Jeśli nie wiesz, co oznaczają pojęcia takie jak ROOT czy ROM, to przed przeczytaniem artykułu zalecamy zapoznanie się z nimi.
Artykuł wyraża prywatną opinię autora.

Część użytkowników systemu Android ma świadomość, że aby w pełni wykorzystać możliwości ich urządzeń, można na nich zainstalować niestandardowe oprogramowanie lub tylko „zrobić ROOT-a”. Deweloperzy udostępniają swoje ROM-y głównie na popularnym forum xda-developers. W przypadku każdego smartfona mogą pojawić się różne oprogramowania, oparte najczęściej albo o „czystego” Androida, albo o stockowe firmware. Każdy może tam znaleźć coś dla siebie. Oczywiście – im popularniejsze urządzenie, tym więcej dostępnych ROM-ów. Ponadto, im więcej użytkowników, tym większa szansa, że oprogramowanie będzie rozwijane.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście LineageOS (dawny CyanogenMod). Oferuje ono praktycznie „czystego” Androida oraz domyślnie brak dostępu do ROOT-a. Oczywiście tego ROOT-a można sobie doinstalować.

Natomiast moim zdaniem obecnie najwygodniejszym (i pełnym funkcji) ROM-em jest właśnie tytułowy Resurrection Remix. Posiada on wiele zalet i jest wciąż rozwijany w dobrym kierunku. Ba, jest nawet tłumaczony na język polski, co może ułatwiać korzystanie z systemu osobom, które zwyczajnie nie są poliglotami. Jakie są inne zalety tego oprogramowania, na które zwracam uwagę?

Motyw z Pixeli

To oczywiście kwestia gustu, ale osobiście lubię zawsze mieć najnowszy wygląd z najnowszych urządzeń od Google’a. Wiadomo, że „czysty” Android wygląda nieco inaczej niż ten, który znamy z Pixeli. W Resurrection Remix system domyślnie posiada kolorystykę ze smartfonów z tej linii.

Magisk ROOT

Ta kwestia jest szczególnie istotna dla osób, które nie chcą rezygnować z Android Pay. RR domyślnie posiada ROOT-a Magisk (zamiast SuperSU). Oznacza to, że w aplikacji Magisk Manager wystarczy zaznaczyć opcję „Magisk Hide” i od razu bez problemów dodamy naszą kartę płatniczą do systemu płatności od Google’a.

Obsługa motywów substratum

Kiedyś najpopularniejszym rozwiązaniem wśród fanów dostosowywania wizualnej strony ROM-u był CyanogenMod Theme Engine. Teraz to się zmieniło. Coraz więcej twórców motywów korzysta z substratum, które jest z kolei oparte o system motywów Sony. RR domyślnie obsługuje pełne wsparcie OMS dla substratum co oznacza, że można korzystać z pełnych możliwości menedżera motywów. Wystarczy zainstalować aplikację substratum oraz wybrany motyw.

Szybkie aktualizacje

Resurrection Remix jest bardzo często aktualizowany przez „opiekunów” każdego z urządzeń. Oczywiście im bardziej popularne urządzenie, tym prędzej można liczyć na niemal codzienne update’y. Wliczając w to comiesięczne poprawki bezpieczeństwa od Google. Tak więc nie tylko otrzymujemy wszystkie nowości od Resurrection Remix, ale możemy być także spokojni o zabezpieczenia naszych smartfonów. W świecie custom ROM-ów możemy być nawet bardziej bezpieczni, niż w przypadku stockowego oprogramowania, gdyż producenci zwykle bardzo długo wdrażają wszelkie aktualizacje. Wyjątkiem są tutaj Samsungi oraz Nexusy/Pixele.

Znacie jakieś inne zalety (lub wady) Resurrection Remix? Dajcie znać w komentarzach.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Eliasz Szykowny

W Android.com.pl od 2016 roku. Lubię i korzystam na co dzień z „czystego” Androida, ale też z równym zainteresowaniem patrzę na inne nakładki i konkurencyjne platformy. Interesuję się wszystkim, co związane z najnowszymi technologiami oraz wirtualnym światem. Mój blog: https://eliasztech.pl