xiaomi

 

Nie przegap
Wywiad z CEO realme w Europie – Madhav Sheth zapowiada zmiany
Madhav Sheth
Nowy wiceprezes oraz CEO realme w Europie i Indiach, czyli Madhav Sheth, znalazł chwilę czasu dla nas i zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Ostatnie dni dla marki były wyjątkowo zajęte, bo firma po raz pierwszy pojawiła się na międzynarodowych targach IFA w Berlinie. W związku z tym postanowiliśmy porozmawiać o planach na przyszłość, rozwoju […]

Lubicie Xiaomi. Ewidentnie. Mimo że firma na mobilnym rynku wypadła z czołówki i jej szanse na zajęcia miejsca na podium spadły, to wciąż Chińczycy są uważani za producenta najciekawszych propozycji w swoich cenach. Jednak nazewnictwo poszczególnych serii jak i samych modeli wśród osób nie śledzących premier firmy sprawia wiele problemów, które postaram się wyjaśnić.

 

Przede wszystkim Xiaomi dzielimy na dwie główne rodziny: „Mi” oraz „Redmi”. Do tego dochodzi jeszcze podział tych serii na tradycyjne modele oraz te z dopiskiem „Note”. Wydaje się proste? Póki co tak. W takim razie przejdźmy do konkretów analizując aktualne portfolio firmy.

 

Xiaomi Note

 

xiaomiminote02

 

Widząc dopisek Note przy jakimkolwiek urządzeniu od Chińczyków możecie być pewni, że będzie posiadał duży wyświetlacz. W przypadku serii Redmi Note mówimy o 5,5-calowych panelach, a rodzina Mi Note cechuje się 5,7-calowymi ekranami. Tyle słowem wstępu, przejdźmy do głównego podziału.

 

Xiaomi Mi

 

xiaomi-mi5-8

 

Jeżeli spotykacie urządzenia takie jak Mi5, Mi5s, Mi Note 2, Mi Mix czy też Mi Max to macie do czynienia z topowymi modelami firmy. Ok, ostatni przykład jest swego rodzaju wyjątkiem, gdyż jest wyraźnie słabszy od rodzeństwa, ale wyróżnia go ogromny, bo aż 6,4-calowy wyświetlacz. Z kolei Mi Mix to bezramkowy model. Oczywiście liczby oznaczają kolejną generację urządzeń.

 

xiaomi-announces-mi5s-and-mi5s-plus-2-1280x705

 

Dopiski „s”, „Pro”, „Prime” czy też „Plus” i inne to ulepszenia bazowych modeli, aczkolwiek Xiaomi stosuje na różne sposoby te dodatki, więc ciężko je uszeregować. Jednak cofnijmy się jeszcze do wciąż atrakcyjnej serii Mi4 – poszczególne modele możemy uszeregować następująco: Mi4i < Mi4 < Mi4c < Mi4s. Oczywiście nie biorę pod uwagę cen, a samą specyfikację. Siłą rzeczy takie ustawienie – po zamianie pierwszych dwóch modeli – pokazuje wersje od najstarszej z lipca 2014 roku do najnowszej z marca tego roku.

 

Xiaomi Redmi

 

xiaomi-redmi-4a-oficjalnie-grafika-2

 

Niegdyś Red Rice, dzisiaj po prostu Redmi, czyli tak naprawdę taka sama dla nas nazwa – czerwony ryż. Są to budżetowe propozycje, które ewidentnie sprawiły, że dzisiaj możemy słyszeć o Xiaomi. Obecnie najnowsze serie to Redmi 3 oraz Redmi 4. Jednak w tym wypadku spotkamy się z przeróżnymi dopiskami, niekoniecznie logicznymi, którym poświęciłem swoją uwagę w dwóch osobnych artykułach szczegółowo zwracając uwagę na wszelkie różnice:

 

  • Redmi 3 (S, Prime, X, Pro): Klik!
  • Redmi 4 (A, Prime): Klik!

 

Również bardzo popularnymi modelami są Redmi Note 3 oraz Redmi Note 4 i w ich przypadku na szczęście nie znajdziemy wielu niezrozumiałych odmian. Jedyne różnice pojawiają się w starszym urządzeniu, który możemy podzielić na dwa urządzenia – jeden zasilany MediaTekiem Helio X10, a drugi Snapdragonem 650. Jest jeszcze odmiana SE, która dotyczy globalnej wersji z LTE800 i właśnie ta wersja jest oferowana w polskiej dystrybucji.

 

Zobacz też: Ciekawostki na temat Xiaomi.

 

Mam nadzieję, że udało mi się w miarę przejrzyście przedstawić Wam portfolio Xiaomi. Oczywiście decydując się na zakup konkretnego urządzenia warto zwrócić uwagę na aktualne ceny, które zmieniają się stosunkowo często i sytuacje w stylu nowszy oraz lepszy jest tańszy od starszego są na porządku dziennym.

 

xiaomi redmi 3s

 

Oczywiście jeśli planujecie zakup z polskiej dystrybucji to wybór staje się prostszy ze względu na ograniczoną ofertę do następujących modeli: Mi5, Redmi 3s, Redmi Note 3 oraz Mi Max z odpowiednim podziałem na wersje. Jednak oferta ma być stale powiększana. Podsumowując, rodziny Xiaomi można w skrócie opisać w następujący sposób:

 

  • „Mi” dla osób wymagających;
  • „Redmi” dla osób chcących wydać jak najmniej;
  • „Note”  – jak wyżej plus chęć posiadania dużego wyświetlacza.

 

Chińczycy w swoim portfolio mają jeszcze tablety Mi Pad, które również dopasowują się do powyższego opisu. Są to flagowe modele, aczkolwiek ten segment rynku popadł w swego rodzaju stagnację stąd też zapewne brak alternatyw z serii Redmi.

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.