ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Aktualizacja Windows 10 Creators dla smartfonów już dostępna. Co nowego?

Autor: Eliasz Szykowny Kategoria: Artykuły

Windows ma coraz bardziej marginalne znaczenie na rynku systemów mobilnych. Mimo to Microsoft wciąż stara się rozwijać tę „dogorywającą” platformę. Większość ludzi na świecie skłania się raczej ku konkurencyjnym rozwiązaniom (iOS/Android), które oferują chociażby większą liczbę dostępnych aplikacji. Jednak pomimo tego, że mobilne „Okienka” praktycznie już zniknęły ze statystyk użytkowania systemów na świecie, właśnie pojawia się kolejna ich aktualizacja – Windows 10 Mobile Redstone 2, czyli Creators Update dla urządzeń przenośnych. Do wybranych konsumentów trafiła ona już wczoraj.

Podobnie jak w przypadku desktopowej wersji, najnowsza edycja systemu firmy z Redmond skupia się przede wszystkim na umożliwieniu każdemu „tworzenia, udostępniania i doświadczania rzeczywistości w 3D (…) i umożliwieniu każdemu graczowi zostanie streamerem. Wraz z Creators Update, Microsoft Edge stanie się pierwszą przeglądarką przynoszącą treść 3D w internecie” (?).

Inne wymienione zmiany obejmują chociażby tryb „drzemki” w aplikacji Edge, który przypomina o nieprzeczytanych od dłuższego czasu otwartych zakładkach. Cortana informuje o tym poprzez Action Center (panel powiadomień). Kolejna nowość to wsparcie formatu .epub przez przeglądarkę. To przyda się z kolei osobom lubiącym czytać. Część funkcji przeniesiono również z wersji PC. Pojawia się m.in. możliwość automatycznego wyłączania sieci Wi-Fi po określonym czasie. Inna ciekawa nowość to możliwość zresetowania danych aplikacji zamiast odinstalowywania i ponownej instalacji (taka opcja już od dawna jest w Androidzie). Zaszło także parę zmian w inteligentnym asystencie, który teraz jest (a jakże!) jeszcze bardziej inteligentny. Pozwala chociażby na sterowanie odtwarzaczem muzyki czy na wykrywanie odtwarzanych piosenek.

Oczywiście to nie wszystkie zmiany, które zaszły. Można też wymienić wyświetlanie kolorowych emotikon w przeglądarce Edge, skalowanie tekstu/powiększanie w tej samej przeglądarce, możliwość kupowania e-booków (tylko w Stanach Zjednoczonych), ulepszenia związane z aplikacją Ustawienia i podkategoriami (w tym np. kategorią ustawienia urządzeń i Bluetooth), usprawnienia związane z wysokim kontrastem różnych aplikacji, gdy w ustawieniach personalizacji wybierzemy większy kontrast, ulepszenia paska przewijania, wiele innych ulepszeń poza wymienionymi w poprzednim akapicie związanych z asystentem Cortana, opcję opóźniania aktualizacji, ulepszenia związane z szyfrowaniem danych, poprawki „always on display”, ulepszenia związane z alarmami/ciche godziny, poprawki Continuum, małe nowości usprawniające obsługę systemowej klawiatury, ulepszenia związane z kopiami zapasowymi.

Oto urządzenia, które dostaną (lub już dostały) aktualizację:

 • HP Elite x3
 • Microsoft Lumia 550
 • Microsoft Lumia 640/640XL
 • Microsoft Lumia 650
 • Microsoft Lumia 950/950 XL
 • Alcatel IDOL 4S
 • Alcatel OneTouch Fierce XL
 • SoftBank 503LV
 • VAIO Phone Biz
 • MouseComputer MADOSMA Q601
 • Trinity NuAns NEO

Jak wiadomo, nie wszyscy otrzymają aktualizację jednocześnie, ponieważ odbywa się ona „falami”. Niecierpliwi użytkownicy mogą spróbować ją wymusić poprzez sprawdzanie update’ów w ustawnieniach.

źródło: Microsoft/WinCentral

Sprawdź najnowsze wpisy