nokia_moonraker_1

 

Nokia w kładła niegdyś duży nacisk na własne, oryginalne rozwiązania. Jak widać, ich inżynierowie byli na czasie i tworzyli własny zegarek kiedy ten biznes dopiero raczkował. Tytułowy smartwatch nie miał jednak wiele szczęścia, gdyż został anulowany, aby nie robić wewnętrznej konkurencji nowemu produktowi Microsoftu.

 

Nokia Moonraker (LS-50) to uśmiercony na bardzo zaawansowanym etapie prac inteligenty zegarek fińskiej firmy. Z założenia miał on nawiązywać do stylistyki Modern UI i rozwijać możliwości telefonów z Windows Phone, nic nie wiadomo na temat współpracy z Androidem i/lub iOS. Jego premiera była planowana na dzień prezentacji Lumii 930. Nokia przygotowała nawet grafiki promocyjne, które przez długi czas były jedynym dowodem na istnienie urządzenia. Poziom zaawansowania prac możecie zobaczyć na poniższym filmie

 

 

Co się stało z tym projektem? Nokia została przejęta przez Microsoft, który to natychmiast przerwał prace. Oficjalnie powodem jest Microsoft Band, który został uznany za „lepszy produkt”. Nieoficjalnie… zalatuje mi tu Linuksem. Nie dotarłem do żadnych pewnych informacji, lecz mam pewne przesłanki, aby tak twierdzić. Nokia w tamtym czasie nie miała żadnego gotowego systemu. Miała za to mnóstwo inżynierów, którzy do niedawna pracowali nad Linuksowymi systemami, takimi jak Maemo czy MeeGo. Wykorzystanie Linuksa oraz komponentów od ubitego MeeGo, mogło być najprostszą drogą do stworzenia systemu dla zegarka. Wyobrażacie sobie sprzedawanie takiego urządzenia przez Microsoft? Warto pamiętać, że nawet informacja o pracach Nokii nad telefonem z Androidem odbiła się negatywnie na notowania giganta z Redmond.

 

nokia_moonraker_2

 

Trzeba przyznać, że designerzy Nokii mieli rozmach. Zaprojektowali własny, oryginalny (lekko inspirowany) interfejs, który wygląda lepiej niż zdecydowana większość współczesnych inteligentnych zegarków. O ile zawsze byłem przeciwnikiem kafelkowego interfejsu, tak teraz widzę, że to mogło wyglądać naprawdę dobrze. Zmodyfikowany na potrzeby zegarka Modern UI, prezentuje się znacznie lepiej od pierwowzoru w telefonach pod kontrolą Windows Phone’a.

 

nokia_moonraker_4

 

Genialny, czy nie, Moonraker dołączył do innych projektów zamkniętych przez Stephena Elopa bądź Microsoft, takich jak system MeeGo, Symbian, Meltami, projekt McLaren, tablet Senna i garstka ludzi wie, nad czym jeszcze pracowali fińscy inżynierowie. Owszem, Nokia tak jakby powróci. Zapewne zobaczymy ciekawe smartfony, lecz kierowane na rynek chiński, gdzie Nokia w swoim czasie królowała. Nie spodziewajcie się jednak cudów, to będą zwykłe chińskie telefony, takie same jak te produkowane w garażu przez pana Wanga. Nigdy już nie wrócą te czasy, kiedy to Nokia (nie licząc działu rozwiązań dla korporacji) tworzyła od podstaw sprzęt i oprogramowanie, a jej rozwiązania powodowały opad szczęk, porównywalny ze skokami notowań Apple po każdej konferencji.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.