ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

Sprzed dekady – Era ukarana, pierwszy iPhone, Optimus w tarapatach

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Przez ostatnie 10 lat technologia zrobiła ogromny krok do przodu. Dziś wielu z nas nie jest w stanie przypomnieć sobie, jak wyglądał ówczesny sprzęt, internet czy oprogramowanie. Wróćmy zatem do czasów, gdy smartfony w zasadzie nie istniały, przeciętne łącze internetowe oferowało 512 Kbps, a komputery z jednordzeniowym procesorem były standardem. Teksty z serii „Sprzed dekady” będą ukazywały się co tydzień, tym razem zajmiemy się wydarzeniami od 26 czerwca do 2 lipca 2007 roku.

Era w tarapatach

Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na PTC karę w wysokości 2 milionów złotych. Powodem było niepoinformowanie klientów o zmianie regulaminu, która pozwalała bezkarnie zrywać umowy z operatorem. Era nie zgadzała się z wyrokiem, twierdzono, że nie była to zmiana regulaminu a uzupełnienie. Oczywiście bezkarne zerwanie umowy nie było możliwe, operator bezlitośnie karał byłych klientów, a do upartych wysyłał komornika.

Pierwszy iPhone wchodzi na rynek

W swoim czasie była to nowość. Przed salonami Apple ustawiały się kolejki, rynkowa premiera okazała się ogromnym wydarzeniem. W Polskich mediach na telefon wylało się mnóstwo krytyki – wytykano brak modemu 3G, brak możliwości nagrywania filmów i ograniczony Bluetooth. Już wtedy przewidywano, że mimo wygórowanej ceny i ograniczonej funkcjonalności urządzenie kupią miliony. Tak się też stało.

Pierwszy iPhone na Allegro

Ten nagłówek możecie interpretować na 2 sposoby, ponieważ powyższy zrzut ekranu prezentuje pierwszy egzemplarz pierwszego iPhone’a wystawiony w serwisie Allegro. Cóż, w tamtych czasach ta cena naprawdę robiła wrażenie. Dziś historia zatoczyła koło, pierwsze iPhone’y ponownie zyskują na wartości.

Optimus składa wniosek o upadłość

Optimus w swoim czasie był najbardziej rozpoznawalną polską marką na rynku PC. Niestety, po wielu wojnach z urzędnikami i problemami wewnętrznymi spółki pojawiło się olbrzymie zadłużenie. Zarząd Optimusa podjął decyzje o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości. W późniejszym czasie wniosek został wycofany, ponieważ zarząd firmy postanowił podwyższyć jej kapitał. 4 miesiące później CBA zatrzymało w tej sprawie dwóch członków zarządu. Cóż, historia tej firmy jest naprawdę poplątana.

Koncept Walkmana W990

Sony Ericsson zaprezentował koncept nowego telefonu z muzycznej serii Walkman. Model W990 miał wykorzystać rozwiązania z wchodzącego do sprzedaży iPhone’a. Urządzenie miało zostać wyposażone w wyświetlacz VGA 3,5″, modem 3G, aparat 5 MPx z możliwością nagrywania filmów, moduł GPS, WiFi, 8 GB wbudowanej pamięci i najnowszą wersję odtwarzacza Walkman. Telefon miał być przenośną dyskoteką, producent wewnątrz planował umieścić 2 głośniki o mocy 7 W. Gdyby projekt wypalił, iPhone miałby naprawdę poważnego konkurenta. W swoim czasie krążyły plotki, jakoby Sony Ericsson próbował przenieść swoją platformę na smartfony. Ich nietypowe podejście do tego typu urządzeń było widoczne w pierwszych androidowych xperiach, gdzie producent przerobił niemal cały interfejs na własny. Niestety, nigdy nie zobaczyliśmy ani finalnego produktu, ani chociaż działającego prototypu W990.

Sprawdź najnowsze wpisy