Tablety stają się coraz popularniejszymi urządzeniami i docierają do coraz większej grupy odbiorców, do której nie zaliczają się już wyłącznie najbardziej wymagający użytkownicy. Tyczy się to zwłaszcza tabletów opartych na systemie Android, których różnorodność sprawia, że są one dostępne w wielu konfiguracjach i często w bardzo przystępnych cenach. Zapewne wielu z Was pod choinką w tym roku znalazło tablet z Androidem na pokładzie, lecz nie wszyscy są obeznani z tym środowiskiem i nie są świadomi możliwości oferowanych przez nowe urządzenie. W tym artykule pragniemy przybliżyć Wam podstawowe informacje o tabletach z Androidem (w wersji 4.0 i nowszej) i przedstawić kilka interesujących aplikacji pozwalających rozszerzyć możliwości sprzętu. Tekst jest skierowany głównie dla początkujących użytkowników Androida, którzy (co zapewne zdziwi część z Was) stanowią dość liczną grupę naszych czytelników. Jeżeli więc mobilny system Google na tabletach jest dla Ciebie nowością, to mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu będziesz czuł się znacznie pewniej obsługując swój nowy tablet. Zapraszam i życzę przyjemnej lektury.  

Interfejs użytkownika

Tak jak w przypadku smartfonów, interfejs tabletów opiera się na pulpitach, które mogą być przez użytkownika niemal dowolnie personalizowane i wzbogacane przez umieszczanie na nich przeróżnych widżetów i skrótów do naszych ulubionych aplikacji. W taki sposób da się stworzyć niezwykle funkcjonalne pulpity, które zapewnią nam błyskawiczny dostęp do najważniejszych dla nas informacji. To właśnie ogromne możliwości personalizacji i swoboda kreacji interfejsu są największymi zaletami tabletów z Androidem na pokładzie. Różni producenci często doposażają swoje urządzenia w unikatowe widżety, które oprócz tego, że prezentują się świetnie, to jeszcze są bardzo użyteczne. Większość widżetów pozwala na niemal dowolne modyfikowanie ich rozmiaru, dzięki czemu sami możemy w łatwy sposób dostosować wygląd naszych pulpitów. Dostęp do wszystkich programów zainstalowanych na naszym tablecie uzyskujemy po otworzeniu szuflady z aplikacjami, do której skrót znajduje się zazwyczaj w prawym górnym rogu ekranu. Pomiędzy kolejnymi stronami z posortowanymi alfabetycznie programami poruszamy się przez przeciągnięcie palcem w lewo. W momencie, gdy dojdziemy do końca listy aplikacji zostanie wyświetlona lista wszystkich widżetów, które znajdziemy na tablecie. U dołu ekranu naszego urządzenia przez cały czas towarzyszy nam pasek systemowy, na którym po lewej stronie wyświetlane są klawisze do obsługi tabletu: „wstecz”, „dom” oraz „ostatnie aplikacje”. Naciśnięcie ostatniego z nich wywołuje pionową listę programów, które były przez nas niedawno uruchamiane, dzięki czemu możemy się między nimi w szybki sposób przełączać. System Android sprawnie radzi sobie z obsługą kilku zadań jednocześnie, możliwe jest więc wykonywanie kilku czynności w różnych aplikacjach, bez utraty danych po przełączeniu się do innego programu. Po prawej stronie paska systemowego umieszczono zegar, obok którego zależnie od sytuacji wyświetlane są ikony powiadomień. Po naciśnięciu na nie wyświetlana jest dłuższa lista, na której znajdują się wszystkie aktualne komunikaty, jak na przykład przypomnienia o spotkaniu, czy też informacje o nowych wiadomościach email. Każde z powiadomień da się usunąć osobno, ale można również skasować wszystkie jednocześnie. Odnajdziemy tu również przełączniki podstawowych ustawień systemowych, takich jak łączność WiFI, czy też podświetlenie ekranu.  

