Zaktualizowałeś Galaxy S7 (Edge) do Nougata? Będziesz częściej ładował akumulator

mm Łukasz Pająk Android 2017-02-11

Aktualizując swojego smartfona powinieneś spodziewać się, że będzie działał on szybciej, wydajniej, ujrzysz nowe funkcje i będziesz mógł czuć się bezpieczniej. Tak wygląda teoria, która niestety coraz częściej mija się z praktyką, co doskonale widać po tym ilu już producentów musiało cofać lub szybko łatać aktualizacje wydane dla swoich smartfonów do Androida Nougat. Samsunga ten problem nie ominął i dodatkowo odczujecie to na co dzień.

Portal Phone Arena zauważył, że ich Samsungi Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge działają krócej po zainstalowaniu wspomnianego wyżej systemu. To skłoniło redaktorów tego serwisu do przeprowadzenia testu pokazujące wpływ Androida Nougat na zużycie energii przez oba smartfony. Oczywiście na początku upewniono się, że roczne urządzenia wciąż cechują się zbliżonymi wynikami do tych, które uzyskano po pierwszym wyjęciu z pudełka. Procedura testowa jest prosta – jasność wyświetlacza ustawiona na 200 nitów (odpowiednia dla zamkniętych pomieszczeń) i uruchomiono odpowiedni test imitujący normalną pracę użytkownika ze smartfonem. Rezultaty są następujące:

Nie możemy mieć wątpliwości, co do tego, że Nougat zużywa średnio 9% więcej energii w stosunku do Marshmallow. Jest to dosyć nietypowe, gdyż Google zawsze wspomina o optymalizacji i mniejszym zapotrzebowaniu na prąd. Zważywszy, że inni producenci nie odnotowali podobnych zmian po aktualizacji to można spodziewać się problemu w zmianach narzuconych przez Samsunga. Oczywiście może to mieć związek ze zwiększoną wydajnością (szczególnie wielozadaniowości) i udoskonalonym interfejsem. Szybkość kosztem zużycia akumulatora? Nie jest to pierwsza tego typu praktyka i można ją porównać poniekąd do oszukiwania w benchmarkach, o czym było niedawno głośno: Klik!

Mogą znaleźć się głosy, że Samsung specjalnie tak zrobił, żeby chociażby pokazać o ile lepszy będzie Galaxy S8 od poprzednika, ale póki co nie doszukujmy się tutaj żadnych teorii spiskowych. Po prostu liczmy na to, że Koreańczycy wydadzą odpowiednią łatkę, która ustawi odpowiedni balans pomiędzy wydajnością i zużyciem energii. Z drugiej strony czy warto popadać w paranoję o około 35 minut użytkowania urządzenia? Na to pytanie zapewne każdy z Was odpowie inaczej ze względu na sposób korzystania ze smartfonów i częstotliwości ładowań ich akumulatorów.

Jakby nie patrzeć, Nougat kolejny raz udowadnia, że być może u podstaw jest dobrą i ciekawą aktualizacją, ale ewidentnie nie lubi się z modyfikacjami narzucanymi przez producentów. Przekonali o tym się już Sony, HTC, OnePlus oraz właśnie Samsung, ale także być może wiele innych producentów, którzy zwlekają z wydaniem nowego systemu właśnie przez drobne problemy – widać to chociażby po Lenovo, które w zakresie zmian w stosunku do czystego Androida się nie wyróżnia, a mimo wszystko Nougat nie został tak szybko udostępniony na wiele urządzeń jak miało to miejsce w zeszłym roku.

źródło: Phone Arena • Tiger Kr

  Hmmm dziwne, u mnie jest dokładnie odwrotnie. Po zainstalowaniu Nougata bateria wytrzymuje o 10-15% dłużej.

 • Jacek

  ” wiele innych producentów”…? No naprawdę panie Pająk Coraz to bardziej wymyślne kwiatki pan tworzymy, odmiana i rodzaje męskie i żeńskie przekraczają widzę pana zdolności. jak pan daje radę na tej informatyce w takim razie to już jest dla mnie totalną zagadana. i uwaga konkurs, jeszcze jeden ukryty błąd tym razem wprawdzie tylko drobna literówka a właściwie zjedzone literki ale jednak, do sam od zielonego od szukania. Widzę że jeden choćby artykuł bez błędu w pana przypadku to będzie ósmy cud świata

 • Arnold Schwarzenegger

  Przecież to normalne, każda kolejna wersja androida potrzebuje więcej zasobów.

 • kamechas

  Ja sobie zaktualizuję za rok – kiedy załatają wszystkie łatki łatek tej aktualizacji

 • Sebastian Pro

  bzdura na kółkach, mam, sprawdzałem wiem. Nieprawda.

 • Michał Dziadkiewicz

  Ja tam widzę poprawę i to znaczną na nugacie

 • Asdaf

  Wiadomo jakiej aplikacji używali? Polecacie może jakieś apki do testowania zużycia baterii przez smartfon?

