ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Zrzuty ekranu] [Pobierz] Android O Developer Preview już dostępny!

Autor: Eliasz Szykowny Kategoria: Artykuły

Wszyscy spodziewali się, że firma z Mountain View pokaże nowe rozwojowe wydanie Androida dopiero w maju podczas I/O 2017. Okazało się jednak inaczej. Już dzisiaj wszyscy chętni internauci mogą pobierać najnowszą wersję systemu od Google’a. Paczki dostępne są dla następujących urządzeń:

  • LG Nexus 5X
  • Huawei Nexus 6P
  • Nexus Player
  • Pixel C
  • Google Pixel
  • Google Pixel XL

Oczywiście system nie jest obecnie stabilny i nie zalecamy jego instalacji na urządzeniach, z których korzystacie na co dzień. Jeśli jednak lubisz ryzykować, dla wszystkich chętnych obrazy systemu są dostępne do pobrania TUTAJ. Jeśli natomiast chodzi o wprowadzone nowości i ulepszenia, oto one:

Limity procesów w tle

Nowy Android skupia się na wydajności oraz oszczędzaniu wszelkich zasobów. Od teraz system będzie domyślnie ograniczał zużycie chociażby pamięci RAM dla poszczególnych aplikacji. Przełoży się to na zwiększenie czasu pracy urządzeń na jednym ładowaniu. Optymalizacja skupia się na trzech aspektach. Obejmuje ona ukryte procesy, usługi działające w tle oraz usługi lokalizacji.

Kategorie powiadomień

W Androidzie O wprowadzono także „grupy powiadomień”. Każdy twórca aplikacji może zdefiniować różne kategorie powiadomień swojego programu, aby użytkownik mógł zablokować w panelu powiadomień tylko niektóre wiadomości zamiast wszystkich.

Autouzupełnianie

Najnowsza wersja systemu od Google wprowadza również API autouzupełniania. Umożliwi ono użytkownikom na łatwe wypełnianie formularzy w całym ekosystemie Android. Będzie ono obejmowało chociażby adresy, nazwy użytkowników, a nawet hasła.

Picture in Picture

Android O to też nowy sposób korzystania z okien za pomocą trybu „okno w oknie”. Funkcje tego typu już od dawna pojawiają się w smartfonach pracujących pod kontrolą Androida z nakładkami. Teraz sam system będzie obsługiwał tę funkcję natywnie, co pozwoli na jeszcze lepsze wykorzystanie dużych ekranów naszych różnorodnych urządzeń.

Lepsza obsługa czcionek

Aktualna wersja systemu Google’a pozwoli także na łatwiejsze korzystanie z czcionek przez aplikacje. Od teraz wszystko będzie opierało się o XML i będzie w pełni obsługiwane przez sam system. Przede wszystkim będzie to ułatwienie dla programistów.

Adaptacyjne ikony

Android 8.0 (?) to także lepsza obsługa ikon. Adaptacyjne ikonki będą mogły wyświetlać się w jak najlepszy sposób na poszczególnych, różnorodnych urządzeniach. Programiści będą mieli możliwość definiowania różnych kształtów obrazów, które będą mogły być także animowane podczas interakcji z nimi oraz będą wyglądały inaczej w zależności od smartfona, z którego będzie się korzystać.

Mniej widoczne zmiany obejmują lepszą obsługę wyświetlaczy z szeroką gamą kolorów, ulepszoną łączność bezprzewodową (w tym LTE, Wi-Fi), nawigację za pomocą klawiatury w aplikacjach (a to z powodu niedawnego wprowadzenia obsługi Sklepu Play w systemie ChromeOS), ulepszone audio, treści internetowe WebView, ulepszenia w zakresie języka programowania Java i inne. Poniżej możecie także zauważyć m.in. odświeżony wygląd systemowych ustawień.

źródło: Android Developers

Sprawdź najnowsze wpisy