Lubicie Xiaomi. Ewidentnie. Mimo że firma na mobilnym rynku wypadła z czołówki i jej szanse na zajęcia miejsca na podium spadły, to wciąż Chińczycy są uważani za producenta najciekawszych propozycji w swoich cenach. Jednak nazewnictwo poszczególnych serii jak i samych modeli wśród osób nie śledzących premier firmy sprawia wiele problemów, które postaram się wyjaśnić.
Przede wszystkim Xiaomi dzielimy na dwie główne rodziny: „Mi” oraz „Redmi”. Do tego dochodzi jeszcze podział tych serii na tradycyjne modele oraz te z dopiskiem „Note”. Wydaje się proste? Póki co tak. W takim razie przejdźmy do konkretów analizując aktualne portfolio firmy.
Xiaomi Note
Widząc dopisek Note przy jakimkolwiek urządzeniu od Chińczyków możecie być pewni, że będzie posiadał duży wyświetlacz. W przypadku serii Redmi Note mówimy o 5,5-calowych panelach, a rodzina Mi Note cechuje się 5,7-calowymi ekranami. Tyle słowem wstępu, przejdźmy do głównego podziału.
Xiaomi Mi
Jeżeli spotykacie urządzenia takie jak Mi5, Mi5s, Mi Note 2, Mi Mix czy też Mi Max to macie do czynienia z topowymi modelami firmy. Ok, ostatni przykład jest swego rodzaju wyjątkiem, gdyż jest wyraźnie słabszy od rodzeństwa, ale wyróżnia go ogromny, bo aż 6,4-calowy wyświetlacz. Z kolei Mi Mix to bezramkowy model. Oczywiście liczby oznaczają kolejną generację urządzeń.
Dopiski „s”, „Pro”, „Prime” czy też „Plus” i inne to ulepszenia bazowych modeli, aczkolwiek Xiaomi stosuje na różne sposoby te dodatki, więc ciężko je uszeregować. Jednak cofnijmy się jeszcze do wciąż atrakcyjnej serii Mi4 – poszczególne modele możemy uszeregować następująco: Mi4i < Mi4 < Mi4c < Mi4s. Oczywiście nie biorę pod uwagę cen, a samą specyfikację. Siłą rzeczy takie ustawienie – po zamianie pierwszych dwóch modeli – pokazuje wersje od najstarszej z lipca 2014 roku do najnowszej z marca tego roku.
Xiaomi Redmi
Niegdyś Red Rice, dzisiaj po prostu Redmi, czyli tak naprawdę taka sama dla nas nazwa – czerwony ryż. Są to budżetowe propozycje, które ewidentnie sprawiły, że dzisiaj możemy słyszeć o Xiaomi. Obecnie najnowsze serie to Redmi 3 oraz Redmi 4. Jednak w tym wypadku spotkamy się z przeróżnymi dopiskami, niekoniecznie logicznymi, którym poświęciłem swoją uwagę w dwóch osobnych artykułach szczegółowo zwracając uwagę na wszelkie różnice:
Również bardzo popularnymi modelami są Redmi Note 3 oraz Redmi Note 4 i w ich przypadku na szczęście nie znajdziemy wielu niezrozumiałych odmian. Jedyne różnice pojawiają się w starszym urządzeniu, który możemy podzielić na dwa urządzenia – jeden zasilany MediaTekiem Helio X10, a drugi Snapdragonem 650. Jest jeszcze odmiana SE, która dotyczy globalnej wersji z LTE800 i właśnie ta wersja jest oferowana w polskiej dystrybucji.
Zobacz też: Ciekawostki na temat Xiaomi.
Mam nadzieję, że udało mi się w miarę przejrzyście przedstawić Wam portfolio Xiaomi. Oczywiście decydując się na zakup konkretnego urządzenia warto zwrócić uwagę na aktualne ceny, które zmieniają się stosunkowo często i sytuacje w stylu nowszy oraz lepszy jest tańszy od starszego są na porządku dziennym.
Oczywiście jeśli planujecie zakup z polskiej dystrybucji to wybór staje się prostszy ze względu na ograniczoną ofertę do następujących modeli: Mi5, Redmi 3s, Redmi Note 3 oraz Mi Max z odpowiednim podziałem na wersje. Jednak oferta ma być stale powiększana. Podsumowując, rodziny Xiaomi można w skrócie opisać w następujący sposób:
- „Mi” dla osób wymagających;
- „Redmi” dla osób chcących wydać jak najmniej;
- „Note” – jak wyżej plus chęć posiadania dużego wyświetlacza.
Chińczycy w swoim portfolio mają jeszcze tablety Mi Pad, które również dopasowują się do powyższego opisu. Są to flagowe modele, aczkolwiek ten segment rynku popadł w swego rodzaju stagnację stąd też zapewne brak alternatyw z serii Redmi.