[MWC] Następca SMSów od Samsunga – lider nie chce pomocy Google

mm Łukasz Pająk Artykuły 2017-02-28

Niedawno informowałem Was o aktualizacji aplikacji Google, która obecnie nazywa się „Wiadomości na Androida”. Amerykanie ogłosili swoje zamiary, co do RCS (Rich Communication Services) i dowiedzieliśmy się, że „Robocik” będzie miał swoją namiastkę iMessage z iOS. Poznaliśmy również listę producentów, którzy chcą współpracować z Google w tej kwestii i zabrakło na niej chociażby Samsunga, więc lidera mobilnego rynku. Czy to oznacza, że Koreańczycy nie chcą rozwijać SMSów?

Oczywiście, że nie i wiecie to doskonale po przeczytaniu tytułu tego wpisu. W ramach przypomnienia, RCS to standard opracowywany przez GSMA oraz właśnie Google zdecydowanie rozszerzający wiadomości tekstowe i multimedialne, a więc SMSy i MMSy – w końcu to ich następca. Pozwala on na rozmowy grupowe (także wideo), przesyłanie dużych grafik, nieograniczone pod względem liczby znaków wiadomości, czyli jest odpowiedzią na zdobywające coraz większą popularność komunikatory internetowe z tą różnicą, że właśnie Internet nie będzie obciążany. Wymagane jest jedynie połączenie sieciowe. Wróćmy do Samsunga. Ten nie chce korzystać z „Wiadomości na Androidzie” tak jak chociażby LG, Sony inni. Koreańczycy wydadzą własną wersję aplikacji wspierającej RCS i wersja testowa już się pojawiła na trwających targach Mobile World Congress w Barcelonie. Nie został zdradzony termin, kiedy dokładnie zostanie ona oficjalnie wprowadzona do użytku, ale ma być dostępna tylko na smartfonach Samsunga pracujących pod kontrolą Androida Marshmallow lub nowszym.

RCS od Samsunga? Wolę od Google


W tym momencie uspokajam. W końcu mamy do czynienia z Androidem, który pozwala wybierać aplikację do obsługi wiadomości tekstowych, więc w tym przypadku zapewne nie będzie inaczej. W razie braku zrozumienia dla propozycji Samsunga, bez problemu będzie można pobrać program od Google. Już dzisiaj możecie to zrobić zaglądając do wspomnianego w pierwszym zdaniu tego artykułu. Oczywiście w drugą stronę najprawdopodobniej to nie zadziała, gdyż koreańska aplikacja może wymagać powiązań z usługami zawartymi wyłącznie w smartfonach lidera mobilnego rynku.

SMSy mają godnego następcę, ale nie dla wszystkich


Zagłębiając się bardziej w temat RCS i współpracy Google z GSMA warto zaznaczyć, że nie wszyscy użytkownicy smartfonów i tabletów będą mieli możliwość pożegnania się z SMSami. Z racji, że Amerykanie są strategicznym partnerem w rozwoju tego standardu to będzie on dostępny tylko na urządzeniach z Androidem. Tym sposobem pokrzywdzeni mogą być użytkownicy iOS, ale też i my, gdyż nie porozumiemy się pomiędzy dwoma platformami. Oczywiście Apple ma iMessage, a teraz Robocik ma RCS i dotychczas wszyscy się godzili. Jednak pamiętając, że następca SMSów i MMSów zachowuje kompatybilność wsteczną to zawsze do dyspozycji mamy 160-znakowe wiadomości. System sam ma rozpoznawać, co może wysłać na dany numer.

źródło: Samsung Newsroom • BlahFFF

  Skoro RCS ma byc pewnego rodzaju standardem to co za roznica czy uzyje sie aplikacji od Google’a czy Samsunga. Obie musza sie i tak zrozumiec. Samsung mial zawsze wlasna aplikacje do wiadomosci i najwyrazniej chce przy niej pozostac co nie wyklucza, ze bedzie mozna wysylac wiadomosci RCS pomiedzy telefonem z aplikacja Samsunga i Google’a.

 • bartek010

  Gdybym chciał używać komunikatorów internetowych to musiałbym mieć je wszystkie, bo niektórzy znajomi używają Snapchata, inni WhatsAppa, jeszcze inni Messengera…. Dlatego najlepszą opcją są jednak SMS-y, bo każdy ma aplikację, która je obsługuje

 • the

  I za chwilę co druga firma związana ze smartphonami będzie chciała stworzyć swój nowy – rewolucyjny itp. standard. A SMS-y jak się miały dobrze, tak dalej się mają.

 • stark2991

  Nie mogę zrozumieć jak komunikator internetowy można nazywać następcą SMS.

  • Maxik

   Też tego nie rozumiem … SMS to SMS, a nie jakieś aplikacje do wysyłania wiadomości przy pomocy internetu. Trzeba pamiętać, że nawet w XXI wieku nie każdy może sobie pozwolić chociażby na pakiet internetu w telefonie … przykre, ale tak jest.

