[Film] OnePlus 5 kontra iPhone 7 Plus – pojedynek na aparaty

mm Łukasz Pająk Artykuły 2017-06-20

Jeden pomysł na wygląd, delikatne różnice w wykonanie. W sumie nie tylko na wygląd, gdyż zarówno OnePlus 5 jak i iPhone 7 Plus dzielą zbliżone do siebie wykorzystanie podwójnego aparatu. Mimo wszystko dotychczas wszystko ocenialiśmy na papierze, a jak w rzeczywistości nowy, chiński smartfon sobie radzi? Podobnie jak z testem na zarysowania, wyginanie i odporności na ogień nie musieliśmy długo czekać, tak i jakość zdjęć oraz filmów nie jest nam już obca.

Na kanale SuperSaf niedługo po premierze pojawił się film prezentujący porównanie chińskiego smartfonu z jego amerykańskim odpowiednikiem. Sprawdźmy jak wypadł OnePlus 5, ale w ramach przypomnienia – iPhone 7 Plus wypadł wyraźnie gorzej w tym teście w porównaniu do Samsunga Galaxy S8+.

Aparat umieszczony nad wyświetlaczem w OnePlus 5 wyraźnie lepiej radzi sobie ze stabilnością nagrania za sprawą EIS. Również dźwięk jest wyraźniejszy. Jednak przełączając się na główne, podwójne moduły i nagrywając w rozdzielczości 4K już widać brak OIS w chińskim smartfonie. Wybierając FullHD sprawa diametralnie się poprawia i to Apple zaczyna przegrywać. Podobnie sytuacja wygląda w szybkiej zmianie punktu ostrości – OnePlus robi to błyskawicznie w porównaniu do iPhone’a. Przejdźmy do zdjęć. Ponownie zeszłoroczny model wysuwa się na prowadzenie za sprawą ostrzejszego obrazu i lepszego odwzorowywania kolorów w przypadku selfie. Z kolei jak zabraknie światła to pojawiają się szumy, ale to od groma szumów i co ciekawe, tylko na zdjęciach zrobionych smartfonem Apple. Po raz kolejny przełączając się na główny aparat widzimy różnice w kontraście pomiędzy zdjęciami z obu modeli. Przyglądając się szczegółom, chiński smartfon wypada minimalnie gorzej, ale już jak zechcemy wykorzystać HDR to zdecydowanie OnePlus 5 bije iPhone’a. Chcąc zrobić fotografię typu bokeh to Apple wygrywa – Chińczycy nie dopracowali oprogramowania i tło w pobliżu fotografowanego obiektu nie jest prawidłowo rozmazane.

Ostateczny werdykt? Pozostawiam Wam, gdyż mi ciężko wybrać jednoznacznego zwycięzcę. Jeden telefon radzi sobie lepiej w danych aspektach, drugi w innych. Mimo wszystko po zapowiedziach współpracy z Dxo, spodziewałem się lepszego rezultatu po stronie OnePlus. Być może kolejne aktualizacje dopracują widoczne w powyższym porównaniu braki. Jednak patrząc już na chłodno na rozwój Chińczyków względem poprzedniego modelu to poprawa jest i to wyraźna. Tylko, czy stwierdzenie, że OnePlus 5 może konkurować jak równy z równym z topowymi modelami nie jest na wyrost? Ponownie zostawiam Wam to do własnej oceny. • Filodendron

  Chcąc zrobić fotografię typu bokeh

  Łukasz, zlituj się nad nami…

  • Łukasz Pająk

   A coś nie tak jest w tym stwierdzeniu? 🙂

   • Marucins

    Jak najbardziej okej – taka nowomowa.

 • H0Ly_bLaSt0R

  Bardzo dobrze że rozwijają software od aparatu ale jeszcze im brakuje. Szkoda że się nie uczą na błędach innych, którzy już dawno zrozumieli że ilość MPix nie jest tak ważna jak ich rozmiar. Po premierze OP5 jestem jakoś zawiedziony tegorocznymi flagowcami, zawsze któremuś czegoś brakuje. Chciałbym zobaczyć porównanie HTC U11 vs OP5 głównie pod względem oprogramowania i aparatów, oba telefony są podobnych wymiarów mają tej samej wielkości ekrany.

  • Łukasz Pająk

   Patrząc na wcześniejsze porównania, U11 wygra z OP5 pod względem aparatu.

   • H0Ly_bLaSt0R

    Racja. Wiadomo że w OP5 soft będzie super ale ciekawi mnie jak wypadnie HTC U11 bo podobno też mają bardzo dobre oprogramowanie. Różnica w cenie 1200 zł ale jest lepszy dźwięk i aparat jak soft będzie na podobnym poziomie co w OP5 to widać że HTC się postarało.
    Szkoda że w OP5 poszli w grubość telefonu a aparat nie dość że nie ma OIS to i tak wystaje… Tak to można było dać OIS i większą baterie. Przy OP2 zdaje się że potępiali takie praktyki.

  • Marucins

   Zastanawiam się czy ogarną w OP5 EIS dla 4K i 1080p w 60 kl/s?