[ROM] Resurrection Remix to moim zdaniem najlepszy wybór

Eliasz Szykowny Artykuły 2017-04-18

Jeśli nie wiesz, co oznaczają pojęcia takie jak ROOT czy ROM, to przed przeczytaniem artykułu zalecamy zapoznanie się z nimi.
Artykuł wyraża prywatną opinię autora.

Część użytkowników systemu Android ma świadomość, że aby w pełni wykorzystać możliwości ich urządzeń, można na nich zainstalować niestandardowe oprogramowanie lub tylko „zrobić ROOT-a”. Deweloperzy udostępniają swoje ROM-y głównie na popularnym forum xda-developers. W przypadku każdego smartfona mogą pojawić się różne oprogramowania, oparte najczęściej albo o „czystego” Androida, albo o stockowe firmware. Każdy może tam znaleźć coś dla siebie. Oczywiście – im popularniejsze urządzenie, tym więcej dostępnych ROM-ów. Ponadto, im więcej użytkowników, tym większa szansa, że oprogramowanie będzie rozwijane.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście LineageOS (dawny CyanogenMod). Oferuje ono praktycznie „czystego” Androida oraz domyślnie brak dostępu do ROOT-a. Oczywiście tego ROOT-a można sobie doinstalować.

Natomiast moim zdaniem obecnie najwygodniejszym (i pełnym funkcji) ROM-em jest właśnie tytułowy Resurrection Remix. Posiada on wiele zalet i jest wciąż rozwijany w dobrym kierunku. Ba, jest nawet tłumaczony na język polski, co może ułatwiać korzystanie z systemu osobom, które zwyczajnie nie są poliglotami. Jakie są inne zalety tego oprogramowania, na które zwracam uwagę?

Motyw z Pixeli

To oczywiście kwestia gustu, ale osobiście lubię zawsze mieć najnowszy wygląd z najnowszych urządzeń od Google’a. Wiadomo, że „czysty” Android wygląda nieco inaczej niż ten, który znamy z Pixeli. W Resurrection Remix system domyślnie posiada kolorystykę ze smartfonów z tej linii.

Magisk ROOT

Ta kwestia jest szczególnie istotna dla osób, które nie chcą rezygnować z Android Pay. RR domyślnie posiada ROOT-a Magisk (zamiast SuperSU). Oznacza to, że w aplikacji Magisk Manager wystarczy zaznaczyć opcję „Magisk Hide” i od razu bez problemów dodamy naszą kartę płatniczą do systemu płatności od Google’a.

Obsługa motywów substratum

Kiedyś najpopularniejszym rozwiązaniem wśród fanów dostosowywania wizualnej strony ROM-u był CyanogenMod Theme Engine. Teraz to się zmieniło. Coraz więcej twórców motywów korzysta z substratum, które jest z kolei oparte o system motywów Sony. RR domyślnie obsługuje pełne wsparcie OMS dla substratum co oznacza, że można korzystać z pełnych możliwości menedżera motywów. Wystarczy zainstalować aplikację substratum oraz wybrany motyw.

Szybkie aktualizacje

Resurrection Remix jest bardzo często aktualizowany przez „opiekunów” każdego z urządzeń. Oczywiście im bardziej popularne urządzenie, tym prędzej można liczyć na niemal codzienne update’y. Wliczając w to comiesięczne poprawki bezpieczeństwa od Google. Tak więc nie tylko otrzymujemy wszystkie nowości od Resurrection Remix, ale możemy być także spokojni o zabezpieczenia naszych smartfonów. W świecie custom ROM-ów możemy być nawet bardziej bezpieczni, niż w przypadku stockowego oprogramowania, gdyż producenci zwykle bardzo długo wdrażają wszelkie aktualizacje. Wyjątkiem są tutaj Samsungi oraz Nexusy/Pixele.

Znacie jakieś inne zalety (lub wady) Resurrection Remix? Dajcie znać w komentarzach. • Youcancallmedada

  Panowie mam problem
  M RR na mi5
  Na dole pulpitu dodałem dodatkowy pasek na gęsty
  Nie wiem jak to wyłączyć
  Może ktoś wie gdzie to wyłączyć ?
  Ten czarny pasek na dole z logiem RR https://uploads.disquscdn.com/images/1e585bdab31ce17fcad0bd54e76c87eb6d23e51de817d4988a8a42ff4d02e03d.png gdzie

  • Ustawienia>Konfiguracje>karta Przyciski>Pasek nawigacji>Tryb nawigacji>wybierz SmartBar

   • Youcancallmedada

    Thank you 🙂

 • Mariusz

  Czy w RR dla Samsung S7 lub dowolnie innym custom romie jest funkcja WiFi Calling działający w sieci Play?

 • Rafał R.

  Jak wyglada sprawa AndroidPay dla powyższych romów?

