Znamy przyczynę wyłączania zasięgu T-mobile w Play

Adrian Celej Artykuły 2017-06-29

Afera z roamingiem krajowym w Play przynosi nam informacje o wielu ciekawych kwestiach technicznych związanych z tą usługą. Tym razem wyciekły szczegóły odnośnie umowy Play z T-mobile.

Są pewne normy

Umowa została podzielona na 2 punkty. Pierwszy gwarantuje fioletowemu operatorowi stałą przepustowość w sieci T-mobile. Drugi to możliwość ponadprogramowego wykorzystania sieci w zamian za określona opłatę. Jest to możliwe na podstawie prognoz tworzonych przez Play. Jak się okazuje T-mobile przestał je honorować ponad rok temu, przez co P4 może korzystać z dodatkowego ruchu w tej sieci tylko do końca lipca. Po tym czasie musi ograniczyć transmisję w infrastrukturze różowych do podstawowego poziomu.

Jak nie wiadomo, o co chodzi…

Play najchętniej korzystał z sieci T-mobile, ponieważ ten operator był najtańszy. 3 lata współpracy kosztowały P4 raptem 500 milionów zł. Biorąc pod uwagę to, że zasięg sieci Orange był blokowany od dosyć dawna możemy przypuszczać, że to właśnie ten operator zażądał największych kwot za udostępnienie swojej infrastruktury. Z tego powodu naturalnym wyborem był Plus.

Play nie ma wpływu na tą sytuację

Warto tu przytoczyć rzecznika prasowego Play – Marcina Gruszkę

Ja wiem, że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. Ale, nie. Zapewniam, Was, że nie ma to żadnego związku. My nawet chcemy wydawać więcej na sieć 😉

Cytat pochodzi z tekstu odnoszącego się do ograniczenia prędkości internetu w roamingu krajowym. Dziś wreszcie wiemy, co reprezentant sieci miał na myśli. Dlaczego T-mobile nie chce dalej wspierać P4 na starych zasadach? Możemy się domyślać, że chodzi o jakość. Pieniądze nie zmienią tego, że własna infrastruktura różowego operatora musiała zmierzyć się z ogromną przepustowością, co w konsekwencji wpłynęło na szybkość transmisji u pojedynczych abonentów. T-mobile tracił w oczach klientów, którzy mogli przejść np. do Play. Dzięki blokadom powiększą się rezerwy w infrastrukturze telekomu, przez co jego oferta będzie bardziej konkurencyjna.

Co dalej?

Zapewne w miarę możliwości Play nadal będzie przekonywał klientów do korzystania z infrastruktury Plusa. Nie wiemy jakie limity są przewidziane w umowie z T-mobile, oraz czy Play jest w stanie się w nich zmieścić. Co w przypadku ich przekroczenia? Tego nie wiemy, być może połączenia z tą siecią będą blokowane jeszcze agresywniej, niż ma to miejsce teraz. Przede wszystkim Play powinien zainwestować w rozwój własnych nadajników. Problemy z pokryciem zasięgiem są dopuszczalne w pierwszych latach funkcjonowania sieci, ale nie po dekadzie na rynku! Co w przypadku, gdy pozostali operatorzy nie poradzą sobie z przejęciem obciążenia po T-mobile i również będą chcieli wprowadzić ograniczenia? To powinien być priorytet dla całej firmy, ważniejszy od akcji marketingowych z celebrytami. Odnośnie celebrytów – konkurencja cały czas pokazuje, że można zorganizować świetną kampanię bez udziału wielkich gwiazd.

Źródło: parkiet.com (dostęp płatny) • Luk Knysza

  Proponuję play do zainwestowania od razu w 5G, bo po co ma inwestować w 4 G, które nawet innym operatorom nie zwrócą się przed powstaniem 5G dlatego nie zainwestują w nową technologię i Polska do 2030r zostanie zaściankiem.Pewnie redaktorek nie rozumie do końca biznesu.

 • Wojciech Gradziński

  Dziadostwo ten T-Mobile, sam się odłączyłem od nich, Play dał znacznie więcej w mniejszej sumie. A jak zacznie fikać to pójdę dalej i tyle.

