Najlepsze aplikacje do połączenia samochodu ze smartfonem – w tym propozycja z Polski!

Łukasz Pająk Aplikacje 2016-11-17

android-samochod-mywheels-torque

Do czego zazwyczaj używamy smartfony lub ogólnie mobilne urządzenia w samochodzie? Przede wszystkim nawigacja i muzyka. Niektórzy być może odtwarzają pociechom filmy lub po prostu zajmują ich grami. Jednak jeśli posiadacie swoje własne auto to zapewne zależy Wam na tym, aby kontrolować jego stan.

Oczywiście poniższe aplikacje nie będą współpracować ze wszystkimi samochodami. Wymagana jest możliwość podłączenia do komputera auta za pomocą interfejsu samodiagnostyki OBDII. Jeśli nie wiecie czy Wasz samochód posiada odpowiednie złącze to poniżej znajdziecie szybką ściągę z Wikipedii.

obd_16_pin_plug-web

System OBDII jest obowiązującym standardem w samochodach :

 • sprzedawanych po 1 stycznia 1996 w USA
 • sprzedawanych po 1 stycznia 2001 w Unii Europejskiej
 • sprzedawanych po 1 stycznia 2002 w Polsce
 • z silnikiem diesla sprzedawanych po 1 stycznia 2003 w Unii Europejskiej

Zazwyczaj odpowiednie złącze znajdziecie w okolicy kierowcy. Oczywiście sam fakt, że Wasz samochód wspiera OBDII nie wystarczy. Potrzebujemy specjalnego modułu, który możemy znaleźć na portalach aukcyjnych i… Aliexpress. Najpopularniejsze wykorzystujące połączenie ELM327 można kupić za kilka dolarów. Ważne, aby wykorzystywał Bluetooth. Oczywiście musicie wcześniej upewnić się, czy producent Waszego samochodu nie utrudnia dostępu do diagnostyki swoimi rozwiązaniami.

new-font-b-obd-b-font-v2-1-mini-elm327-obd2-bluetooth-auto-scanner-obdii-2

Skoro już wiemy mniej więcej jak od strony technicznej wygląda połączenie smartfonu z samochodem to przejdźmy do aplikacji. Jest ich naprawdę wiele, ale postanowiłem wybrać dwie najciekawsze.

Torque (Lite/Pro)

Jeśli kiedykolwiek próbowaliście połączyć się z samochodem za pomocą smartfonu to z pewnością słyszeliście o tej aplikacji. Od razu zaznaczę, że są dostępne dwie wersje – płatna, która kosztuje 15 złotych oraz darmowa. Możliwości tego programu są naprawdę ogromne. Począwszy od skanowania i usuwania błędów, przechodząc przez mierzenie przyspieszenia, kończąc na czytaniu wszystkich dostępnych parametrów. Torque być może nie należy do najładniejszych programów, ale zainteresowani dokładnością i funkcjonalnością z pewnością powinni zdecydować się na tę propozycję. Wersja Lite pozbawiona jest wielu funkcji, aczkolwiek zacznijcie właśnie od niej, aby poznać podstawowe możliwości.

MyWheels

Torque Wam się nie podoba? Brzydka i większość funkcji jest dla Was zbędna? W takim razie ewidentnie powinniście zainteresować się polską produkcją w postaci MyWheels. Nie znajdziecie tutaj danych dotyczących chociażby wydechu, a podstawowa informacje: prędkość, temperatura oleju i powietrza dolotowego, obciążenie silnika, obroty silnika oraz ciśnienie paliwa. Do tego nie zabrakło wskaźnika pokazującego zalecaną zmianę biegu, która niestety działa z pewnym opóźnieniem i nie warto się tym sugerować. Oczywiście możemy sprawdzać błędy w silniku z dodatkowym ich opisem.

