Są różne sposoby na połączenie naszego urządzenia mobilnego z komputerem. Pliki możemy wymieniać zdalnie na przykład za pomocą chmury, możemy również połączyć się za pośrednictwem Wi-Fi i odpowiedniej aplikacji, lecz możemy również zrobić to klasycznie za pomocą kabla USB. I właśnie, wbrew pozorom, ten ostatni sposób bywa czasami najbardziej problematyczny.

Windows musi znaleźć odpowiednie sterowniki. Jeśli ich nie znajdzie, nie doda poprawnie urządzenia, z przerzucaniem plików zostajemy wtedy wstrzymani. Z doświadczenia wiem, że odczyt sterowników MTP przez komputer może być drogą przez mękę. Godziny spędzone na przekopywaniu Google dały mi swego czasu solidnie w kość. Chyba że zna się prostsze rozwiązanie, o którym w dalszej części tekstu.

Budniu na swoim blogu opisał całkiem interesującą rzecz, którą warto się dzielić. Mianowicie aktualizacja do Windowsa o nazwie „Microsoft – WPD – 2/22/2016 12:00:00 AM – 5.2.5326.4762” może zepsuć sterowniki. Według relacji pojawiła się ona u niego dopiero kilka dni temu, mimo iż data poprawki wskazuje na rok 2016. Jest to aktualizacja sterowników odpowiedzialnych za urządzenia mobilne. Zamiast naprawy, przynosi jednak szkody.

Smartfon przestaje być odczytywany. Pojawia się błąd uniemożliwiający nawiązanie połączenia. W Menadżerze Urządzeń przy nazwie naszego sprzętu widnieje żółty znak ostrzegawczy. Rozwiązanie problemu jest prostsze niż może się wydawać.

I zajmuje dosłownie kilka chwil.

  1. Prawym przyciskiem myszy kliknąć na urządzeniu z komunikatem ostrzegawczym i przejść do „Aktualizuj oprogramowanie sterownika”.
  2. Następnie wybrać opcję numer dwa, czyli „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika”.
  3. Również opcja druga – „Pozwól mi wybrać z listy sterowników urządzeń na moim komputerze”.
  4. Na liście znaleźć pozycję „Urządzenie MTP USB”.
  5. Voila!

Cała magia polega na wskazaniu systemowi z czym ma do czynienia i jak musi traktować dane urządzenie.

Warto o tym sposobie pamiętać nie tylko w momentach uaktualniania Windowsa czy szukania wyżej wymienionej poprawki. Czasami musimy użyć czyjegoś komputera, a wtedy z reguły nie wiemy czy właściciel korzysta z Windows Update. Te kroki pozwalają jednak na poradzenie sobie ze sterownikami MTP w czasie mrugnięcia okiem.

Swoją drogą Microsoft powinien już dawno zwrócić na to uwagę. Problem ten występuje od dłuższego czasu. Dzięki użytkownikowi Budniu wiemy już, że jest to wina konkretnej poprawki. Jestem pewien, że błąd ten zgłaszany był przez androidowców na całym świecie – sam wysyłałem raporty swoich błędów do MS, gdyż wszelkie ratowanie się sterownikami MTP z sieci i próby ładowania ich na różne sposoby kończyły się fiaskiem.

Dzięki Michał!

źródło: Budniu blog

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Lewicki

Pasjonat dobrej kuchni i technologiczny geek. Mówi, że grywa w squasha, choć to raczej squash pogrywa z nim. Niegdyś zapalony fan ROMów i kerneli. Niezmiennie esteta.