   • Henrar

    RCS ma w domyśle nie wymagać pakietu internetowego.

    Zresztą myślisz, że SMSy z jakiego łącza z BTSem korzystają?

   • Mlody

    Poki wiadomosci sa wysylane przez neta to nie ma mowy o zadnym nastepcy SMSa. SMS jest jeden niepowtarzalny i napewno dlugo bedzie jeszcze w obiegu. Mimo Messengera i Watssappa to i tak wysylam tradycyjne smsy.

  • Łukasz Pająk

   W tym rzecz, że RCS nie jest komunikatorem internetowym.

   • stark2991

    Ehe, a te zdjęcia i filmy to czym wysyła, gołębiem?

    • Łukasz Pająk

     Zapewne wewnętrzną siecią, która na pewno ma wiele wspólnego z Internetem 🙂

 • Anne

  Szczerze? Ktoś jeszcze wysyła SMSy albo MMSy? Nie pamiętam kiedy korzystałam z „tej funkcji”. Łatwiej przez WhatsApp, bo i tak wszyscy go mają 😂 A przesył Internetu to nie problem w dzisiejszych czasach. Nawet za 8€ miesięcznie można mieć 1 Giga 😜

  • stark2991

   Były takie ankiety i SMS jeszcze nie umarł i prędko nie umrze. Starsze pokolenie woli SMS. W Afryce i Indiach też cienko z Internetem

   • gumis

    To nawet nie chodzi o starsze pokolenie. SMS daje pewność dostarczenia. Nigdy nie wiesz jaki komunikator ma adresat wiadomości. Ewentualnie, czy go jeszcze używa, albo kiedy włączy/znajdzie zasięg itd.
    Komunikator nadaje się do rozmowy z kolegą na przykład…

    • stark2991

     Oczywiście, zgadzam się.

  • OnDaReal

   Szczerze? Po pierwsze przepłacasz za net. Po drugie ja wciąż wysyłam SMS-y bo o ile w zasadzie wszyscy moi znajomi korzystają z jakiegoś komunikatora, to… no własnie, jakiegoś! Jest ich kilka i musiałbym mieć pięć i więcej różnych komunikatorów by porozumieć się z każdym z nich. SMS dotrze za to na każdą komórkę, niezależnie czy jest to 3310, iPudło czy S7.

   • Nysdroid

    Co do internetu… nie jest powiedziane gdzie mieszka, ale za granicą ogółem pakiety to jedna wielka masakra, zwłaszcza z pakietem danych.

   • Anne

    W Niemczech ceny są z kosmosu, ale w sumie 8€ to niedużo. Do tego masz darmowe minuty.
    Zresztą ja i tak mam abonament i w tym all-inclusive dzwonienie, roaming, itd.
    To 8€ podałam dla czystego przykładu.

    • Ale napisałaś 8ojro w odniesieniu do pakietu 1GB a nie całego abonamentu 🙂 A to nawet na nasze standardy dużo

  • gumis

   Wszyscy maja WhatsAppa? Wolne żarty. Zaryzykuje twierdzenie, że większość nie ma. Łącznie ze mną! I nie jest mi potrzebny do szczęścia 🙂

   • Marcel Szarlej

    Też nie mam 🙂

   • kubasseek

    a ja mam ….. go gdzieś.
    sms, poczta, messenger, skype, niech każda firma zrobi swój komunikator, najlepiej tak żeby tylko 2 osoby mogly korzystać, bo za mało na rynku.

  • Anne

   Może moi znajomi i ja jesteśmy po prostu inni. My używamy tylko WhatsAppa do przesyłania obrazków, krótkich filmików, czy wiadomości. SMSy i MMSy już kilka lat temu poszły w niepamięć.

 • Vatrax

  w Berlinie? o.O

 • Piotr

  Sms ma 160 znaków i dlaczego usuneliście komentarz innego użytkownika wytykający wam błąd? Jeszcze wczoraj był. W chuja lecicie jak nic

  • Łukasz Pająk

   Liczba poprawiona, dzięki. Jeśli nie wiesz to usunięte komentarze cały czas są zliczane i widnieją z podpisem: „Komentarz został usuniety”, więc za oszczerstwa i wulgaryzmy Panu podziękujęmy.

 • skowtom

  Z „innej beczki”: caly czas na sprzęcie o szerokości 768px (logiczne) są kłopoty ze stylami. Tablet trzeba przekręcać z pionu do poziomu.

 • skowtom

  Do poprawki: „że nie wszyscy smartfonów i tabletów będą mieli …”

 • Eselter

  Drobna literówka „Communication” przez dwa m 😉

 • Nysdroid

  O tyle dobrze, że nie jest to standard zamknięty, a otwarty i można używać infrastrukturę Google lub własną, także bez różnicy.