ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

OnePlus oszukuje w benchmarkach – producent odpowiada

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

Swego czasu portal XDA-Developers przedstawił stosunkowo pokaźny artykuł na temat oszukiwania producentów w poszczególnych benchmarkach manipulując głównie częstotliwością pracy procesora podczas wykonywania testów. To sprawia, że ostateczne wyniki są zawyżony i tym sposobem ciężko je odnieść w porównaniu do konkurencji. Na liście firm praktykujących takie oszustwa znalazło się OnePlus, które wczoraj przedstawiło swój nowy flagowy model.

Ku zaskoczeniu wszystkich, XDA ponownie przedstawiło swoje stanowisko w sprawie benchmarków i potwierdziło, że OnePlus 5 nie jest odosobniony. Wyniki w wielu programach testujących wydajność urządzenia są zawyżone o około 5% za sprawą na sztywno wymuszanych częstotliwości pracy rdzeni Snapdragona 835. Oprogramowanie wykrywa, że jest uruchamiany benchmark i zrywa kagańce z urządzenia. Dzieje się to w przypadku następujących aplikacji:

  • AnTuTu
  • Androbench
  • Geekbench 4
  • GFXBench
  • Quadrant
  • Nenamark 2
  • Vellamo 

Są to ewidentnie jedne z najpopularniejszych benchmarków. Szczegółowe dane dotyczące sposobu oszukiwania i wpływu na działanie urządzenia znajdziecie we właściwym artykule XDA: Klik! W skrócie dodam jedynie, że stała praca na pełnych obrotach wyraźnie wpływa na wytrzymałość akumulatora oraz siłą rzeczy na ogólną temperaturę.

OnePlus nie kazało długo czekać na odpowiedź i oto słowa prezesa, który wczoraj przedstawił nam OnePlus 5 (Carl Pei):

People use benchmark apps in order to ascertain the performance of their device, and we want users to see the true performance of the OnePlus 5. Therefore, we have allowed benchmark apps to run in a state similar to daily usage, including the running of resource intensive apps and games. Additionally, when launching apps the OnePlus 5 runs at a similar state in order to increase the speed in which apps open. We are not overclocking the device, rather we are displaying the performance potential of the OnePlus 5.

W skrócie: OnePlus 5 faktycznie w benchmarkach podwyższa taktowanie procesora, ale podobnie wygląda sytuacja w wymagających grach. Wtedy – podobno – też urządzenie przyspiesza. Jednak XDA podkreśla, że jest to niemożliwe. Przede wszystkim wykrywane są jedynie aplikacje wymieniane powyżej. Dodatkowo, jeśli system faktycznie zmieniał instrukcje zarządzające procesorem w grach to po dłuższej rozgrywce urządzenie mogłoby osiągnąć ponad 50 stopni Celsjusza, co ewidentnie nie jest przyjemne. Temperatura oczywiście mierzona na obudowie.

Oczywiście to jedynie kolejny dowód, że wyniki w benchmarkach nie są miarodajne. Z drugiej strony to też wcale nie oznacza, że OnePlus 5 jest smartfonem wolnym czy też niewystarczająco wydajnym. Wciąż jest to urządzenie, które nie powinno mieć żadnych problemów z pracą z nawet najbardziej wymagającymi aplikacjami, które dzisiaj znajdziemy w sklepie Play. Siłą rzeczy pomijam optymalizację poszczególnych tytułów, gdyż jej brak potrafi spowolnić każdy system i podzespoły.

Sprawdź najnowsze wpisy