[Poradnik] Komputer nie widzi smartfonu? Sprawdź aktualizację Windowsa i ten szybki sposób na MTP

mm Kamil Lewicki Android 2017-03-11

Są różne sposoby na połączenie naszego urządzenia mobilnego z komputerem. Pliki możemy wymieniać zdalnie na przykład za pomocą chmury, możemy również połączyć się za pośrednictwem Wi-Fi i odpowiedniej aplikacji, lecz możemy również zrobić to klasycznie za pomocą kabla USB. I właśnie, wbrew pozorom, ten ostatni sposób bywa czasami najbardziej problematyczny.

Windows musi znaleźć odpowiednie sterowniki. Jeśli ich nie znajdzie, nie doda poprawnie urządzenia, z przerzucaniem plików zostajemy wtedy wstrzymani. Z doświadczenia wiem, że odczyt sterowników MTP przez komputer może być drogą przez mękę. Godziny spędzone na przekopywaniu Google dały mi swego czasu solidnie w kość. Chyba że zna się prostsze rozwiązanie, o którym w dalszej części tekstu.

Budniu na swoim blogu opisał całkiem interesującą rzecz, którą warto się dzielić. Mianowicie aktualizacja do Windowsa o nazwie „Microsoft – WPD – 2/22/2016 12:00:00 AM – 5.2.5326.4762” może zepsuć sterowniki. Według relacji pojawiła się ona u niego dopiero kilka dni temu, mimo iż data poprawki wskazuje na rok 2016. Jest to aktualizacja sterowników odpowiedzialnych za urządzenia mobilne. Zamiast naprawy, przynosi jednak szkody.

Smartfon przestaje być odczytywany. Pojawia się błąd uniemożliwiający nawiązanie połączenia. W Menadżerze Urządzeń przy nazwie naszego sprzętu widnieje żółty znak ostrzegawczy. Rozwiązanie problemu jest prostsze niż może się wydawać.

I zajmuje dosłownie kilka chwil.

 1. Prawym przyciskiem myszy kliknąć na urządzeniu z komunikatem ostrzegawczym i przejść do „Aktualizuj oprogramowanie sterownika”.
 2. Następnie wybrać opcję numer dwa, czyli „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika”.
 3. Również opcja druga – „Pozwól mi wybrać z listy sterowników urządzeń na moim komputerze”.
 4. Na liście znaleźć pozycję „Urządzenie MTP USB”.
 5. Voila!

Cała magia polega na wskazaniu systemowi z czym ma do czynienia i jak musi traktować dane urządzenie.

Warto o tym sposobie pamiętać nie tylko w momentach uaktualniania Windowsa czy szukania wyżej wymienionej poprawki. Czasami musimy użyć czyjegoś komputera, a wtedy z reguły nie wiemy czy właściciel korzysta z Windows Update. Te kroki pozwalają jednak na poradzenie sobie ze sterownikami MTP w czasie mrugnięcia okiem.

Swoją drogą Microsoft powinien już dawno zwrócić na to uwagę. Problem ten występuje od dłuższego czasu. Dzięki użytkownikowi Budniu wiemy już, że jest to wina konkretnej poprawki. Jestem pewien, że błąd ten zgłaszany był przez androidowców na całym świecie – sam wysyłałem raporty swoich błędów do MS, gdyż wszelkie ratowanie się sterownikami MTP z sieci i próby ładowania ich na różne sposoby kończyły się fiaskiem.

Dzięki Michał!

źródło: Budniu blog • Pan Pulaski

  Świetna porada, warta rozpropagowania na innych forach. Dzięki niej wygrałem wielodniową walkę ze ślepotą Windowsa7 i Windowsa10 na moje dwa androidy Infinity II LTE oraz Redmi 4A. Ale nie tak od razu. Wcale nie jest tak łatwo znaleźć opcję „urządzenie MTP USB”. Najpierw musiałem trochę pogmerać w menedżerze urządzeń, aby wyszukać pozycję „urządzenia przenośne”, co wcale nie było proste. I dopiero przez „urządzenia przenośne” można się dostać do „urządzenia MPT USB”. Ale trop był doskonały. Nikt inny na to nie wpadł. Dzięki!

 • stark2991

  Nawet nie mam takiej pozycji jak „Urządzenie MTP USB”, ale ja mam wyłączone aktualizacje więc system nieaktualny :p
  Co ciekawe Windows 10 wykrywa mojego HTC ale Nexusa już nie. Jak to naprawić?

 • niezadowolony

  U mnie nie pomogło. Niby komputer widzi telefon ale jak klikam na niego to pokazuje, że folder nie zawiera żadnych plików.

 • Kaszak

  Nie pamiętam, kiedy ostatnio podłączałem telefon do laptopa. Zawsze jak musiałem coś przesłać pomiędzy urządzeniami, korzystałem z Airmore, Pushbullet albo dysku Googla.

  • stark2991

   ten Airmore nawet fajny

 • mortiiss

  No ja dość długo miałem problem z wykrywaniem G3 a potem G4 przez winzgrozę. Dopiero aktualizacja do W10 pomogła. Ogólnie dziwna sprawa i bardzo męczący problem. Zwłaszcza jak potrzebujemy zrobić szybki backup lub zaktualizować system. Chyba nawet kiedyś pisałem coś na ten temat w którymś wątku na forum.