[Ankieta] Czy SMSy rzeczywiście umierają? Okazuje się, że nie do końca

Łukasz Pająk Artykuły 2016-11-06

sms-2-770x285

Jeśli spojrzeć na moją historię SMSów, a nie daj Boże jeszcze MMSów to okaże się, że bardzo dobrze dogaduję się ze swoim operatorem, bankiem i mamą… zarówno swoją jak i dziewczyny, ale to tylko ze względu na brak iMessage. Dla mnie tak naprawdę proste wiadomości tekstowe – dobrze, że darmowe – są niezbędne w dostępie do kont z wieloetapową weryfikacją.

Jednak i ten ostatni punkt można ominąć, bo Facebook ma swój generator kodów i zdalne potwierdzenie autoryzacji, a mój bank ma bardzo dobrą aplikację. Tylko do czego dążę? Oczywiście nawiązuję do swojego wczorajszego wpisu odnośnie chęci Google na rozwinięcie SMSów za sprawą RCS. Naraziłem się kilku osobom stwierdzeniem, że proste wiadomości tekstowe (do 160 znaków!) nie mają zastosowania. W mojej opinii tak jest, wśród moich znajomych również rzadko zauważam, żeby ktoś wysyłał SMSy, ale zauważyłem, że w Waszym przypadku jest inaczej.

orange-sms-statystyki

W takim razie weźmy na warsztat statystyki. Najświeższe jakie udało mi się znaleźć (dzięki Bartek Dul!) dotyczą Orange. Autor wpisu na blogu „Pomarańczowego” operatora mówi wprost – SMSy mają się bardzo dobrze, chociaż z roku na rok jest zauważalny delikatny spadek ich popularności. Mimo wszystko to nie jedyna interesująca ciekawostka. Jednak zamiast sztucznie przepisywać tekst Wojtka Jabczyńskiego to go zacytuję:

Średnio, w dzień roboczy, klienci Orange wysyłają ok. 40 mln SMS (w weekend ruch jest o 20-25 proc. mniejszy). Nasze wieloletnie statystyki wskazują, że najwięcej SMS w jednym dniu wysyłacie w Wigilię – ok. 85 mln (dane z 2015 roku). Ponadto „dniami wiadomości” są: Dzień Kobiet ok. 50 mln (dane z 2015 roku); Walentynki – wzrost SMS niewielki, ale za to MMS pikuje w górę i Wielkanoc ok. 55 mln (dane z 2015 roku). Ciekawą, niedawno zaobserwowaną przez nas modą jest wzrost wiadomości wysłanych w trakcie meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej, głównie po każdym golu.

Mimo wszystko to dane klientów Orange. Jak wyglądają statystyki fanów Androida? W tym celu przygotowałem naprawdę prostą ankietę, którą powinniśmy rozwiać wszelkie wątpliwości:

Jednak jakie są zalety SMSów nad komunikatorami? Przede wszystkim nie musimy być podłączeni do Internetu. Dzisiaj może to się wydawać niewyobrażalne, że nie jesteśmy połączeni z Siecią, ale to temat do rozmowy na zupełnie inny dzień. Wracając, SMSa wyślemy i odbierzemy będąc po prostu połączonym z operatorem, bez żadnego pakietu internetowego. Jedyne, co może stanąć na przeszkodzie to awarie sieci lub… nienaładowany akumulator, a ten jednak szybciej rozładujemy komunikatorami.

WhatsApp-Messenger-vs.-Facebook-Messenger

Mimo wszystko nie da się ukryć, że komunikatory również mają swoje ogromne zalety w postaci szybkości rozmowy „w czasie rzeczywistym” czy też konferencji grupowych. Wszystko zależy od potrzeb, ale oczywiście nie da się ukryć, że oba rozwiązania są potrzebne na mobilnym rynku. Wolę otrzymywać kod do akceptacji przelewu przez SMSa niż w wiadomości na Facebooku, a z drugiej strony rozmawia mi się o wiele lepiej ze znajomym(i) na Messengerze niż przez 160-znakowe wiadomości. • Marcel

  Gdzie będą dostępne wyniki ankiety :D?

 • Ja Ba

  Tylko SMS, jest uniwersalny a osoba do której pisze na pewno odbierze. Komunikatory mimo że pozwalają na darmowe wysyłanie wiadomosci potrzebują dostępu do sieci, osoba odbierająca nie musi mieć włączonego netu, jak to ktoś na pisał mnogość wersji komunikatorów.
  SMS dotrze do każdego i zawsze.