 • Sebastian Florek

  P jak pijawka. To było do przewidzenia. Po tylu latach winni mieć własną infrastrukturę a nie kłamliwe billboardy o zasięgu.

 • Nysdroid

  Powtórzę. Jestem szczęśliwym klientem Mobile Vikings, pomimo nadajników Play, a te mają w mojej pipidówie wszędzie LTE. Najważniejsze to brak kruczków i płacenie kiedy chce, bez abonamentu.

 • Miki Gry

  Faktem jest, że gdy jeszcze T-Mobile działało, to HSPA+ przez roaming w Tmobile działało tak samo lub lepiej niż LTE w Play :/

  A zasięg Playa faktycznie się nie poprawia. Jednie co, to w miejscach, gdzie wcześniej było Edge lub HSPA+ teraz jest LTE. A tam gdzie zasięgu nie było, tak nie ma :/

 • Przesmiewca

  500 milionów zł ? ile za to można zbudować przekaźników ?

  • ZeroCool

   Nie wiele.

   • Saimon Yanitzki

    Może 20 lat temu tyle to kosztowało. W czasach, gdy play sprzęt do BTSów od huawei’a hurtowo jest to duuuuuuużo mniej. Zestaw anten na sektor to około 6 tyś, nie wiem dokładnie ile kosztuje siłownia i sam BTS, ale podejrzewam, że całość sprzętu by oscylowała w przedziale 100-150 tyś pln. Druga sprawa to miejscówka i maszty – tutaj są to indywidualne negocjacje (za dzierżawę miejsca na dzwonnicy kościelnej trzeba płacić 1-1,5 tyś pln/mieś.).

 • jan

  „Odnośnie celebrytów – konkurencja cały czas pokazuje, że można zorganizować świetną kampanię bez udziału wielkich gwiazd.” – ostatnio Plus też zainteresował sie celebrytami

  • Adrian Celej

   Zgadza się, jednak nie tworzy z nimi akcji promocyjnych przez wiele lat. Dla mnie najlepszym pomysłem były maskotki – reklamy Plusha są oryginalne i ciekawe. W swoim czasie TP (później Orange) miało Serce i Rozum. Stworzyli wiele oryginalnych reklam, dziwie się, że Orange zaprzepaściło ten projekt.

   Wcale nie trzeba korzystać z licencjonowanych maskotek, jak np. król Julian czy minionki. Wystarczy trochę pomyśleć.

  • ZeroCool

   Ostatnio? Od kilku lat już celebryci reklamują polsat cyfrowy i plusa.

 • Adam Basiak

  Czyli co? Teraz Play będzie miał jeszcze słabszy zasięg niż przedtem? Jak wyjeżdżam w rodzinne strony to Play kuleje rozmowy internet itp, Siostra w t mobile nie ma problemów za to = zmiana operatora?

 • Kondziu

  Chciałbym by inne sieci wyruchały play tak jak play rucha swoich klientów (1,5mb/s)

 • teck

  „play powinien zainwestować..” W jakichś dokumentach na koniec kwartały było info, ze 700 mln w tym roku zainwestują i wiekszoscnpojdzoe na sieć.

 • Bupsz

  „My nawet chcemy wydawać więcej na sieć” – to może niech zaczną od nadajników? Bo efekty wiecznego żulenia zasięgu właśnie widać

 • GLOCK

  „konkurencja cały czas pokazuje, że można zorganizować świetną kampanię bez udziału wielkich gwiazd.”

  pewnie ze tak, bo w polsce nie ma gwiazd tylko pseudocelebryci znani z tego ze są znani ale drogi autorze jaka teaz siec nie korzysta z tego patentu?? plus zrobił się jeszcze gorszy.

 • jendrush

  Przekaźniki, a nie nadajniki! Przecież zarówno ich sprzęt komunikacyjny wysyła i odbiera, jak i telefon wysyła i odbiera. Nadajnik to jest telewizyjny, on tylko wysyła, a telewizor jest odbiornikiem, tylko odbiera.

 • morpheus

  Za niedługo ta sieć nie będzie Play tylko Stop.

 • Foldex

  Mam nadzieję, że wszyscy operatorzy wypną się i wypowiedzą umowy na roaming.
  Klienci play często po prostu przesadzają (informacje z BOK, od znajomego) i zapychali nadajniki konkurencji, gdyż macierzyste już nie wyrabiały.