Jednak to, co najbardziej powinno Wam spodobać się w MyWheels to „dziennik auta”, który sprowadza się do monitorowania wydatków czy też pilnowania terminu przeglądu i ważności ubezpieczenia. Analizując chociażby dane dotyczące tankowania paliwa możemy zorientować się, że samochód więcej pali.

Parrot-RNB6-Android-Auto-head-unit

Powyższe dwie aplikacje to ewidentnie jedne z najciekawszych dostępnych w sklepie Play. Dodatkowo autorzy MyWheels zapowiadają, że użytkownicy OBD z WiFi również będą mogli korzystać z ich programu. Nie należy zapomnieć o tym, że także taki Yanosik oferuje swój własny moduł do samochodu, aczkolwiek sami musicie przekalkulować czy taki zakup się opłaca. • jerzy77g

  Szukałem aplikacji, która choćby tylko wykasuje błędy. Wiedziałem co jest do wymiany, nie było to nic istotnego, a durny komputer przy dowolnym błędzie wyłącza tempomat (co mu tempomat przeszkadza?) a to dla mnie duża niedogodność. Moduł ELM327 kosztuje grosze, wszystkie apki chwalą się możliwością kasowania błędów więc wydawało się, że nic prostszego. A tymczasem kicha,… Znakomita większość apek nie nawiązała nawet połączenia ze sterownikiem, choć z ELM327 łączyły się bez problemu. Zdarzyła się nawet taka, która zapewniała mnie, że połączyła się bez problemu, nawet wypytywała z którym sterownikiem ma się łączyć, tyle że upierała się, że żadnego błędu nie ma – a lampka Check engine była zapalona, tempomat wyłączony. Na szczęście w końcu zainstalowałem Torque i pozbyłem się problemu, choć przyznam, że interfejs nie jest przyjazny.

 • Adrian Celej

  Ktoś orientuje się jak wygląda sytuacja przy OBD1 (VAGcom)? Da się coś wogóle zrobić?

  • Łukasz Pająk

   Z VAGami będzie problem. Ja nie znalazłem rozwiązania na BT w rozsądnych pieniądzach, a swego czasu dużo szukałem.

   • Adrian Celej

    Tego się obawiałem. Większość ludzi nawet nie wie, że coś takiego jest w tak starym samochodzie, widocznie nikomu nie opłacało się tworzyć kontrolerów.

    • Łukasz Pająk

     Kontrolery USB są, ale z BT miałem problem.

     • Smok

      Tam tylko młotek i śrubokręt ……Komp nie jest potrzebny ….

  • Smok

   Admin: Tu jest mowa do ODB II (2). Szukaj w innym dziale.

   • Adrian Celej

    Już dawno rozwiązałem problem, OBD1 nie współpracuje z układami ELM327, a więc nie da się podłączyć czytnika Bluetooth. Ogólnie diagnostyka jest mocno utrudniona, działa tylko Viaken i określone wersje VAGcom.

 • Janusz

  Czy zna ktoś może aplikację, która działa „odwrotnie” tj. sterowanie aplikacjami na smatrfonie z przycisków kierownicy ?

  • MarQ

   Z tym może być akurat ciężko, ale swego czasu na kickstarterze był projekt takiego „oczka” które przyklejaliśmy do kierownicy i działało na zasadzie touchpada na bluetooth.

  • Łukasz Pająk

   OBD raczej nie ma z tym połączenia, więc ciężko coś takiego wymyślić. Bardziej pomyślałbym o dopince do radia, która przekazywałaby odpowiednio sygnał.

   • Janusz

    OBD odczytuje dane z magistrali CAN, po której również przesyłane są sygnały sterujące radiem, więc teoretycznie możliwość jest.

    • Łukasz Pająk

     Bezpośrednio sygnały do radia idące z kierownicy?

 • Marek Rogoń

  Ja używam smart Control pro, pierwszy jaki znalazłem pokazujący stopień zapchania / wypalanie DPFa. Wcześniej Torqe, do odczytu i usuwania błędów wystacza wersja lite.x