Sprzed dekady – Era ukarana, pierwszy iPhone, Optimus w tarapatach

Adrian Celej Artykuły 2017-07-02

Przez ostatnie 10 lat technologia zrobiła ogromny krok do przodu. Dziś wielu z nas nie jest w stanie przypomnieć sobie, jak wyglądał ówczesny sprzęt, internet czy oprogramowanie. Wróćmy zatem do czasów, gdy smartfony w zasadzie nie istniały, przeciętne łącze internetowe oferowało 512 Kbps, a komputery z jednordzeniowym procesorem były standardem. Teksty z serii „Sprzed dekady” będą ukazywały się co tydzień, tym razem zajmiemy się wydarzeniami od 26 czerwca do 2 lipca 2007 roku.

Era w tarapatach

Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na PTC karę w wysokości 2 milionów złotych. Powodem było niepoinformowanie klientów o zmianie regulaminu, która pozwalała bezkarnie zrywać umowy z operatorem. Era nie zgadzała się z wyrokiem, twierdzono, że nie była to zmiana regulaminu a uzupełnienie. Oczywiście bezkarne zerwanie umowy nie było możliwe, operator bezlitośnie karał byłych klientów, a do upartych wysyłał komornika.

Pierwszy iPhone wchodzi na rynek

W swoim czasie była to nowość. Przed salonami Apple ustawiały się kolejki, rynkowa premiera okazała się ogromnym wydarzeniem. W Polskich mediach na telefon wylało się mnóstwo krytyki – wytykano brak modemu 3G, brak możliwości nagrywania filmów i ograniczony Bluetooth. Już wtedy przewidywano, że mimo wygórowanej ceny i ograniczonej funkcjonalności urządzenie kupią miliony. Tak się też stało.

Pierwszy iPhone na Allegro

Ten nagłówek możecie interpretować na 2 sposoby, ponieważ powyższy zrzut ekranu prezentuje pierwszy egzemplarz pierwszego iPhone’a wystawiony w serwisie Allegro. Cóż, w tamtych czasach ta cena naprawdę robiła wrażenie. Dziś historia zatoczyła koło, pierwsze iPhone’y ponownie zyskują na wartości.

Optimus składa wniosek o upadłość

Optimus w swoim czasie był najbardziej rozpoznawalną polską marką na rynku PC. Niestety, po wielu wojnach z urzędnikami i problemami wewnętrznymi spółki pojawiło się olbrzymie zadłużenie. Zarząd Optimusa podjął decyzje o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości. W późniejszym czasie wniosek został wycofany, ponieważ zarząd firmy postanowił podwyższyć jej kapitał. 4 miesiące później CBA zatrzymało w tej sprawie dwóch członków zarządu. Cóż, historia tej firmy jest naprawdę poplątana.

Koncept Walkmana W990

Sony Ericsson zaprezentował koncept nowego telefonu z muzycznej serii Walkman. Model W990 miał wykorzystać rozwiązania z wchodzącego do sprzedaży iPhone’a. Urządzenie miało zostać wyposażone w wyświetlacz VGA 3,5″, modem 3G, aparat 5 MPx z możliwością nagrywania filmów, moduł GPS, WiFi, 8 GB wbudowanej pamięci i najnowszą wersję odtwarzacza Walkman. Telefon miał być przenośną dyskoteką, producent wewnątrz planował umieścić 2 głośniki o mocy 7 W. Gdyby projekt wypalił, iPhone miałby naprawdę poważnego konkurenta. W swoim czasie krążyły plotki, jakoby Sony Ericsson próbował przenieść swoją platformę na smartfony. Ich nietypowe podejście do tego typu urządzeń było widoczne w pierwszych androidowych xperiach, gdzie producent przerobił niemal cały interfejs na własny. Niestety, nigdy nie zobaczyliśmy ani finalnego produktu, ani chociaż działającego prototypu W990.Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x