[Poradnik] USB OTG – co to jest i do czego może Ci się przydać

3 minuty czytania
Komentarze
androidpit-usb-on-the-go-8810-w782

Dzisiejsze smartfony mają bardzo szeroki wachlarz możliwości. Mimo to większość użytkowników nie wykorzystuje w pełni potencjału jaki drzemie w ich urządzeniach. No właśnie, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ich urządzenia mogą im dostarczyć znacznie więcej wrażeń. Na tapetę weźmiemy port micro USB, który służy każdemu z nas praktycznie codziennie. Ładowanie to jednak nie jedyna funkcja tego portu.

Od nieco ponad dwóch lat sporą popularność w smartfonach zdobyło USB OTG (On The Go). Jest to standard umożliwiający podłączenie do naszego smartfona/tableta niezliczoną ilość urządzeń czy akcesoriów. Jedynym wymogiem jest posiadanie kabla USB OTG – można go nabyć za grosze w każdym sklepie komputerowym, a ostatnio coraz częściej takowe pojawiają się także w supermarketach. Politykę zmieniają również producenci, szczególnie w Chinach, którzy coraz częściej dołączają owe adaptery do sprzedawanych smartfonów.

usb-otg-android-cable

(przykładowy kabel USB OTG)

 

Czy mój smartfon został wyposażony w USB OTG?

Jest bardzo prawdopodobne, że Twój smartfon został wyposażony w USB OTG, ponieważ jak wyżej wspomniałem, od ponad dwóch lat jest to już standardem. Jeśli mimo wszystko nie jesteś pewien, możesz to sprawdzić na dwa sposoby. USB OTG ma własne logo (patrz niżej), które często znajduje się na opakowaniu smartfona. Jeśli tam go nie ma, możesz pobrać ze sklepu jeden z wielu programów, który sprawdzi, czy Twój smartfon został wyposażony w tę funkcję. Jedną z takich aplikacji jest USB OTG Checker, którą możecie pobrać ze sklepu Google Play.

usb_otg_ml

Co mogę podłączyć do mojego smartfona?

Wraz z rozwojem Androida, zwiększyła się także funkcjonalność USB OTG. W starszych wersjach Zielonego Robota ilość sprzętu, który możemy podłączyć była dość ograniczona. W chwili obecnej takich problemów jest coraz mniej.
 

Najpopularniejszym urządzeniem podłączanym pod smartfona, jak możecie się domyślić, jest myszka i klawiatura. Okej, ale co zrobić aby w jednym momencie używać zarówno myszy i klawiatury? Kabel umożliwia podłączenie nam jednego urządzenia, ale z pomocą przychodzą Huby USB, które także możemy kupić za grosze. Huby umożliwiają podłączenie kilku urządzeń w tym samym momencie.

hub-usb

(przykładowy HUB USB)

Mysz i klawiatura to jednak nie wszystko. Do smartfonów wyposażonych w USB OTG podłączyć możemy praktycznie wszystkie urządzenia wykorzystujące złącze USB. W grę wchodzą więc kontrolery do gier, pendrive’y i wiele innych. Problemem mogą być natomiast dyski zewnętrzne- smartfony po prostu nie są w stanie ich zasilić. W takim przypadku przyda się kabel USB OTG ze złączem zasilającym.

usb_adaptor-2

Jak więc widzicie, USB On The Go niesie ze sobą nieograniczone możliwości. Warto także dodać, że posiadacze urządzeń z Androidem mogą czuć się wyróżnieni, ponieważ użytkownicy konkurencyjnych platform – iOS i Windows Phone (mimo możliwości sprzętowych niektórych smartfonów) nie mogą korzystać z tej funkcji.

Źródło: własne, google, androidpit

Motyw