ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Pobierz] Google Chrome 57 z praktycznymi zmianami

Autor: Eliasz Szykowny Kategoria: Artykuły

Przeglądarka internetowa firmy z Mountain View jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu na świecie. Zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i na smartfonach, tabletach i innym mobilnym sprzęcie, z przyjemnością korzystamy z intuicyjnego interfejsu Google Chrome. Teraz program w wersji mobilnej doczekał się ciekawych zmian i nowości.

Custom Tabs

Wiele aplikacji na Androida obsługuje otwieranie linków wewnątrz programu, zamiast uruchamiania pełnej przeglądarki. Jednak czasami byliśmy zmuszeni do otwarcia strony w standardowej wersji Chrome, ponieważ Custom Tabs nie posiadają wszystkich funkcji. Teraz to się zmienia. Jednak ja po instalacji nowej wersji przeglądarki nie zauważyłem tej zmiany – widocznie jest to aktywowane „serwerowo”. Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda to u redakcji Android Police.

Powiadomienia multimediów

Podczas odtwarzania filmów lub muzyki za pomocą Google Chrome, w panelu powiadomień pojawia się stosowna notyfikacja. Dotychczas pozwalała ona jedynie na pauzowanie oraz powrócenie do odtwarzania multimediów. Teraz webmasterzy mogą dodatkowo pozwolić na wyświetlanie wybranych okładek albumów, tytułów i wykonawców utworów, a także przycisków przewijania i pomijania. Wszystko to za pomocą nowego Media Session API. Notyfikacje mogą być wyświetlane także na urządzeniach „ubieralnych”, czyli Android Wear.

Wyszukiwanie

Chrome 57 wprowadza także więcej opcji w ustawieniach domyślnej wyszukiwarki, która jest używana podczas wysyłania zapytania poprzez pasek adresu. Wciąż nie da się samodzielnie dodawać dostawców wyszukiwania (jak ma to miejsce w wersji stacjonarnej), ale jest inna możliwość. Po udanym wyszukiwaniu na konkretnej stronie w ustawieniach pojawia się opcja wybrania dostawcy, którego stronę niedawno odwiedzaliśmy. Poniżej jest to pokazane na przykładzie DuckDuckGo. Należy również dodać, że nie wszyscy dostawcy wyszukiwania są obsługiwani.

To nie wszystko

Poza najbardziej widocznymi dla zwykłego użytkownika zmianami, Chrome 57 wprowadza m.in. wsparcie dla WebAssembly, które oferuje wydajność większą niż interaktywne treści JavaScript. Jak na razie widoczność tego rozwiązania nie jest jednak tak powszechna. Podobnie jest chociażby z przesiadką Adobe Flash -> HTML5. Wiele (zwłaszcza mniej popularnych) stron internetowych wciąż korzysta z mniej wydajnych, starszych standardów i nie zapowiada się na to, żeby miało się to błyskawicznie zmienić.

Nowa wersja przeglądarki od Google’a wprowadza też inne, mniejsze zmiany widoczne dla wszystkich korzystających, m.in.:

  • Propozycje artykułów w nowej karcie będą częściej odświeżane
  • Sugestie Psychical Web są dostępne w pasku adresu w oparciu o otoczenie
  • Pozioma orientacja filmu po kliknięciu przycisku włączającego tryb pełnoekranowy przy wideo

Pobierz plik APK

Poniżej możecie pobrać najnowszą stabilną wersję Google Chrome, jeśli nie chcecie czekać na aktualizację bezpośrednio ze Sklepu Play.

Pobierz Chrome 57.0.2987.108 z APKMiroor

źródło: Google; Android Police

Sprawdź najnowsze wpisy