T-Mobile GB za darmo

[Ankieta] Czy SMSy rzeczywiście umierają? Okazuje się, że nie do końca

3 minuty czytania
Komentarze
sms-2-770x285

Jeśli spojrzeć na moją historię SMSów, a nie daj Boże jeszcze MMSów to okaże się, że bardzo dobrze dogaduję się ze swoim operatorem, bankiem i mamą… zarówno swoją jak i dziewczyny, ale to tylko ze względu na brak iMessage. Dla mnie tak naprawdę proste wiadomości tekstowe – dobrze, że darmowe – są niezbędne w dostępie do kont z wieloetapową weryfikacją.

Jednak i ten ostatni punkt można ominąć, bo Facebook ma swój generator kodów i zdalne potwierdzenie autoryzacji, a mój bank ma bardzo dobrą aplikację. Tylko do czego dążę? Oczywiście nawiązuję do swojego wczorajszego wpisu odnośnie chęci Google na rozwinięcie SMSów za sprawą RCS. Naraziłem się kilku osobom stwierdzeniem, że proste wiadomości tekstowe (do 160 znaków!) nie mają zastosowania. W mojej opinii tak jest, wśród moich znajomych również rzadko zauważam, żeby ktoś wysyłał SMSy, ale zauważyłem, że w Waszym przypadku jest inaczej.

orange-sms-statystyki

W takim razie weźmy na warsztat statystyki. Najświeższe jakie udało mi się znaleźć (dzięki Bartek Dul!) dotyczą Orange. Autor wpisu na blogu „Pomarańczowego” operatora mówi wprost – SMSy mają się bardzo dobrze, chociaż z roku na rok jest zauważalny delikatny spadek ich popularności. Mimo wszystko to nie jedyna interesująca ciekawostka. Jednak zamiast sztucznie przepisywać tekst Wojtka Jabczyńskiego to go zacytuję:

Średnio, w dzień roboczy, klienci Orange wysyłają ok. 40 mln SMS (w weekend ruch jest o 20-25 proc. mniejszy). Nasze wieloletnie statystyki wskazują, że najwięcej SMS w jednym dniu wysyłacie w Wigilię – ok. 85 mln (dane z 2015 roku). Ponadto „dniami wiadomości” są: Dzień Kobiet ok. 50 mln (dane z 2015 roku); Walentynki – wzrost SMS niewielki, ale za to MMS pikuje w górę i Wielkanoc ok. 55 mln (dane z 2015 roku). Ciekawą, niedawno zaobserwowaną przez nas modą jest wzrost wiadomości wysłanych w trakcie meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej, głównie po każdym golu.

Mimo wszystko to dane klientów Orange. Jak wyglądają statystyki fanów Androida? W tym celu przygotowałem naprawdę prostą ankietę, którą powinniśmy rozwiać wszelkie wątpliwości:

Jednak jakie są zalety SMSów nad komunikatorami? Przede wszystkim nie musimy być podłączeni do Internetu. Dzisiaj może to się wydawać niewyobrażalne, że nie jesteśmy połączeni z Siecią, ale to temat do rozmowy na zupełnie inny dzień. Wracając, SMSa wyślemy i odbierzemy będąc po prostu połączonym z operatorem, bez żadnego pakietu internetowego. Jedyne, co może stanąć na przeszkodzie to awarie sieci lub… nienaładowany akumulator, a ten jednak szybciej rozładujemy komunikatorami.

WhatsApp-Messenger-vs.-Facebook-Messenger

Mimo wszystko nie da się ukryć, że komunikatory również mają swoje ogromne zalety w postaci szybkości rozmowy „w czasie rzeczywistym” czy też konferencji grupowych. Wszystko zależy od potrzeb, ale oczywiście nie da się ukryć, że oba rozwiązania są potrzebne na mobilnym rynku. Wolę otrzymywać kod do akceptacji przelewu przez SMSa niż w wiadomości na Facebooku, a z drugiej strony rozmawia mi się o wiele lepiej ze znajomym(i) na Messengerze niż przez 160-znakowe wiadomości.

Motyw