  • Ornitologus

   PCMark.

 • adtech84

  No ładnie, nugat pokazuje pazur jeżeli chodzi o baterię, jest ok 20% lepiej aniżeli na poprzednim sofcie. Piszcie artykuł na podstawie innego który prawdopodobnie miał pecha przy instalacji albo nie zrobił jej na czysto bądź też wykonał ją poprzez ota nie czyszcząc nawet cache. Na waszym forum jest milion wpisów odnośnie niesamowitej poprawny w działaniu baterii po instalacji nugata a wy nawet tam nie zajrzeliscie pisząc te oszczerstwa. Wstyd. Sprawdźcie forum i napiszecie sprostowabie a autora tematu… No cóż jak ja bym miał takiego pracownika to wiedział bym co z nim zrobić.

  • Jacek

   Bardzo dobra opinia Niestety ten pan piszący te artykuły to najgorsza zakała internetu nie tylko tego portalu tak jak pisałem w swoim komentarzu tak jak inni pracownicy w innych dziedzinach płacą za swoje błędy tak ten pan tutaj też powinien za nie płacić nie mówiąc o tym że już dawno powinien wylecieć z roboty

 • Kris

  Coś mi tu nie pasuje, na Waszym forum jest dostępny temat o aktualizacji (co prawda nie nasz region) do s7 (nie wiem jak wygląda to w s7e) i opinie osób, które zainstalowały nowy system są pozytywne.
  Jednym trzyma dłużej innym tak samo jak na Marshmallow.
  9% to nie jest wcale mało, więc różnica taka na minus była by raczej zauważalna, więc być może zależy to od regionu w jakim został wypuszczony system i być może właśnie dlatego nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnej aktualizacji.

  • Łukasz Pająk

   Faktycznie, nie zwróciłem na to uwagi. Zważywszy, że Phone Arena jest amerykańskim portalem to bardzo możliwe, że mowa o wersjach że Snapdragonem.

   • stark2991
    • Łukasz Pająk

     Zgłosiliśmy ten problem na samym początku – czekamy na wdrożenie popraw.

     • Flynn

      Jaki problem samemu naprawić?

     • Łukasz Pająk

      Wynajmujesz firmę, żeby samemu naprawiać?

     • Jacek

      To może wynajmij jeszcze firmę żeby za ciebie pisała artykuły W końcu może da się to jakoś czytać Ty zawsze masz jakieś głupie wytłumaczenie na swoje głupkowate błędy już naprawdę ciężko Powstrzymać się przed tym żeby nie zacząć wyzywać się epitetami zawsze na wszystko masz wytłumaczenie bo to firma bo to studia bo to bo to tamto bo kto gówienko Czy ty jesteś dorosłym facetem I umiesz wziąć odpowiedzialności za swoje czyny czy nie?

     • Łukasz Pająk

      Ja jestem redaktorem jak słusznie zauważyłeś. Nie ja odpowiadam za stan techniczny portalu. Masz rację – błędy językowe jak i wiedzą o pochodzeniu danego portalu to moja wina i przepraszam za nie. Jednak w tym wypadku nie rozumiem Twojego oburzenia, gdyż jedyne, co mogę to przekazać informację przełożonym. Jestem dorosły i umiem wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, ale w tym wypadku to nie mój „czyn” spowodował dany błąd.

     • Jacek

      W ty konkretny przypadku pewnie I tak muszę wierzyć na słowo ale nie to mnie tak akurat burzy a właśnie te błędy. Czas cos z tym zrobić Panie Łukaszu.

     • Łukasz Pająk

      Całe życie się uczę 😉

    • Albo chociaż dodajcie „…”, ale lepiej wyglądałby cały tytuł.

   • May Czos

    PA nie jest amerykańskim portalem.

   • mico11

    Amerykańskim z Bułgarii?

  • Michał

   Dostałem aktualizację po wgraniu softu na UK i jak dla mnie bateria trzyma lepiej. Z jakiegoś powodu marshmallow zużywał ok 40% baterii na system android i jądro systemu, nie wiele dało się z tym zrobić. Nougat nie ma tego problemu, dodatkowo samsung znacznie poprawił wiele elementów interfejsu i za nic nie chciałbym wrócić do poprzedniej wersji

   • Kris

    Właśnie, region który został oficjalnie udostępniony oraz jest na forum to wersja dla UK BTU. Na bieżąco przeglądam temat i może dwie osoby pisały że trzyma gorzej, a tak raczej wszystko na plus.

    • Flynn

     Dziś miałem aktualizację G935FXXU1DQB3_G935FOXA1DQB1_BTU, ale to jakaś łatka, na pierwszym styczniowym BTU 7.0, nie zauważyłem by bateria trzymała gorzej niż wcześniej.