  • DubStep

   Powinien działać jeśli masz Magisk

 • maxprzemo

  „”Ba, jest nawet tłumaczony na język polski, co może ułatwiać korzystanie z systemu osobom, które zwyczajnie nie są poliglotami. „”
  Sam się nie tłumaczy. Wszystko zależy od społeczności 😉
  Każdy może zostać tłumaczem a jeśli mu się nie chce może tylko w wolnej chwili głosować na tłumaczenia i w ten sposób dołożyć swoją cegiełkę. Zapraszam na crowdin zespołu resurrectionremix i ogólnie na crowdin’a innych zespołów bo z tłumaczeniami na język Polski nie jest źle ale mogło by być lepiej.

 • Jawor245

  Od czasu wydania nougata mnie to zastanawia, po co do każdego ROM-u ładować OMS(Substratum) i dodatkowo zmieniać domyślny motyw, gdy w sklepie play jest overlay zmieniający kolory na te Pixel’owe. Aż rzygać się tym chce wszędzie tylko ten niebieski -_-

 • Norbert Nowakowski

  AOKP i tyle w temacie. Jednorożec rządzi..

  • Jawor245

   To polecam sprawdzić PureNexus, MI5 dostał niesamowitego kopa 😀

   • Norbert Nowakowski

    słyszałem że jest ok , nie testowałem .. Podobno cydrasa też nie jest zły..

 • edi194

  Gdybym miał Omni dostępne na urządzenie pewnie korzystałbym cały czas z niego. Tak to, LineageOS po kilku modyfikacjach (DARKrom) daje radę na Nexusie

 • Adrian Warchoł

  omni lepszy

 • Łukasz

  Mi najbardziej odpowiada AICP. Bo oprócz mnogości opcji, jest aktualizowany średnio 6 razy w tygodniu, a dla flashoholika to ważne 😉

  • antykat

   Zgadzam się. Mam g5, ale bawię się G2. AICP to najbardziej dopracowany ROM, właściwie bez błędów.

 • stefek

  Jedyną dla mnie wadą customów, w tym RR jest aparat, który niestety w romach producenta jest dopracowany, z mnogością ustawień/trybów, a w customach opartych o LineageOS jest z tym słabo … Przynajmniej w 3 różnych telefonach które posiadałem. Raz że jakość zdjęć odbiega trochę od normy, to problemy z dostępnością funkcji w porównaniu do stocka.

 • Marcin Wasilewski

  RR jest w porządku, ale dla mnie jego największą wadą jest przeładowanie funkcjami. Zdecydowanie wole czyste romy. Używam na swoim g3 cypheros praktycznie czysty android.

  • stefek

   a dlaczego przeładowanie funkcjami to wada? przecież to są funkcje dodatkowe, specjalny ‚dział’ w ustawieniach, ktoś chce to skorzysta, ktoś nie chce to bazuje na czystym systemie.
   to trochę jakby woleć iOS zamiast Androida, bo Android jest przeładowany funkcjami 😀

   Ja uwielbiam ten custom, no ale jestem maniakiem modyfikacji. Fajnie, że co tydzień dochodzą jakieś nowe funkcjonalności, co chwila rom jest rozwijany, oby tak dalej.

   A w połączeniu z dobrym kernelem, bateria potrafi czynić cuda.

   • Konrad Uroda-Darłak

    „co tydzień dochodzą jakieś nowe funkcjonalności” No tak średnio na jeża, ale niech będzie 😛

   • Bartłomiej Ziółkowski

    A jaki kernel „działający cuda” można by zaproponować do OPO?

  • stark2991

   W porównaniu do stockowych systemów Samsunga to ten RR nadal jest czystym Androidem 🙂 Przecież tam nie ma bajerów typu przewijanie oczami, tylko najbardziej podstawowe dodatki ułatwiające obsługę, więc czemu z tego nie korzystać? Prawdziwe czysty Android jest po prostu ubogi

 • emce

  Drogi Redaktorze – LineageOS domyślnie NIE oferuje roota – można go uzyskać po zainstalowaniu dodatku…

  • A nie jest tak, że w systemowych ustawieniach deweloperskich wystarczy zmienić opcję „Dostęp do ROOT-a” na „Tylko aplikacje” lub „Aplikacje i ADB”?

   • DubStep

    W Lineage’u opartym o Nougata nie ma już tej opcji domyślnie. Root’a trzeba sobie dograć w TWRP

   • haVoc vulTure

    Trzeba oprocz systemu i gappsow sflashowac plik zip z rootem.

   • Łukasz

    Nie, w tych ustawiniach można jedynie nadać uprawnienia dla ADB, a żeby dodać uprawnienia dla aplikacji, trzeba zainstalować paczkę SU, SuperSU albo Magisk.