  Miałem drugi numer w tej sieci przez rok czy dwa i po prostu nigdy więcej, obsługa klienta to żenada, dodatkowo problemy z zasięgiem w centrum miasta…

 • marcus1212

  Te reklamy z celebrytami tylko mnie zniechęcają do tej sieci… Dla mnie to kasa wyrzucona w błoto. Ale cóż… sztuką jak widać jest mieć nadajniki a nie celebrytów.

  • MrX

   A t-mobile nie ma celebrytów? A co z Lindą i Sylwia Grzeszczak?

   • Pietr

    T-Mobile wydał hajs zarobiony na Play. A Play z czego ma wydać? Tylko twoje doładowanie. 😉

   • Piotr Zet

    T-Mobile to ma sieć a play nie to może wydawać na co chce. Po za tym teraz już nie reklamują celebryci

 • Jacek Pietruszczak

  Zgadzam się – to kpina, żeby sieć będąca na rynku 10 lat nie miała swojej infrastruktury, a przewalała kasę na reklamy z celebrytami. Po dwóch latach w tej pseudo-sieci z początkiem lipca przechodzę do innej i jestem pewny, że nieprędko wrócę – przez 2 lata w Play miałem więcej problemów i reklamacji niż 17 lat w pozostałych sieciach. Gdzie bym nie wyjechał za miasto tracę zasięg (okolice Warszawy, a więc nie jakaś dzicz), przez pierwsze dwa miesiące trzeba było do mnie dzwonić 3 razy, bo pierwsze dwa rozmówca słyszał w słuchawce, że nie ma takiego numeru. Smsy wysyłane potrafią dojść po kilku godzinach, a kilka razy zdarzyło mi się dowiedzieć, że żona dostała listę zakupów smsem po… tygodniu czasu. Śmiać się czy płakać? A już akcje z roamingiem krajowym to wisienka na torcie – działa dramatycznie (musiałem wyłączyć w BOK, bo samoczynnie przełączał się w te i z powrotem, a ponad 2 minutowe przerwy w zasięgu były według Play normą) i działa wolno (od niedawno jeszcze wolniej).

  • ZeroCool

   Dziwne że jestem w Play, od 10-ciu lat, nigdy mi się nie przytrafiło nic z tego co piszesz. Generalnie to mam to głęboko w poważaniu, w jakiej jestem sieci. Play mi odpowiadał na początku, bo mieli fajne promocje i bili inne sieci na głowę, np. nielimitowany internet w zasięgu LTE 3,5 roku temu. Kupiłem tablet z LTE, doładowałem za 30 zł i jechałem na maksa. Ale widzę że coś się w Play zaczyna psuć, coś wisi w powietrzu.

   • Jacek Pietruszczak

    Wiesz, ja też mam przykład mojego brata ciotecznego, który mieszka w Tomaszowie Mazowieckim i akurat tam gdzie mieszka i pracuje ma świetny zasięg i na Play złego słowa nie może powiedzieć. Ja pisałem tylko moje „przejścia” z Play. Otwock znajduje się zaledwie dwadzieścia parę kilometrów od Warszawy, a zasięg w domu mam ledwo w połowie, zaś podczas jazdy do pracy w dwóch miejscach tracę go kompletnie na kilka minut, czyli dziury są ogromne.

    • ZeroCool

     Taki niestety urok Play, dobry zasięg tylko w miastach.

    • mico11

     Co sieć to inne problemy. Ja np mieszkam i pracuję w Warszawie i mam świetny zasięg Play nieporównywalny z niczym innym. Służbowy telefon mam w Orange i w domu zdarza się że nie mam zasięgu, 7km od centrum stolycy. Za to na działce za Radzyminem sensownie działa tylko plus. Dodzwonienie się na Orange albo nie-roamingowy Play to loteria a korzystanie z neta graniczy z cudem.
     Także ogólnie chyba przejdę do Plusa, Play przestał mieć fajne promocje. Plus wprawdzie stał się strasznym paździerzem po przejęciu przez Polsat, ale zawsze to na nich można było najbardziej liczyć jeśli chodzi o pokrycie zasięgiem jakiegoś zadupia 🙂