Android 8.0 – wiemy coraz więcej o funkcjach nowej wersji systemu

Eliasz Szykowny Android 2017-03-18

Na nową wersję Androida najpewniej jeszcze troszkę poczekamy. Co prawda w zeszłym roku Androida N poznaliśmy już w marcu, ale w bieżącym roku raczej musimy być bardziej cierpliwi. Chociaż miesiąc się jeszcze nie skończył, a Google może nas zaskoczyć. Jednak bardziej prawdopodobne wydaje się to, że dopiero za 2 miesiące podczas Keynote na I/O 2017 deweloperskie wydanie systemu trafi do wszystkich zainteresowanych użytkowników, a przede wszystkim do posiadaczy urządzeń z linii Pixel oraz najnowszych Nexusów (miejmy nadzieję). Nazwa kolejnego wydania oprogramowania wciąż jest owiana tajemnicą mimo, że Hiroshi Lockheimer (wiceszef działu Android) zasugerował nazwę Oreo.

Jeśli chodzi o wielkość aktualizacji – najprawdopodobniej Android O otrzyma numer wersji 8.0. Google ostatnio co roku wydaje większą aktualizację, więc tak powinno być i tym razem. Przejdźmy jednak do czegoś bardziej praktycznego.

Już wcześniej Kamil pisał o przypuszczalnych funkcjach, które mogą pojawić się w Androidzie 8.0. Najnowsze plotki obejmują kolejne aspekty funkcjonalności nowego Androida. Nadchodząca wersja systemu z zielonym „robocikiem” w logo ma podobno zawierać m.in. usprawiony system powiadomień i tryb „okna w oknie” (picture-in-picture).

Nowe powiadomienia

Już ostatnie aktualizacje Androida przynosiły wiele przydatnych zmian związanych z notyfikacjami. W Androidzie O znowu mają pojawić się usprawnienia powiadomień. A konkretnie będą to najpewniej nowości związane z synchronizacją przychodzących do nas informacji pomiędzy różnymi urządzeniami. Być może będzie to także związane z projektem Andromeda. Chodzi też o wyświetlanie notyfikacji tylko na używanym aktualnie urządzeniu, aby powiadomienia się nie duplikowały. Ale oczywiście jak na razie niczego nie można powiedzieć z całkowitą pewnością.

Plakietki z liczbą powiadomień

Posiadacze iPhone’ów czy Samsungów mają to domyślnie od dawna. Natomiast użytkownicy „czystego” Androida mogą korzystać ze Sklepu Play, aby używać takiej funkcji. Mowa o plakietkach z liczbą powiadomień dla konkretnych aplikacji w launcherze. Mała rzecz, a może usprawnić korzystanie z notyfikacji. Wystarczy rzut oka na ekran główny, aby dowiedzieć się, ile nieprzeczytanych treści znajduje się w naszych programach.

Tryb „okno w oknie”

Możemy go spotkać już teraz w Android TV albo chociażby w Samsungach z serii Galaxy (pracujących oczywiście pod kontrolą Androida). Wraz z wersją 8.0 „Zielonego Robocika” funkcja ma się podobno pojawić domyślnie. System ma natywnie obsługiwać takie rozwiązanie. Dotychczas było to możliwe wewnątrz aplikacji (np. YouTube), teraz takie odtwarzanie treści ma być możliwe w dowolnym programie na telefonie.

Ograniczenie aktywności aplikacji

Nowy Android ma również obejmować kwestie optymalizacji i oszczędzania akumulatorów. Procesy pracujące w tle mają być systemowo ograniczane, co przełoży się na dłuższy czas pracy urządzeń na jednym ładowaniu. Podobne rozwiązanie jest już teraz dostępne w Chrome 57. Nieużywanym kartom przypisuje się ograniczony pobór zasobów.

I jeszcze więcej…

Poza wyżej wymienionymi nowościami Google szykuje jeszcze więcej. Mowa o:

 • Dynamicznych ikonach aplikacji (np. kalendarza)
 • Ulepszeniach związanych z nagrywaniem multimediów (MediaRecorder API)
 • Nowych funkcjach dedykowanych dla przedsiębiorstw

Powyższe informacje oczywiście nie są oficjalne, a ich rzekoma prawdziwość (!) podobno ma wartość 70%. Tak przynajmniej twierdzą redaktorzy portalu źródłowego.

źródło: 9to5Google • Natalcia1344

  I znów dadzą tym smartfonom co wielce potrzebują. Telefony dobrej specyfikacji to już znów się do tego nie zalicza. Korzystam z honor 6 plus.

 • Komandos

  ja mam nadal 6,0 w sony z2 😛

  • Linkyop

   I co, myślisz, że coś wyżej dostaniesz?

   • Komandos

    Jak dostane to coś popsują by kupić nowy model
    i tak jak zrobiłem update do 6.0 do bardzo zmniejszyła się głośność

 • Jamrug

  Czyli jak dobrze pójdzie to w średniopółkowcach zobaczymy 8.0 ale za 2 lata… Lubię Androida ale patrząc na to co się dzieje z aktualizacjami i jak do tyłu pod tym względem są modele inne niż flagowe (a i te drugie coraz częściej nie są w lepszej sytuacji) zaczynam poważnie się zastanawiać czy faktycznie nie lepiej utopić absurdalnie wysokiej kwoty w iPhone ale mieć święty spokój w kwestii aktualności oprogramowania.

