Kilka funkcji, które kompletnie nie sprawdziły się w androidowym świecie (część 2)

Bartosz Dul Android 2016-10-23

android-fail

Android ewoluuje z roku na rok, ale można odnieść wrażenie, że kilka lat temu producenci i sam Google chętniej eksperymentowali z tym systemem. Dzisiaj już tak nie działają, ale wynika to raczej z tego, że korporacje doskonale już wiedzą czego potrzebują konsumenci. A raczej czego nie potrzebują – w końcu uczyli się na wielu błędach. Zapraszam na kolejną część mniej lub bardziej subiektywnego zestawienia funkcji czy możliwości z androidowego świata, które nie do końca się udały.

Lollipopowe przerwy

lollipop_trybyglosnosci1

Przed Androidem Lollipop był doskonały tryb cichy. Ściszając telefon do końca urządzenie informowało nas wibracją o przejściu w tryb wibracji. Jedno dodatkowe kliknięcie przyciskiem w głośności w dół można było włączyć wspomniany tryb cichy, tryb pozbawiony także wibracji. Lollipop miał to usprawnić i upodobnić się tym do konkurencyjnego trybu „Nie przeszkadzać” w iOS.

lollipop_ikonyglosnosci

Niestety początkowo Google mocno pokomplikowało sprawę wprowadzając tryb przerw z podziałem na „Priorytet” i „Żadne”. Użytkownicy traktowali więc „Żadne” jako nową wersję trybu cichego z poprzednich wersji Androida i tym samym byli niemile zaskoczeni, że nowy tryb wyciszał nawet… alarmy. Po kilku aktualizacjach androidowy tryb „Nie przeszkadzać” w końcu zaczął funkcjonować tak jak powinien, a ludzie przestali się pytać na forach „a co to za gwiazdka u góry ekranu?”.

Smart Scroll, Smart Pause…

Samsung lubił przeładowywać swoje flagowce wieloma względnie niepotrzebnymi funkcjami. Właściwie ten cykl mógłby wręcz zawierać wyłącznie zapomniane funkcje w TouchWizach, a materiału starczyłoby na kilka wpisów. Niektórzy uważają, że pomimo porzucenia wielu funkcji, nakładka Samsunga wciąż jest nimi przeładowana.

YouTube Preview Image

Z Samsungów z hukiem wyleciał np. Smart Scroll. Ktoś w Korei uznał, że przewijanie stron za pomocą palca jest nieintuicyjne i nudne. Przewijanie wzrokiem! To brzmiało jak pieśń przyszłości. I rzeczywiście, nawet to działało. Trochę za szybko i zbyt niewygodnie, ale działało. Czas pokazał, że większa kontrola w postaci dotyku ekranu palcami jest znacznie lepszym rozwiązaniem.

YouTube Preview Image

Smart Pause, to kolejne inteligentne rozwiązanie, które miało ułatwić nam pauzowanie odtwarzanego wideo. Działało to tak, że telefon wykrywał, że oglądamy jakiś materiał, a gdy tylko odwróciliśmy głowę – pauzował go. Niby przydatne, rzeczywiście inteligentne, ale w praktyce nie zawsze działające dobrze rozwiązanie. Dziwnym zbiegiem okoliczności gdy pokazywałem znajomym jaką technologią był nafaszerowany Galaxy S4, to w trakcie demonstracji zawsze coś szło nie tak. Dziś już nie ma tego ryzyka, zostały tylko funkcje, które działają (przetrwał np. Smart Stay).

Hangouty

google-komunikator-hangouts-allo-duo

Google Hangouts miało być odpowiedzią na iMessage – aplikacja miała obsługiwać SMSy, połączenia wideo i pełnić rolę normalnego komunikatora. Hangouty niestety nie stały się popularne i do dziś nie potrafią wysłać SMSa np. z komputera czy przeglądarki. Ponoć jedynym obszarem, gdzie sprawdziła się ta aplikacja, to zastosowanie w firmach.

Google pierwszy raz dało sygnał, że o Hangoutach powoli zapominają, wypuszczając osobną aplikacje „Messenger” do wiadomości SMS, która była domyślnie zainstalowana na Nexusach, a później nawet w telefonach z nakładkami. Obecne rozdrobnienie komunikatorów na Allo i Duo pokazuje, że Hangouty będą stopniowo odtrącane przez Google i z czasem pewnie wyłączone. A szkoda.

Ultrapixele

htc-one-camera-pose

Na koniec rozwiązanie jednego z moich niegdyś ulubionych producentów – HTC. Aparat w HTC One miał być rewolucyjny, miał wywrócić do góry nogami podejście użytkowników do wbudowanych w telefony kamer. Cel był zresztą słuszny – uświadomienie klientów, że nie liczy się liczba megapikseli, a ich jakość. Niestety zbierająca więcej światła matryca to było za mało. Rozdzielczość zdjęć, nawet oglądanych tylko na ekranie telefonu, była raczej nieakceptowalna. Ultrapixele były dla klientów wciąż jedynie 4 megapikselami i prawdopodobnie ten zbyt odważny ruch HTC zapoczątkował problemy finansowe i trudne czasy dla tajwańskiego producenta.

