Czym różni się Messenger Lite od zwykłego Messengera?

Eliasz Szykowny Aplikacje 2017-04-28

Facebook w końcu zdecydował się oficjalnie udostępnić lżejszą wersję swojego komunikatora dla wszystkich użytkowników korzystających ze Sklepu Play. Od teraz, aby zainstalować Messengera Lite wystarczy po prostu wybrać opcję „zainstaluj” w markecie firmy z Mountain View. Koniec z pobieraniem i instalowaniem plików .apk. Jeśli jednak wciąż zastanawiacie się, czy Lite jest dla was, to dalej możecie sprawdzić, czym różni się on od „normalnego” Messengera.

W przeciwieństwie do Kamila, nie uważam, żeby Messenger Lite naprawdę ułatwiał sprawę osobom, które zwyczajnie nie potrzebują przeładowanego funkcjami komunikatora. Lekka wersja Messengera jest niestety zbyt mocno okrojona i brakuje w niej naprawdę wielu podstawowych funkcji. Jakich? Tego dowiecie się poniżej. Oczywiście nie zabrakło też ewidentnych zalet rozwiązania. Artykuł jest subiektywny.

+Plusy

Brak „My Day”

Messenger Lite nie zawiera znienawidzonej przez większość (?) użytkowników komunikatora Facebooka funkcji. Za pomocą aplikacji nie przejrzymy „Dni” znajomych, nie da się też publikować swoich „snapów”. Niektórzy jednak prawdopodobnie lubią tę opcję, używają jej na co dzień w zastępstwie Snapchata i wolą się z nią nie rozstawać.

Mały rozmiar w pamięci urządzenia

Poniższy fragment zrzutu ekranu mówi sam za siebie. Nic więcej nie trzeba dodawać:

Mniejsze obciążenie zasobów

Oczywiście lżejszy Messenger to nie tylko ulga dla naszej pamięci wewnętrznej. Program nie obciąża tak bardzo pamięci RAM czy procesora, jak jego „zwyczajny” odpowiednik.

−Minusy

Brak możliwości usuwania/archiwizowania konwersacji

Okrajanie Messengera pozbawiło go nawet tych najbardziej podstawowych funkcji. Za pomocą Lite nie da się usuwać ani archiwizować konwersacji. Dobrze, że chociaż opuszczanie czatów grupowych i inne opcje dotyczące grup zostały zachowane.

Brak dymków „chat heads”

Zanim zakwalifikowałem ten brak jako minus zastanawiałem się, czy „chat heads” są naprawdę potrzebne. W końcu uznałem, że to jednak dość wygodna opcja mimo, że teoretycznie można przecież korzystać z funkcji dzielenia ekranu w Androidzie. Jednak należy pamiętać, że na pewno obciąża ona zasoby, dlatego gdyby ją wprowadzono to Messenger Lite nie byłby już taki „Lite”.

Trochę niedopracowany wygląd

Na pewno nie wszyscy zwrócą na to uwagę, ale dla mnie aplikacja nie tylko musi działać, ale też wyglądać. Lubię, jak wszystkie apki kompunują się z wyglądem całego ekosystemu. Messenger Lite nie posiada animacji, gdy „najedziemy” lub dotkniemy danej konwersacji. Natomiast gdy tapniemy symbol + na ekranie głównym, to przycisk „Utwórz grupę” nie kompunuje się z pozostałymi elementami listy. Istnieją też inne, mniej widoczne przy codziennym korzystaniu szczegóły psujące trochę estetykę. Zdaję sobie jednak sprawę, że te „wyrzeczenia” związane są z tym, żeby aplikacja działała bez przycięć także na słabszych telefonach.

Coś jeszcze?

Należy jeszcze dodać, że Messenger Lite nie obsługuje m.in. modyfikowania kolorów czatów, nie umożliwia dzwonienia oraz prowadzenia rozmów wideo na żywo, nie pozwala usuwać kontaktów, nie daje możliwości tworzenia i dołączania do sekretnych rozmów i nie umożliwia ustawiać/wyświetlać pseudonimów. Ale mimo to wciąż można np. wyciszyć powiadomienia dla konkretnej konwersacji. Sami sprawdźcie, czy jesteście w stanie przeboleć te braki:

Pobierz Messenger Lite w Sklepie Play • Knl

  Jeszcze jedna ważna rzecz – nie da się pobrać zdjęć z rozmowy w wersji Lite.

  • Linchpin

   Da się. Przytrzymujesz palec na zdjęciu i „Zapisz obraz…”

   • Knl

    Jesteś pewien?

    • Linchpin

     Tak, nie pamiętam w której wersji to wprowadzili, ale w aktualnej jest na pewno.

 • Jack Neptune

  Mi się bardzo podoba. No i wreszcie można mieć systemowe emotki w aplikacji na androida. Te zrobione przez Facebooka są okropne.

 • Mateusz Szozda

  Szkoda, że nie ma opcji opcjonalnego włączenia dymków

 • el sessero

  Idotyzm ludzi (#2): Instaluje najnowszą wersje i narzekam, że coś zmienili (WTF ?!). Nie pasuje mi nowa wersja to instaluje starszą… ja obecnie siedze na wersji v65 gdzie jest prosta lista wiadomości i wszystkie funkcjonalności które lubie i wszystko działa. Wyłączam sobie auto-aktualizacje i po problemie.

 • Nysdroid

  Idiotyzm ludzi: Messenger jest za ciężki, zróbcie wersję Lite! A potem dodajmy do niego funkcję Messengera, co z tego, że będzie coraz ciężki… bo zmiana kolorów to priorytet. A ostatecznie obrzucamy gównem i nową wersję Lite. ?

 • pilon2

  Dla mnie największym minusem jest to że nie wykorzystuje systemu powiadomień Androida 7.0(W normalnej wersji można odpisywać na wiadomości bezpośrednio z belki powiadomień, tutaj nie).

 • ket.rab

  Dużo osób chce mieć apkę lite a po instalacji… bo nie ma tego czy tamtego (:
  Na Galaxy S7 używam Facebook lite ale bardzo mało – FB w telefonie jest mi potrzebny głównie do czatu ze znajomymi – zdjęcia, filmy itp itd to jest mi kompletnie zbędne (-:
  Zaraz pobieram!

 • piar

  Nie można go używać bez konta FB, tylko na nr tel. Dlaczego nikt o tym nie pisze, skoro tyle szumu było przy tej możliwości dla pełnego Messengera?

 • Jan Moskalew

  Szkoda, że nie może załączników ściągnąć 🙁

 • Po to jest Lite żeby nie było tego całego syfu zamulającego apke.

  • Piotr Wójcik

   syfu jak najbardziej ale nie kurrrrrrrrrrrrrrrrrrr.a potrzebnych funkcji!!!

   • To sobie zainstaluj zwykłą wersjeeeeeee!!!
    🙂

 • Adrian Warchoł

  ja pierdole a na co wam dymki jak macie na pasku info ? kolory ? po kija wam zmiana kolorow ?? brak rozmow wideo itp /? to sobie zwyklego uzywajcie skot oto dl was takie duze minusy, jedynym jest brak opcji kasowania wiadomosci

 • rob555

  a mi brakuje wideorozmowy w lite… ;]

 • Jarek Bukowski

  Lite nie umie w GIFy. Dla mnie jedyny minus.

  • Mi właściwie brakuje jedynie możliwości usuwania/archiwizowania rozmów oraz paru poprawek w animacjach/wyglądzie. Poza tym jest ok, bardzo rzadko używam GIF-ów, a jeśli używam to poza Messengerem, w lepszym (moim zdaniem) komunikatorze.x