 • Pietr

  Takie pytanie do artykułu. Jaki telefon z serii Galaxy nie ma androida? https://uploads.disquscdn.com/images/762f38cf40c2613ea520716d671f920c540ddedef1b0f7ae1a6662eefb2f79d3.jpg

  • Kaszak

   Telefon żaden, ale Samsung Galaxy Tab Pro S ma na pokładzie Windowsa.

   • Robert Borne

    Bo jak nazwa wskazuje to tablet dla PROfesjonalistów

 • Ironpiter

  A kiedy android nougat dla Samsunga S6??? Ile można czekać

  • Jumperone

   u samsunga można wieczność 🙂

  • H0Ly_bLaSt0R

   Przecież, jest wystarczy wejść na forum, chyba że się czeka tylko na literki XEO. Działa bardzo dobrze.

   • Ornitologus

    Mógłbyś podesłać link?

    • H0Ly_bLaSt0R

     Na tutejszym forum wszystko jest opisane.

     • Ironpiter

      Prosimy o linka. Nie mogę znaleźć

  • Robert Borne

   Człowieku co tam S6. G4 dalej nie ma nougata i LG powiedziało że będzie za pół roku.
   Tak za pół roku jak już android 8 będzie to oni wtedy łaskawie może zaktualizują.
   Po prostu nie ma znaczenia czy samsung czy lg czy inni. Bierzesz coś z androidem to musisz się przyzwyczaić że aktualizacji nie dostaniesz nigdy albo rok po wydaniu systemu. To jest kpina z użytkowników a owieczki googla wciąż dają się na to nabrać….

 • Nowe powiadomienia – dajdajdaj natychmiast, ja chcę 🙂
  Plakietki – nigdy nie widziałem w nich sensu, tym bardziej jak są powiadomienia na ekranie blokady. Mam je w swoim launcherze, wyłączone chyba.
  Okno w oknie – nie do końca rozumiem, jak miałoby to wyglądać, ale chcę, bo pomysł ciekawy.
  Ograniczenie aktywności – oby nie, bo coś czuję, że Google dobiłoby tym i tak upośledzoną wielozadaniowość Androida.

 • H0Ly_bLaSt0R

  Ehh czyli czysty android goni takie złe nakładki producentów zamiast nowe rozwiązania wprowadzać.

  • stark2991

   To źle że dodają funkcje które się już przyjęły?

   • H0Ly_bLaSt0R

    Nie no dobrze tylko odnoszę wrażenie że cały czas nadganiają funkcje innych producentów u których te funkcje są już tam od lat, a sami od siebie dużo nie wprowadzają.

    • sedziu

     A co za różnica czy wymyślają sami czy poglądają. Dla mnie, jak i 90% zwykłych użytkowników to bez znaczenia czy coś sami wymyślili. Ale ok, napisz sam właśne oprogramowanie i potem je rozwijaj, zobaczymy ile sam wymyślisz a ile podejrzysz u konkurencji. Okrągłą kierownice w samochodzie wszyscy producenci samochodów sami kiedyś wymyślili? A czy ktoś się nad tym zastanawia? Nie, po prostu się jeździ, a nie duma nad sensem kształtu kierownicy.

     • H0Ly_bLaSt0R

      Mnie też nie obchodzi kto co pierwszy wymyślił tylko irytuje mnie w jakim tempie google wprowadza te funkcje. Wielu ludzi uważa, że czysty android to najlepsze „doświadczenie” z androidem a moim zdaniem właśnie przez nakładki producentów android jest ciekawszy.

     • Jamrug

      Czysty Android powinien być referencyjny i wyznaczać standardy oraz nowe koncepcje. Jeśli jest inaczej to jest… niepotrzebny. Idąc tym tropem myślenia Google równie dobrze może nie robić nic, producenci sami napiszą nowe wersje systemu. Ale przecież nie o to w tym powinno chodzić.

 • Marcin N.

  Kolejne za wiele nie wnoszące wydanie a podnoszące sporo cyfrę. Moim zdaniem od 5.0 powinno być już tylko 5.2 5.3 itd.

  • Maciek

   Google wraz z wersją 5.0 zmieniło po prostu nazewnictwo, teraz systemy numerowane są tak jak robi to Apple, nie ma co się pultać czy Marshmallow powinien się nazywać 5.2 czy nie 😉

 • Marcis

  Plakietki, czy chodzi o tą liczbęna przykład, przy Messengerze o nowych wiadomościach? Jak tak to Xiaomi i Huawei mają coś takiego, na przykład P8 Lite i Redmi Note 4.

  • Pabliell

   Dodanie tak. Większość producentów zaimplementowała takie rozwiązanie w swoich nakładkach, czysty Android wciąż tego nie ma.