ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

HTC One S otrzymuje Androida 4.1 i Sense 4+. Co nowego?

Autor: Piotr Andrzejewski Kategoria: Artykuły

W ostatnich dniach HTC zrobiło użytkownikom modelu One S miły prezent, wypuszczając oficjalną aktualizację, która przynosi ze sobą Androida 4.1.1 Jelly Bean wzbogaconego o nakładkę Sense 4+. Jako pierwsze nowe oprogramowanie otrzymały europejskie modele wyposażone w układ Snapdragon S4; z naszych informacji wynika jednak, że właściciele One S ze starszym Snapdragonem S3 otrzymają aktualizację jeszcze do końca roku. Smartfon ten dołączył tym samym do większego One X, który identyczne oprogramowanie posiada już do kilku tygodni. Przyjrzyjmy się więc bliżej, jakie zmiany HTC wprowadziło w aktualizacji dla serii One wraz z Androidem 4.1 Jelly Bean.  

Sense 4+

Nowa wersja nakładki Sense jest kontynuacją poprzedniej edycji i wnosi kilka raczej niewielkich zmian i modyfikacji interfejsu. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest zmiana kolorystyki podświetleń elementów, która przestała być w końcu zielona (jak w starym Gingerbread) i od teraz jest niebieska, czym dopasowuje się do stylistyki Holo, wprowadzonej wraz z Androidem 4.0.

Zmianie uległ też wygląd sekcji powiadomień, która podąża za modyfikacjami poczynionymi w czystym Androidzie 4.1. Niestety, HTC nie wprowadziło obsługi rozszerzalnych komunikatów, która jest jedną z najciekawszych nowości wprowadzonych przez Google w Jelly Bean.

Urozmaicono też wygląd jednego z ciekawszych stylów ekranu blokady („Produktywność”), który teraz oprócz najważniejszych informacji z kalendarza wyświetla też stale informację o pogodzie dla domyślnie wybranej lokalizacji.  

Klawiatura

HTC zaktualizowało też domyślną klawiaturę, która od teraz jest jeszcze lepsza – jej layout został odrobinę zmodyfikowany, istnieje możliwość wyłączenia strzałek, które znajdują się w najniższym wierszu. Klawiatura w Androidzie 4.1 oferuje też te same funkcje, które były dużą zaletą jeszcze w IceCream Sandwich – bardzo dobry słownik, opcję pisania przez przeciąganie palca między literami (a’la Swype), a także możliwość szybkiego przełączania się między kilkoma językami.  

Aparat

Drobne zmiany zaszły również w aplikacji aparatu. Interfejs został teraz wzbogacony w informacje o ilości zdjęć/minut wideo, które możemy zapisać na naszym urządzeniu. Pasek przybliżania został umieszczony w taki sposób, że jest znacznie łatwiej dostępny, dodano też  ikonę przełączania między przednim i tylnym aparatem. Nowością w trybie wideo jest opcja nagrywania filmów w zwolnionym tempie – efekty są całkiem interesujące, lecz jakość wideo nie jest tak dobra, jak w standardowym nagrywaniu.  

Android 4.1

Aktualizacja oprogramowania od HTC przynosi tez kilka nowości charakterystycznych dla czystego Androida 4.1 Jelly Bean. Pierwszą z nich jest Project Butter, który odpowiada za przyspieszenie działania interfejsu, zmuszając system do renderowania UI przy jak najwyższej ilości klatek na sekundę. Wzrost prędkości działania jest najbardziej widoczny podczas korzystania z zewnętrznych aplikacji – Sense już w czasach IceCream Sandwich było bardzo płynne na One S, różnica w podstawowych operacjach nie jest więc znacząca. Dziwne jest natomiast to, że podczas przełączania pulpitów wydaje mi się wręcz, że Sense 4+ jest wolniejsze od swojego poprzednika – być może wrażenie to minie z czasem.

Inną nowością jest Google Now, czyli osobisty asystent i ulepszona aplikacja wyszukiwania, wprowadzona wraz z Androidem 4.1. Program uruchamia się przez dłuższe przytrzymanie przycisku „dom” i oferuje on identyczną funkcjonalność, co na innych urządzeniach z Jelly Bean – wyświetla informacje o pogodzie, a także w zależności od sytuacji jest w stanie prezentować odpowiednie dane, jak na przykład szczegóły dojazdu, czy też informacje o miejscu, w pobliżu którego się znajdujemy.  

Pozostałe

Nowe oprogramowanie wprowadza też wiele mniejszych zmian, które dostrzegalne są dopiero bo bliższej inspekcji. Należy do nich między innymi nowy widok trybu zarządzania baterią, wprowadzający kilka zmian, takich jak nowy widok historii zużycia, a także opcję uruchomienia trybu oszczędzania baterii – zmniejsza on użycie procesora, jasność podświetlenia, czy też ogranicza transmisję danych – specjalny przełącznik tego trybu jest stale wyświetlany w strefie powiadomień.

Nowa jest też galeria, która po uruchomieniu daje nam możliwość wybrania źródła, z którego chcemy wyświetlać zdjęcia.

HTC usprawniło również działanie przeglądarki internetowej – w Androidzie 4.1 jest ona znacznie szybsza i działa sprawniej – różnica jest naprawdę widoczna i jest to jedna z moich ulubionych zmian wprowadzonych przez tę aktualizację. Warto też zaznaczyć, że nowe radio polepszyło w moim odczuciu jakość rozmów telefonicznych, choć może to być jedynie złudzenie. Wadą aktualizacji jest natomiast to, że zniknął tryb podłączenia smartfona do komputera jako zewnętrznego dysku i jedyną opcją wymiany danych przez USB jest tryb MTP.   Jak widać zmiany wprowadzone przez Androida 4.1 i nakładkę Sense 4+ nie są znaczące, lecz na pewno należy je uznać za miły dodatek, który pod wieloma względami usprawnia działanie smartfonów z serii One. Zapraszamy na nasze forum, gdzie będziecie mogli podyskutować na temat nowych aktualizacji wypuszczonych w ostatnim czasie przez HTC.  

Sprawdź najnowsze wpisy