android-pay-polska

 

Android Pay, czyli system płatniczy wykorzystujący urządzenia mobilne i ich moduły NFC. Tak w skrócie można opisać usługę, która wystartowała w zeszłym roku i jest dostępna obecnie tylko w wybranych państwach. Jak się okazuje, do ich grona niedługo może dołączyć Polska.

 

Portal Cashless powołując się na trzy niezależne źródła podał informacje jakoby już w przyszłym tygodniu miała odbyć się konferencja Google, na której Amerykanie oficjalnie poinformują nas o wprowadzeniu Android Pay do naszego kraju. Dokładnej daty nie poznaliśmy, gdyż najprawdopodobniej gigant z Mountain View może się nie wyrobić z niezbędnymi krokami do wprowadzenia tej usługi, aczkolwiek możemy być już niemalże pewni, że ta już niedługo zawita do Polski. Wstępnie mówi się, że nowy system płatności będą wspierać takie banki jak Alior oraz BZ WBK. Wcześniej mogliśmy usłyszeć, że również ING oraz Millenium jest zainteresowane Android Pay. Obecnie aplikacja niezbędna do korzystania z usługi jest niedostępna, ale ręczne ją instalując można zauważyć pewne zmiany sprowadzające się do możliwości dodania karty płatniczej, aczkolwiek samego procesu nie można jeszcze ukończyć.

 

android-pay-konfiguracja

 

W takim razie jakie warunki musimy spełnić, aby móc korzystać z Android Pay? Przede wszystkim posiadać urządzenie mobilne z Androidem w wersji 4.4 KitKat lub nowszy. Drugi warunek to moduł NFC, który jest wykorzystywany do płatności zbliżeniowych, ale należy pamiętać, że rozwój tej usługi sprowadza się także do zakupów internetowych. Wspomniałem o aplikacji. Tę znajdziecie w sklepie Play pod następującym linkiem: Klik! Pobrać ją również można ze sprawdzonego źródła w postaci APK Mirror: Klik! Jednak tak jak zawsze ostrzegamy Was przed ściąganiem instalatorów z Internetu, tak w tym wypadku jest to wręcz kluczowe. Zainfekowana aplikacja może naprawdę narobić szkód i najlepiej będzie pobrać ją ze sklepu Play. Oczywiście APK Mirror to zaufane i sprawdzone źródło. Już po zainstalowaniu aplikacji wystarczy przeprowadzić konfigurację w postaci dodania danych karty płatniczej wspieranego banku.

 

android-pay-wielka-brytania

 

Obecnie niewiele państw znajduje się na liście wspieranych przez Android Pay. Zaliczamy do nich Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Singapur, Australię oraz Hong Kong. Tym samym Polska ma szansę stać się szóstym regionem, w którym powyższy system płatniczy zostałby oficjalne wspierany. Oczywiście niektórzy już dzisiaj mogą płacić za pomocą smartfonów, ale jest to uzależnione od banku (np.: PKO BP). Android Pay ma szansę zunifikować mobilne płatności, ale należy mieć na względzie także argumenty przeciwników tego typu rozwiązań – w końcu Google ma szansę zebrać kolejne informacje o nas.

 

Wszystko wydaje się nabierać sensu jeśli przypomnimy sobie wypowiedź Google, która wyraźnie mówiła, że nasz rynek jest dla Amerykanów ważny i ich system płatniczy pojawi się u nas w trzecim kwartale bieżącego roku. Oczywiście już widzimy pewne opóźnienia, aczkolwiek na dniach możemy otrzymać potwierdzenie tego, że Android Pay faktycznie będzie oficjalnie dostępne dla Polaków.

 

 

źródło: Cashless

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.