. Wysoka jasność, głęboka czerń, dobre odwzorowanie kolorów – zalet można wymieniać wiele, ale jeśli chcecie poznać szczegóły tych paneli to odsyłam Was do wpisu, gdzie specjaliści zajęli się dokładną oceną: Klik!

Jednak, żeby zachwycać się barwami prezentowanymi przez wyświetlacz danego smartfona, trzeba cokolwiek na nim widzieć. Szczególnie w ostrym słońcu, które w obecnym okresie jest na porządku dziennym. Dane na papierze to jedno, a pomiary w rzeczywistości to coś zupełnie innego. Doskonale będzie to widać właśnie po przykładzie Samsunga czy też Apple. Tym sposobem, poznajmy dzisiejszych zawodników. Oczywiście nie mogło zabraknąc Galaxy S8+ i iPhone’a 7 Plus. Dodatkowo towarzyszą im następujące smartfony: Sony Xperia XZs, Google Pixel, LG G6 oraz OnePlus 5. Tym sposobem mamy zestawienie trzech modeli z panelami LCD oraz trzech wykorzystujących technologię AMOLED. Porównanie przeprowadził portal Phone Arena i oto dane oraz pomiary początkowe poszczególnych zawodników:

Niewątpliwie to iPhone króluje pod względem maksymalnej jasności. Jednak już widać różnice w danych na papierze, a w rzeczywistości. Samsung teoretycznie ma przekraczać granicę 1000 nitów, podczas gdy w powyższej tabeli zanotował niemalże dwukrotnie mniejszą wartość. Mimo wszystko, wciąż są to suche dane, więc przejdźmy do faktycznego testu. Zasady są proste. Na każdym smartfonie wyświetlana jest grafika, a urządzenie ustawiane pod kątem prostym do promieni słonecznych. Tak przygotowany zestaw pomiarowy jest fotografowany i zbierane są wyniki.

Próba nr 1: dziewczyna i zamek

Widoczna powyżej grafika to oryginalny obraz prezentowany na poszczególnych smartfonach. Poniżej widzicie jak poszczególne z nich poradziły sobie z tym zadaniem. Od razu można zauważyć, że niektóre modele mają tendencję do sztucznego rozjaśniania kolorów, gubiąc tym samym ich oryginalność. Niemniej jednak, autorzy zaznaczają, że skupiali się na możliwości odczytania informacji, a nie ich wiernego odwzorowania.

Próba nr 2: pączek

Podobnie jak wcześniej, na górze oryginalny obraz, poniżej galeria ze smartfonami prezentującymi to samo zdjęcie.

Próba nr 3: zrzut ekranu

Autorzy otworzyli swoją stronę główną na iPhonie i wykonali zrzut ekranu, który następnie był prezentowany na poszczególnych modelach.

Werdykt

Jesteście już w stanie wybrać najlepszy smartfon i wyświetlacz do ogladania w słoneczny dzień? Ja miałem pewien problem. Z drugiej strony, bez zawahania wskazałem Pixela jako ten najgorszy. Panel AMOLED wybrany przez Google nie radzi sobie z dużym nasłonecznieniem. Mimo wszystko, poznajmy końcowy rezultat:

Autorzy zaznaczają, że powyższe oceny odnoszą się do ich odczuć podczas oglądania urządzeń w rzeczywistości. Wygrywa Samsung i mimo że zmierzone parametry zdecydowanie odbiegają od zapewnień producenta to nie przeszkodziło to Koreańczykom wygrać. Drugie miejsca dla Sony Xperii XZs, więc można pokusić się o stwierdzenie, że również dla Xperii XZ. Zaskakuje również trzecia pozycja iPhone’a, który, patrząc na wyniki pomiarów, miał szansę na zdobycie pierwszego miejsca. Ostatnie miejsce dla Pixela, nie zostałem zaskoczony.

źródło: Phone Arena

Motyw