Najlepsze aplikacje do połączenia samochodu ze smartfonem – w tym propozycja z Polski!

Łukasz Pająk Aplikacje 2016-11-17

android-samochod-mywheels-torque

 

Do czego zazwyczaj używamy smartfony lub ogólnie mobilne urządzenia w samochodzie? Przede wszystkim nawigacja i muzyka. Niektórzy być może odtwarzają pociechom filmy lub po prostu zajmują ich grami. Jednak jeśli posiadacie swoje własne auto to zapewne zależy Wam na tym, aby kontrolować jego stan.

 

Oczywiście poniższe aplikacje nie będą współpracować ze wszystkimi samochodami. Wymagana jest możliwość podłączenia do komputera auta za pomocą interfejsu samodiagnostyki OBDII. Jeśli nie wiecie czy Wasz samochód posiada odpowiednie złącze to poniżej znajdziecie szybką ściągę z Wikipedii.

 

obd_16_pin_plug-web

 

System OBDII jest obowiązującym standardem w samochodach :

  • sprzedawanych po 1 stycznia 1996 w USA
  • sprzedawanych po 1 stycznia 2001 w Unii Europejskiej
  • sprzedawanych po 1 stycznia 2002 w Polsce
  • z silnikiem diesla sprzedawanych po 1 stycznia 2003 w Unii Europejskiej

 

Zazwyczaj odpowiednie złącze znajdziecie w okolicy kierowcy. Oczywiście sam fakt, że Wasz samochód wspiera OBDII nie wystarczy. Potrzebujemy specjalnego modułu, który możemy znaleźć na portalach aukcyjnych i… Aliexpress. Najpopularniejsze wykorzystujące połączenie ELM327 można kupić za kilka dolarów. Ważne, aby wykorzystywał Bluetooth. Oczywiście musicie wcześniej upewnić się, czy producent Waszego samochodu nie utrudnia dostępu do diagnostyki swoimi rozwiązaniami.

 

new-font-b-obd-b-font-v2-1-mini-elm327-obd2-bluetooth-auto-scanner-obdii-2

 

Skoro już wiemy mniej więcej jak od strony technicznej wygląda połączenie smartfonu z samochodem to przejdźmy do aplikacji. Jest ich naprawdę wiele, ale postanowiłem wybrać dwie najciekawsze.

 

Torque (Lite/Pro)

 

 

Jeśli kiedykolwiek próbowaliście połączyć się z samochodem za pomocą smartfonu to z pewnością słyszeliście o tej aplikacji. Od razu zaznaczę, że są dostępne dwie wersje – płatna, która kosztuje 15 złotych oraz darmowa. Możliwości tego programu są naprawdę ogromne. Począwszy od skanowania i usuwania błędów, przechodząc przez mierzenie przyspieszenia, kończąc na czytaniu wszystkich dostępnych parametrów. Torque być może nie należy do najładniejszych programów, ale zainteresowani dokładnością i funkcjonalnością z pewnością powinni zdecydować się na tę propozycję. Wersja Lite pozbawiona jest wielu funkcji, aczkolwiek zacznijcie właśnie od niej, aby poznać podstawowe możliwości.

 

 

MyWheels

 

 

Torque Wam się nie podoba? Brzydka i większość funkcji jest dla Was zbędna? W takim razie ewidentnie powinniście zainteresować się polską produkcją w postaci MyWheels. Nie znajdziecie tutaj danych dotyczących chociażby wydechu, a podstawowa informacje: prędkość, temperatura oleju i powietrza dolotowego, obciążenie silnika, obroty silnika oraz ciśnienie paliwa. Do tego nie zabrakło wskaźnika pokazującego zalecaną zmianę biegu, która niestety działa z pewnym opóźnieniem i nie warto się tym sugerować. Oczywiście możemy sprawdzać błędy w silniku z dodatkowym ich opisem.

 

 

Jednak to, co najbardziej powinno Wam spodobać się w MyWheels to „dziennik auta”, który sprowadza się do monitorowania wydatków czy też pilnowania terminu przeglądu i ważności ubezpieczenia. Analizując chociażby dane dotyczące tankowania paliwa możemy zorientować się, że samochód więcej pali.

 

Parrot-RNB6-Android-Auto-head-unit

 

Powyższe dwie aplikacje to ewidentnie jedne z najciekawszych dostępnych w sklepie Play. Dodatkowo autorzy MyWheels zapowiadają, że użytkownicy OBD z WiFi również będą mogli korzystać z ich programu. Nie należy zapomnieć o tym, że także taki Yanosik oferuje swój własny moduł do samochodu, aczkolwiek sami musicie przekalkulować czy taki zakup się opłaca.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x