Narzędzie pracy

Większość tabletów z Androidem już po wyjęciu z pudełka zapewnia dostęp do wielu interesujących aplikacji. Obowiązkowym dodatkiem jest pakiet programów biurowych, które znacząco mogą poprawić produktywność i pomóc w dobrej organizacji dnia. Nierozłącznym narzędziem jest kalendarz, dzięki któremu będziemy w stanie sprawnie zaplanować swój dzień. W Androidzie jest on całkiem zaawansowany i wyposażono go w kilka interesujących rozwiązań. Jednym z najbardziej przydatnych jest możliwość podpięcia kilku różnych kont. Dzięki temu będziemy mogli z łatwością uporządkować swój czas i rozdzielić spotkania biznesowe od prywatnych wydarzeń. Dane z każdego konta będą oznaczone oddzielnym kolorem, dzięki czemu cały kalendarz zyskuje na czytelności. Użytkowników smartfonów z Androidem zainteresuje fakt, że wydarzenia z telefonu i tabletu mogą być synchronizowane ze sobą w jednym miejscu, na naszym koncie Google, dzięki czemu w obydwu urządzeniach nasz kalendarz zawsze będzie aktualny, niezależnie od tego, gdzie utworzyliśmy informację o nadchodzącym spotkaniu. By ułatwić sobie wgląd w zawartość kalendarza możemy umieścić na naszym pulpicie dedykowany widżet, co pozwoli nam zawsze być na bieżąco. Obsługa poczty email na tablecie z Androidem jest dziecinnie prosta. Najczęściej producenci dodają dwie aplikacje: jedną do obsługi Gmail, oraz drugą do zarządzania innymi kontami poczty. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z zaawansowanymi programami oferującymi wszystkie potrzebne funkcje. Niezbędnym dodatkiem na każdym tablecie jest też program pozwalający na pracę z najpopularniejszymi formatami plików pakietu Microsoft Office. Jedną z najczęściej wybieranych aplikacji przez producentów tabletów z Androidem jest Polaris Office. Umożliwia on podgląd oraz edycję dokumentów Word, arkuszy kalkulacyjnych Excel, a nawet tworzenie od podstaw prezentacji PowerPoint. Dzięki temu możemy być pewni, że niemal zawsze będziemy w stanie przejrzeć nasze dokumenty, czy też nanieść na nie niewielkie poprawki. Wielką zaletą tabletu w tej kwestii jest jego ogromna mobilność i niemal błyskawiczna gotowość do pracy, czym zdecydowanie przewyższa większość dostępnych na rynku laptopów.  

Centrum rozrywki

Tablet z Androidem to jednak nie tylko efektywne narzędzie pracy, lecz również multimedialne centrum rozrywki. Na urządzeniu o tak dużym ekranie przeglądanie zdjęć, czy też oglądanie filmów jest znacznie przyjemniejsze, niż na niewielkim wyświetlaczu smartfona. Część tabletów umożliwia bezpośrednie podłączenie pendrive’a, czy też karty SD z naszego aparatu, dzięki czemu uzyskujemy bardzo szybki dostęp do różnych multimediów. Interesującym dodatkiem jest również obecna standardowo dedykowana aplikacja YouTube, która otwiera przed nami drzwi do tysięcy filmów zgromadzonych w Sieci. Łatwo synchronizuje się ona z naszym profilem na tym portalu i na bieżąco aktualizuje materiały z subskrybowanych przez nas kanałów. Jednym z kluczowych zastosowań tabletów jest oczywiście przeglądanie Internetu. W tej roli sprawują się one znakomicie, a nawigowanie po ulubionych stronach przy pomocy dotyku jest znacznie bardziej intuicyjne, szybkie i przyjemne, niż w przypadku korzystania ze zwykłego komputera. W przypadku urządzeń o tak dużych ekranach jak tablety, nie musimy zaprzątać sobie głowy ciągłym przybliżaniem zawartości stron, co często irytuje w przypadku smartfonów. Część urządzeń oprócz łączności przez WiFi pozwala również na wykorzystywanie transmisji danych 3G. Zapewni to jeszcze większą mobilność i niemal stałe podłączenie do Sieci. Oczywiście największą zaletą płynącą z korzystania z urządzenia opartego na systemie Android jest możliwość instalowania zewnętrznych aplikacji, które w znaczący sposób powiększają listę jego funkcji. Dostęp do ponad 600’000 programów i gier umożliwia sklep Google Play i znaleźć można w nim aplikacje, które sprostają niemal wszystkim naszym wymaganiom. Wybór jest ogromny i tyczy się to nie tylko płatnych, lecz również darmowych aplikacji, z których wiele jest naprawdę bardzo zaawansowanych.

