ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Android w moim życiu #8 – „Android w życiu ucznia”

Autor: Cezary Zapała Kategoria: Aplikacje

Wstęp

Witam w ósmej części „Android w moim życiu”. W tym tygodniu swoją historię postanowił opowiedzieć nam Aleksander Jakubowski, który jest uczniem liceum.  Czytelnicy, którzy śledzą nasz portal regularnie zapewne pamiętają, że pierwszym artykułem z tej serii była historia opowiedziana przez nauczyciela języka angielskiego, pana Jakuba Miazgowskiego.  Dzisiejszy tekst można potraktować jako odpowiedź na wspomniane opowiadanie, ponieważ Aleksander Jakubowski opisuje jak wykorzystuje swój smartfon z Androidem jako uczeń, podczas codziennej nauki.

Zapraszam również wszystkie niezdecydowane osoby do opisywania swoich historii i tego jaki wpływ ma Android w Waszym życiu. Jak go wykorzystujecie, do czego się Wam przydaje, co w nim lubicie oraz od czego zaczęła się Wasza przygoda z tym systemem i czy coś się zmieniło w Waszym życiu odkąd korzystacie z Androida. Teksty mogą być długie i krótkie, smutne, wesołe, zabawne, inspirujące – w tym względzie macie pełną swobodę działania. W razie wątpliwości zapraszam do wysyłania do mnie e-maili z pytaniami. Od Waszej aktywności zależy jak długo ten cykl utrzyma się na naszym portalu!

Przypominam również, że opowiadanie należy przesłać na adres [email protected]  i należy skopiować formułkę:

„Przesłany przeze mnie tekst został napisany wyłącznie przeze mnie (Imię i nazwisko) i zezwalam redaktorom serwisu Android.com.pl na jego nieodpłatne opublikowanie, a także na korektę i drobne zmiany redakcyjne”.

Teraz zaś zapraszam do części właściwej tego artykułu. Życzę przyjemnej lektury!

Android w życiu ucznia

Jestem uczniem liceum. Android przydaje się w życiu codziennym w każdej chwili. Przede wszystkim cenię sobie planowanie dnia. Ułatwia mi to programik Plan Lekcji, pokazujący na wigdecie, jakie przedmioty mam dzisiaj/jutro, oraz kalendarz. Wiadomo, że jest on praktycznie w każdym telefonie, jednak tylko w Andku spotkałem się z tak dobrym interfejsem. Kalendarz obrazuje nam w widoku tygodnia wydarzenia w postaci prostokącików oraz pozwala nam odnieść się do nich w czasie dzięki zmianie koloru obszaru, który już minął.

Innymi udogodnieniami Androida jest możliwość pracy w chmurze. Google Drive oraz Dropbox pozwalają nam zacząć pisać wypracowanie w domu na komputerze i dokończyć je, dzięki synchronizacji w czasie rzeczywistym, w pociągu lub autobusie.

Dzięki programikowi Silent Time ustalam sobie w jakich godzinach telefon ma być wyciszony. Dzięki temu uniknę sytuacji w których całą klasę włącznie z nauczycielem rozproszy mój dzwonek w komórce.

Na lekcjach językowych przyda się mobilny słownik. Pierwsze, co się nasuwa to Google Translator. Jednak nie zawsze mamy wykupiony pakiet danych. Wtedy z pomocą przychodzą słowniki offline (np. DIC-o), które, niestety, mają dużo uboższą bazę słów niż te internetowe.

Na matematyce przyda się kalkulator.  Ten domyślny, systemowy ma podstawowe funkcje, ale gdy komuś ich za mało, w Google Play znajdziemy takie programiki, które przewyższają możliwościami profesjonalne kalkulatory naukowe. Znajdziemy również tablice maturalne z wielu przedmiotów, zawierające podstawowe wzory, pojęcia, tabelki i wykresy.

Podczas nudnych lekcji można sobie pograć, w androidowym sklepie nie zabraknie dobrych gier. Najlepsze są takie, które nie obciążają zbytnio umysłu ani nie wymagają zbyt dużej aktywności ze strony gracza, więc od razu odpadają gry oparte na G-sensorze, żyroskopie i innych czujnikach

Dzięki programowi MobileMPK wiem, o której przyjedzie autobus, którym dojadę do szkoły i z niej wrócę. Dowiem się również którą linią dojechać w wybrane miejsce i mam pewność, że się nie zgubię, bo rozkłady autobusów dla wybranych przeze mnie miast są automatycznie aktualizowane przez aplikację.

Gdy już wrócę do domu, telefon albo tablet z Androidem wciąż się przydaje. Mogę sprawdzić maile wbudowanym klientem poczty, poczatować ze znajomymi przy użyciu Facebooka, GG czy Skype, posurfować w internecie dzięki szybkim przeglądarkom takim jak Dolphin czy Opera, a wszystkim tym czynnościom może towarzyszyć dobra muzyka odtwarzana dzięki odtwarzaczowi systemowemu albo innym, takim jak PowerAMP, Winamp.

Urządzenie z Androidem sprawdza się w każdej sytuacji, ułatwia życie poprzez m.in. pomaganie nam w zorganizowaniu dnia, daje możliwość bycia w stałym kontakcie z innymi, umili zabijanie czasu, a nawet powie nam, do którego autobusu wsiąść.

Dla Android.com.pl, Aleksander Jakubowski

Sprawdź najnowsze wpisy