[Film] Pojedynek na aparaty – Samsung Galaxy S8+ kontra iPhone 7 Plus

Łukasz Pająk Artykuły 2017-04-21

Apple kontra Samsung, czyli porównanie firm, które obecnie stanowią czołówkę mobilnego rynku patrząc na wyniki sprzedaży. Obie firmy konkurują niemalże na każdym polu, co potrafi skończyć się procesem sądowym, ale te zostawmy z boku. Aparaty jako osobne urządzenia coraz częściej są odstawiane na bok, gdyż przeciętnemu użytkownikowi wystarcza jakość oferowana przez smartfony. Niewątpliwie można je jeszcze ulepszyć, aczkolwiek dotarliśmy do momentu, gdy ciężko dopatrzeć się różnić w kolejnych generacjach.

W takim razie jeden z popularnych YouTuberów postanowił wziąć na warsztat najnowsze dziecko Samsunga w postaci Galaxy S8+ oraz zeszłorocznego iPhone’a 7 Plus. Dwa moduły kontra trzy. Czy te liczby mają znaczenie? Przekonajmy się:

W przypadku przedniego aparatu wyraźnie widać przewagę Samsunga za sprawą optycznej stabilizacji obrazu. Jakość obrazu również wydaje się lepsza w Galaxy S8+, ale Koreańczyk wyraźnie wyróżnia się lepszym dźwiękiem. Jeśli przełączymy się na główny aparat, a w przypadku Apple aparaty to również można odnieść wrażenie, że nagrane przez propozycję lidera mobilnego rynku filmy mniej drżą. Ciężko opisać oddanie kolorów, ale iPhone 7 Plus pokazuje zdecydowanie cieplejsze barwy. Szybka zmiana ostrości już w zeszłym roku robiła wrażenie w przypadku Samsunga i nie inaczej jest dzisiaj.

W przypadku selfie Galaxy S8+ robi zdjęcia ostrzejsze, pokazuje więcej detali i lepiej odwzorowuje kolory. Jak zmniejszy się ilość światła te wrażenia się potęgują, aczkolwiek doświetlając scenerię „białym wyświetlaczem” to ciężko wybrać zwycięzcę. Ponownie przełączamy się na główny aparat i cóż… Chcąc, nie chcąc znowu należy pochwalić Samsunga. Więcej szczegółów, lepsze odwzorowanie kolorów i detali. W takim razie po co podwójny aparat w iPhonie? Pokazuje on swoje możliwości w wypadku zbliżenia obrazu. W końcu „optyczny” zoom jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż cyfrowy. Także tryb rozmywania tła wyróżnia się w produkcie Apple. Jednak Galaxy S8+ ponownie zaczyna wygrywać w „zwykłych” zdjęciach, gdy zabraknie światła – po prostu jest mniej szumów. Sytuacja ta widoczna jest widoczna w każdej scenerii.

Oczywiście można stwierdzić, że przecież iPhone 7 Plus to zeszłoroczny smartfon. Jednak zwróćmy uwagę na to, że Samsung i Apple nie prezentują równocześnie swoich flagowych modeli. Galaxy Note nie jest bezpośrednim konkurentem dla amerykańskich propozycji, aczkolwiek takie porównania również się pojawiają. Mimo wszystko ten aspekt nie powinien mieć żadnego znaczenia. Kupując dzisiaj urządzenie mobilne nie zastanawiamy się, kiedy konkretny model pojawił się na rynku. To dla konsumenta powinno mieć jak najmniejsze znaczenie. Jeśli dla Was aparat jest istotny to wyciągając poszczególne plusy i minusy z powyższego porównania wygrywa Galaxy S8+ jak i zapewne Galaxy S8, ale jestem ciekawy Waszej opinii na ten temat.

Adrian, dzięki za podesłanie filmu! • stark2991

  iP7 robi moim zdaniem bardzo przeciętne zdjęcia, przeważnie są wyprane z kolorów i takie bez wyrazu.

 • neo

  Iphone moze powalczyć tylko dobrze zoptymalizowanym systemem i tyle.

 • marcus1212

  Ale po co to porównanie? Chyba jest oczywiste że Apple od kilku lat nie robi najlepszych zdjęć. W szranki należy stawiać inne telefony z androidem, nie apple.

 • jendrush

  S8/S8+ ma dobry tylny aparat, ale osobiście mi szkoda, że tak mało zmienili względem poprzednika. Mogli chociaż podbić rozdzielczość przy takich samych pozostałych parametrach.

  • stark2991

   Pamiętaj że Samsung jest tu trochę uzależniony od Sony, bo to Sony projektuje nowe aparaty i jeśli nie mają nic lepszego w ofercie to skąd ma mieć Samsung? 😉

   • Henrar

    Matryce projektuje także Samsung, nie?

    SGS6 miał chyba matryce i od Sony i od Samsunga, w zależności od wersji.

    • stark2991

     Owszem, ale Samsung chyba nie jest w stanie sobie wyprodukować tyle sztuk, skoro korzysta z matryc Sony

   • May Czos

    Samsung ma swojego ISOCELLa który produkuje analogiczne sensory więc oni raczej współpracują, nie ma za bardzo dyktatu jednej ze stron.

  • May Czos

   Ale to by zmniejszyło piksele i odbiło się na jakości fotek w gorszych warunkach oświetleniowych, tymczasem Samsungowi zależy na tym żeby aparat robił dobre zdjęcia w każdych warunkach. Co mogli zrobić to np. zmienić proporcje w nowym sensorze z 4:3 do 16:9.

   • jendrush

    Zmniejszyło by piksele jeżeli zastosowali by takiej samej wielkości matrycę. Kto zaś powiedział, że nie można zastosować większej rozmiarowo matrycy?

    • May Czos

     Tak – fizyka. Większa matryca to większa optyka, większa optyczna stabilizacja obrazu, większa obudowa. Nie ma na to miejsca.

     • jendrush

      Jeżeli już idziemy tą drogą to chyba producent? A raczej jego obsesja na punkcie miniaturyzacji. Ja i myślę że ogromna ilość osób nie miała by nic przeciwko 1 mm większemu całemu układowi, a dużo lepszej jakości zdjęć.

     • May Czos

      Biorąc pod uwagę jak wszyscy jadą po wystających aparatach to większość jednak by miała coś przeciwko. Tym bardziej, że mówimy o wystającym aparacie w i tak niezbyt cienkim urządzeniu.

     • jendrush

      Tu niestety masz rację. Myślę, że osób takich jak ja, którym by pasował większy aparat i przy okazji większa bateria zakrywająca go(powiedzmy 5000mAh) jest wielu, ale jednak za mało by to mogło się przyjąć. Podoba mi się patent w Motoroli Z z dodatkową baterią na pleckach. Niestety w Motorolce aparat nie jest najwyższych lotów.

     • May Czos

      Flagowce to urządzenia przeznaczone nie dla „wielu” tylko dla mas na całym świecie, a tu raczej zmniejszanie grubości jest milej widziane niż tworzenie cegieł.

 • Nysdroid

  Zawsze widzę z tych ujęć z aparatu Apple trochę zbyt jaskrawe kolory i rozmazanie, tak jakby był zastosowany podkład na cerę. Samsung bardziej oddaje rzeczywisty wygląd.

  • May Czos

   Apple od zawsze dodaje ciepłą, kremową poświatę do swoich zdjęć.

 • Patryk Pat

  Nie od dziś wiadomo, że samsung bije Apple swoimi aparatami już od dosyć dawna, praktycznie w każdym iPhonie widać szumy nawet w dzień