Najciekawsze aplikacje

Od samego początku istnienia tabletów z Androidem problem z zewnętrznymi aplikacjami był taki, że niewiele z nich było faktycznie dostosowanych do dużych ekranów tabletów. Co prawda tablety z mobilnym systemem Google są już obecne na rynku od co najmniej kilku lat, lecz jak dotąd stanowiły one zaledwie ułamek wszystkich sprzedawanych urządzeń z Androidem. Jest więc rzeczą naturalną, że większość producentów woli skupić się na wypuszczaniu dopracowanych aplikacji na większy rynek smartfonów, niż poświęcać swój czas i zasoby na tworzenie aplikacji z myślą o mniejszej grupie tabletów. W Google Play znajdziemy jednak kilka interesujących programów, które warto polecić każdemu użytkownikowi tabletu z Androidem na pokładzie. Oto lista naszych ulubionych pozycji, którą posegregowaliśmy według kategorii.   Internet Chrome. Jest to bezapelacyjnie najlepsza przeglądarka dla tabletów z systemem Android. Oferuje ona wygodną synchronizację z naszym komputerem, dzięki czemu zyskamy szybki dostęp do naszych ulubionych zakładek. Poza tym warto podkreślić, że aplikacja spisuje się bardzo dobrze i działa płynnie na większości urządzeń. Jej wadą jest brak obsługi zawartości Flash, która wciąż jest pospolicie używana w Sieci. Plume. Jeden z najciekawszych klientów Twittera dla tabletów z Androidem. W przeciwieństwie do oficjalnej aplikacji w pełni wykorzystuje potencjał dużego ekranu i wyświetla kilka różnych kolumn w jednym widoku. Aplikacja dostępna jest do pobrania za darmo, wersja płatna jest pozbawiona reklam.   Komunikacja Skype. Jeden z najpopularniejszych komunikatorów internetowych na świecie od niedawna oferuje wersją swojej aplikacji dostosowanej do tabletów z Androidem na pokładzie. Jest to przykład pięknego graficznie i funkcjonalnego programu, który w pełni wykorzystuje dużą przestrzeń ekranu oferowaną przez tablety. Program jest wyposażony we wszystkie potrzebne funkcje i świetnie się sprawdza w swoim zadaniu.   Informacje Google Reader. Oficjalna aplikacja Google do obsługi kanałów RSS. Umożliwia zebranie w jednym miejscu informacji z naszych ulubionych stron internetowych, a także odpowiednie pogrupowanie ich w kategorie tematyczne. Wersja dla tabletów oferuje wygodny i intuicyjny interfejs użytkownika, ułatwiający poruszanie się po aplikacji. Flipboard. Alternatywna aplikacja do śledzenia wiadomości, oferująca znacznie bardziej atrakcyjną formę graficzną. Piękny program dostosowany do tabletów z Androidem, dzięki któremu czytanie nowych informacji ze świata jest znacznie przyjemniejsze.   Biuro QuickOffice Pro HD. Jeden z kilku bardzo dobrych pakietów biurowych dla systemu Android. Umożliwia nie tylko przeglądanie najpopularniejszych formatów plików pakietu Microsoft Office, lecz także tworzenie nowych dokumentów, prezentacji i arkuszy kalkulacyjnych. Astrid. Bardzo dopracowana aplikacja służąca do zarządzania zadaniami. Dzięki niej nie zapomnisz o ważnych obowiązkach do wykonania, a także będziesz mógł zastosować ją jako listę zakupów. Dostępna całkowicie za darmo, prezentuje się świetnie na tablecie. Evernote. Jedna z najpopularniejszych aplikacji na świecie, służąca do zapisywania notatek, może być z łatwością synchronizowana bezprzewodowo z wieloma różnymi urządzeniami, takimi jak nasz komputer i smartfon.   