smog1

 

Smog to problem, z którym nasz kraj boryka się już od dłuższego czasu. Opinia publiczna nieco tuszowała ten temat, ale ostatnie miesiące pokazują zwrot o 180 stopni w tej kwestii. Coraz większa świadomość to jednak nie tylko dane z mediów. Problem zauważyli też deweloperzy, którzy zaczęli wraz z odpowiednimi organami tworzyć aplikacje, które są w stanie dostarczyć użytkownikom szczegółowych informacji na temat stanu jakości powietrza w konkretnych lokacjach. Dlatego też prezentujemy Wam cztery ciekawe aplikacje, które z pewnością zwiększą Waszą wiedzę.
 

1. Jakość powietrza w Polsce

 

zaniecz w polsc

 

Jakość powietrza w Polsce to aplikacja, która została stworzona na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Aplikacja pozwala sprawdzić dane z aż 140 stacji pomiarowych rozmieszczonych w całej Polsce. Co ciekawe, apka automatycznie wybierze stację, która znajduje się najbliżej nas.

 

Pobierz

 

2. Kraków Smog

 

krakow smog
 

Od czego zaczęła się „moda” na smog? Oczywiście, że od Krakowa. To właśnie w mieście Królów Polski problem był nagłaśniany już miesiące temu. Dlatego też na liście nie mogło zabraknąć tej aplikacji o lokalnym zasięgu, która pobiera dane z automatycznej stacji pomiarowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie. Co sprawdzimy za pomocą Kraków Smog? Stan pogodowy, prognozę na następny dzień, ilość hektopaskali, prędkość wiatru, temperaturę i stężenie pyłów.

 

Pobierz

 

3. Kanarek – jakość powietrza

 

kanarek
 

Kolejna ciekawa propozycja, która sprawdza zanieczyszczenie powietrza. Różni się od powyższej tym, że monitoruje sytuację w całej Polsce. Jeśli Twoja miejscowość nie znajduje się na liście, Kanarek wskaże najbliższe miasto, w którym znajduje się stacja pomiarowa. Do dyspozycji użytkownika została oddana także mapa, dzięki której szybko sprawdzimy, w których miastach smog jest (w danym momencie) najbardziej dokuczliwy.
 

Kanarek monitoruje aż 7 substancji:
– pyły zawieszone PM 2,5
– pyły zawieszone PM 10
– dwutlenek węgla (CO2)
– dwutlenek azotu (NO2)
– tlenek węgla (CO)
– benzen (C6H6)
– ozon (O3)

 

Pobierz

 

4. Zanieczyszczenie powietrza

 

zanieczyszczenie pow
 

Aplikacja o podobnej funkcjonalności co powyższa. Możemy sprawdzić stan powietrza w stacjach rozmieszczonych po całej Polsce. Fajną opcją jest możliwość porównania warunków panujących w różnych częściach kraju. Nawigacja po aplikacji może nie jest tak intuicyjna jak w Kanarku, ale wątpie, by ktokolwiek miał z nią jakiekolwiek problemy. Na plus trzeba też dodać częste aktualizację – ostatnia miała miejsce trzy dni temu.

 

Pobierz

 

Oto najlepsze naszym zdaniem aplikacje, dzięki którym sprawdzicie stan zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Podobnych propozycji jest oczywiście znacznie więcej, co pokazuje oferta Google Play. No właśnie, korzystacie z tego typu aplikacji?
 

Źródło: google play

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Bilski

Kinoman, podróżnik, koszykarz amator, ale przede wszystkim fan mobilnych technologii.