 • BuKoX

  Ze względu na mnogość komunikatorów smsy długo nie umrą. SMS to jeden standard, który zawsze działa niezależnie czy masz internet czy nie i niezależnie od tego jakiego komunikatora używa odbiorca.

 • gumis

  SMS i tylko sms.
  Nigdy nie wiesz czy dana osoba używa danego komunikatora, czy może zaprzestała go używać, a moze jest poza zasiegiem internetu przez dłuzszy czas, a moze skończył jej sie pakiet… SMS dojdzie zawsze i mamy potwierdzenie tego faktu.
  poza tym rozmowy przez komunikator prowadzone są przez serwery firm trzecich i nigdy nie wiadomo w jakim celu zostaną kiedys wykorzystane

 • dragonn

  zalety smsów:
  – działają wszędzie, z każdym fonem
  – nie wymagają instalacji aplikacji dodatkowych
  – obciążają mniej baterię (sms działają na poziomie sprzętowym, każdy modem GSM to obsługuje, oznacza to że system nie jest w żaden sposób zaangażowany w kontrolowanie i odbieranie sms-ów)
  Jedyną wadą sms jest to że wymagają telefon, nie da się z nich bezpośrednio korzystać na np. PC.

  • – nie wymagają internetu

  • teges

   Mają jeszcze wady takie, że dość długo się wysyłają i nie można wysyłać zdjęć i filmów w wysokiej jakości.

   • Jackonji

    To nie jest ich wada jeśli przyjmiemy że sms to proste wiadomości tekstowe jakimi maja faktycznie byc

    • teges

     Tak, ale trochę lat minęło, a one stoją w miejscu.

     • Jackonji

      Czy ja wiem, co niby mieli by dodawać by nie popsuć koncepcji prostej wiadomości txt? Jest prosta, jest tekstową, są osobne mmsy. Najwyżej mogli by dodać kolejna usługę do zdjęć i obrazów lub filmików o większej pojemności ale już wyobrażam sobie ile by za takie coś naliczali.

     • teges

      Sms-y tracą użytkowników na rzecz komunikatorów. Gdyby działały tak sprawnie jak one, to nie byłoby sensu posiadania niczego innego niż prosty sms. Wysyłałby szybko text, zdjęcia, filmy, dźwięki, pliki.

     • Jackonji

      I Przestał by być stricte esemesem czyli przeznaczone do prostych wiadomości tekstowych poza tym większości moich znajomych akurat esemesy zupełnie wystarczają żadne z nas nie używa komunikatorów A na pewno znacznie rzadziej niż esemesów. do zdjęć czy filmów jak już to ewentualnie jakiś Google Drive. naprawdę Mylisz pojęcia to ma być SMS short message Service tekstowy i nie ma służyć do przesyłania zdjęć i filmów w tym bardziej dużych pojemnościowo tak jak mówię mogliby najwyżej do tego stworzyć osobną usługę ale ja raczej nie zauważyłem aby w społeczeństwie było to potrzebne

     • teges

      Pora się obudzić 🙂

     • Jackonji

      Bo co? Bo sądzę że aplikacja która z definicji ma być prostą jest prosta? ja dawno jestem obudzony i dlatego do mnie to dotarło do ciebie chyba nie więc skoro tak Polecam ci zasnąć w ten mój wspaniały sen bez tego typu problemów zbędnych

     • teges

      Kiedyś telefon służył do dzwonienia i tyle. Gdyby nikt z tym nic nie zrobił, to nie byłoby dzisiaj smartphone-ów, gdzie telefon, to tylko jedna z funkcji. Czy to nie sytuacja taka sama?
      Trzeba zmodernizować sms-y na miarę dzisiejszych czasów. Wysyłanie textu będzie tylko jedna z opcji.
      To, że tobie to wystarcza, to nie oznacza, że wystarcza całemu światu. Widać, to szczególnie po młodym pokoleniu.

     • Jackonji

      To zupełnie inna sytuacja. Ale nie będę ci dalej id nowa tego tulaczyl. Rozszyfrować skrót sms aż do ciebie dotrze. Obecnie mamy futurephony które ko tytuł ja stare możliwości tel. Mylisz kwestie. Trudno

     • Jackonji

      Młodego ile ie wiem ie używa s sów więc im to wisi a jeśli ich używają to właśnie do sms jako short massage serwice

  • gumis

   o ile się orientuje w orange mozna odpisywac na bramkę sms…

 • Mateusz Mati

  Ankieta może troszkę oszukiwać… Oddalem dwa głosy, ale co by się zgadzało z moim wyborem oddałem trzeci głos na odwrotną sytuacje.x