Narzędzia AntTek Explorer. Jeden z najlepszych menadżerów plików na Androida. Umożliwia sprawne zarządzanie pamięcią naszego urządzenia i wykonywanie podstawowych czynności organizacyjnych, jak przenoszenie plików, czy tworzenie folderów. Na tabletach z Androidem można podzielić ekran na trzy części, dzięki czemu zarządzanie plikami będzie jeszcze sprawniejsze. aCurrency Pad. Zaawansowana aplikacja do śledzenia kursów walut, stworzona specjalnie z myślą o tabletach z Androidem. Atrakcyjna graficznie, przejrzysta, użyteczna i do tego dostępna za darmo. Unit Converter Free. Dopracowana aplikacja służąca jako konwerter jednostek, świetnie sprawdza się w swoim zastosowaniu. Jej atutem jest przejrzysty interfejs oraz fakt, że można ją pobrać zupełnie za darmo.   Multimedia Adobe Photoshop Touch. Rozbudowany program do edycji grafiki, oferujący wiele użytecznych opcji i funkcji. Powinien zadowolić nawet najbardziej wybrednych użytkowników. mVideo Player. Bardzo dobry odtwarzacz wideo dla tabletów z Androidem, wykorzystujący potencjał dużego ekranu. Posiada bardzo dopracowany interfejs i umożliwia odtwarzanie wielu formatów wideo. Obsługuje zewnętrzne napisy do filmów i posiada wbudowane wsparcie dla serwisu OpenSubtitles.org, zawierającego sporą bazę napisów dla filmów. Aldiko. Według wielu użytkowników to najlepszy czytnik książek elektronicznych dla urządzeń z Androidem. Umożliwia otwieranie zewnętrznych plików, posiada też wbudowaną księgarnie z dużym wyborem tytułów. Dostępny za darmo w języku polskim.   Gry Bad Piggies HD. Darmowa gra twórców popularnego Angry Birds, w której musimy pomóc zielonym świnkom ukraść jajka ptakom, konstruując wymyślne pojazdy. Wiele poziomów o zróżnicowanym poziomie trudności, gra warta polecenia kreatywnym osobom. Beach Buggy Blitz. Jedna z najciekawszych gier wyścigowych dla Androida, której pełną recenzję możecie przeczytać tutaj. Dostępna do pobrania za darmo. Dead Trigger. Wciągająca strzelanka, w której musimy stawić czoła hordom wygłodniałych zombie. Oferuje grafikę na najwyższym poziomie i wiele zróżnicowanych poziomów, a do tego dostępna jest całkowicie za darmo.   Tablety z Androidem to urządzenia bardzo wszechstronne i posiadające spore możliwości. Nie dziwi więc fakt, że zyskują one coraz większe uznanie klientów, którzy doceniają ich mobilność i potencjał. Takie urządzenie świetnie wypełni lukę między naszym smartfonem i laptopem, a do tego okaże się przydatne również po wyjściu z pracy, gdy zechcemy zrelaksować się oglądając filmy oraz przeglądając ulubione strony internetowe.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Piotr Andrzejewski