Android 8.0 – wiemy coraz więcej o funkcjach nowej wersji systemu

Android

Na nową wersję Androida najpewniej jeszcze troszkę poczekamy. Co prawda w zeszłym roku Androida N poznaliśmy już w marcu, ale w bieżącym roku raczej musimy być bardziej cierpliwi. Chociaż miesiąc się jeszcze nie skończył, a Google może nas zaskoczyć. Jednak bardziej prawdopodobne wydaje się to, że dopiero za 2 miesiące podczas Keynote na I/O 2017 deweloperskie wydanie systemu trafi do wszystkich zainteresowanych użytkowników, a przede wszystkim do posiadaczy urządzeń z linii Pixel oraz najnowszych Nexusów (miejmy nadzieję). Nazwa kolejnego wydania oprogramowania wciąż jest owiana tajemnicą mimo, że Hiroshi Lockheimer (wiceszef działu Android) zasugerował nazwę Oreo.

Jeśli chodzi o wielkość aktualizacji – najprawdopodobniej Android O otrzyma numer wersji 8.0. Google ostatnio co roku wydaje większą aktualizację, więc tak powinno być i tym razem. Przejdźmy jednak do czegoś bardziej praktycznego.

Nie przegap
Najlepsze aplikacje z AppGallery – gry i programy, które warto pobrać
huawei appgallery sklep play zastepstwo
AppGallery to jeden z największych sklepów z programami i grami na Androida. Stanowi on część Huawei Mobile Services i już pokrótce przybliżyliśmy Wam, jak tak naprawdę on działa oraz co oferuje. Tymczasem sprawdźmy, co konkretnie skrywa to miejsce. O ile sam sklep prowadzi rankingi tytułów, które cieszą się największym zainteresowaniem, to postanowiłem wybrać dla Was […]

Już wcześniej Kamil pisał o przypuszczalnych funkcjach, które mogą pojawić się w Androidzie 8.0. Najnowsze plotki obejmują kolejne aspekty funkcjonalności nowego Androida. Nadchodząca wersja systemu z zielonym „robocikiem” w logo ma podobno zawierać m.in. usprawiony system powiadomień i tryb „okna w oknie” (picture-in-picture).

Nowe powiadomienia

Już ostatnie aktualizacje Androida przynosiły wiele przydatnych zmian związanych z notyfikacjami. W Androidzie O znowu mają pojawić się usprawnienia powiadomień. A konkretnie będą to najpewniej nowości związane z synchronizacją przychodzących do nas informacji pomiędzy różnymi urządzeniami. Być może będzie to także związane z projektem Andromeda. Chodzi też o wyświetlanie notyfikacji tylko na używanym aktualnie urządzeniu, aby powiadomienia się nie duplikowały. Ale oczywiście jak na razie niczego nie można powiedzieć z całkowitą pewnością.

Plakietki z liczbą powiadomień

Posiadacze iPhone’ów czy Samsungów mają to domyślnie od dawna. Natomiast użytkownicy „czystego” Androida mogą korzystać ze Sklepu Play, aby używać takiej funkcji. Mowa o plakietkach z liczbą powiadomień dla konkretnych aplikacji w launcherze. Mała rzecz, a może usprawnić korzystanie z notyfikacji. Wystarczy rzut oka na ekran główny, aby dowiedzieć się, ile nieprzeczytanych treści znajduje się w naszych programach.

Tryb „okno w oknie”

Możemy go spotkać już teraz w Android TV albo chociażby w Samsungach z serii Galaxy (pracujących oczywiście pod kontrolą Androida). Wraz z wersją 8.0 „Zielonego Robocika” funkcja ma się podobno pojawić domyślnie. System ma natywnie obsługiwać takie rozwiązanie. Dotychczas było to możliwe wewnątrz aplikacji (np. YouTube), teraz takie odtwarzanie treści ma być możliwe w dowolnym programie na telefonie.

Ograniczenie aktywności aplikacji

Nowy Android ma również obejmować kwestie optymalizacji i oszczędzania akumulatorów. Procesy pracujące w tle mają być systemowo ograniczane, co przełoży się na dłuższy czas pracy urządzeń na jednym ładowaniu. Podobne rozwiązanie jest już teraz dostępne w Chrome 57. Nieużywanym kartom przypisuje się ograniczony pobór zasobów.

I jeszcze więcej…

Poza wyżej wymienionymi nowościami Google szykuje jeszcze więcej. Mowa o:

  • Dynamicznych ikonach aplikacji (np. kalendarza)
  • Ulepszeniach związanych z nagrywaniem multimediów (MediaRecorder API)
  • Nowych funkcjach dedykowanych dla przedsiębiorstw

Powyższe informacje oczywiście nie są oficjalne, a ich rzekoma prawdziwość (!) podobno ma wartość 70%. Tak przynajmniej twierdzą redaktorzy portalu źródłowego.

źródło: 9to5Google


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x