Zobacz też: Kilka funkcji, które kompletnie nie sprawdziły się w androidowym świecie (część 1) • Jackonji

  Kilka słów komentarza do artykułu (który przez jego autorka wzięty będzie za przejaw agresji i wulgarnosci, no ale jak już dowiedziałem się to przejaw niestety choroby i nerwicy natrectw i manipulacji własnej osoby). Logiczne jest a przynajmniej mnie Wydaje się logiczne że producenci i Google eksperymentowali więcej z Androidem kilka lat temu gdy był to system młody i dopiero raczkujący rozwijający się. Teraz po kilku latach jest to już zdecydowanie bardziej dojrzały system i bardziej kompletny więc i możliwości eksperymentowania jest mniej, nikt chyba nie oczekuję że będą w nieskończoność eksperymentować i wprowadzać nie wiadomo jak wielkie i znaczące funkcje. Poza tym pisanie o funkcjach typowych dla wyłącznie Samsung ów lub HTC i wrzucanie ich do worka funkcji Androida jako całości? No chyba raczej nie tedy droga.

 • Crash89

  A ty dalej nie rozumiesz, ze gdybys poczytal to bys tak nie pier***** za przeproszeniem. Zrozumialbys ze nie mozna porownywac wielkosci px w „tradycyjnej” matrycy z ta typu faevon? Bo zwyczajnie dzialaja zupelnie inaczej…

  • stark2991

   1. Mówiłem że nie mam czasu szukać budowy i zasady działania matryc i tak aparatów. Nie mam też obowiązku wszystkiego o wszystkim wiedzieć
   2. Nie zachowuj się jak burak ze wsi
   3. Skoro uważasz się za takiego eksperta to chętnie poczytam wyjaśnienia dlaczego nie można porównać tych dwóch matryc, czym się różnią i jak działają i co w każdej oznacza wielkość piksela. Serio. Popisz się teraz.

 • Paffcio

  Po przesiadce z KK do LP na początku faktycznie było sporo zamieszania z tym priorytetem. Nie mogłem się przyzwyczaić, a dziś? Nie mogę żyć bez tej funkcji. Alarmy zawsze działają, jak się ustawi w dźwiękach. A samo zmienianie z głośnego na wibracje i cichy według mnie są ułatwione. Tak to trzeba było za każdym razem operować przyciskiem głośności a tu tap i mamy co chcemy. 🙂

 • Można by jeszcze dodać np. wysyłanie plików przez NFC, nalepki NFC, kody QR.

 • joten

  Przeczytałem tytuł i pomyślałem, że pewnie na start będzie o odblokowywaniu twarzą. To też był duży niewypał.

  • Daniel

   Spokojnie. Mamy powrót do tego z nowszą technologią. Windows Hello wykorzystuje twarz (zarys), tęczówke oka-oczu, czy nawet odcisk palca. Niektóre modele telefonów oprócz czytnika linii papilarnych wykorzystują tęczówkę. Więc nadal kombinują z twarzą.

   • joten

    I nadal nie wiem po co skoro jest to niepraktyczne. Wystarczy noc i jedynie odcisk palca działa.

    • Daniel

     Po co? Patrz ja mam skaner tęczówki, wykrywanie twarzy i czytnik linii papilarnych a tamty model ma tylko hasło na wzór. Dlatego. Bo już nic więcej w branży smartfonów nie wymyślą na ten czas. Dadzą więcej RAM-u i pojemniejsze baterie by dać ekran z 4K albo 6K. A tak patrząc trzeźwym okiem telefon z 2014 roku, który by miał aktualizacje Androida do najnowszej wersji by miał większy udział niż najnowszy model. A tak to masz wypchany tel co roku z nowszą wersją Androida.

     • joten

      Coś w tym jest. Dobrze że przynajmniej Apple nie podąża tym trendem.

     • Daniel

      No bo nie ma konkurencji? Apple wydaje sam wszystko. A weź sobie Samsugna czy kogoś tam innego. Konkurencja od grona i trochę. Więc oprócz flagowców wydają średnią i niską półkę telefonów by mieć zyski. A Apple wyda w jednym roku Iphone 7 by za rok wydać spokojnie Iphone 8 albo nawet sobie poczeka z 2 lata bo może.

    • LCD

     Nie praktyczne? Noc? Przecież skaner tęczówki działa w nocy a jest bardziej przydatny bo w zimę nie trzeba zdejmować rękawiczek aby odblokować telefon.

     • joten

      Dzięki za wyprowadzenie z błędu. Poczytam o tym więcej.

      Z tymi rękawiczkami to rzeczywiście może być irytujące. Chociaż ja osobiście to w ogóle ich nie używam więc nie wpadłem na ten problem.

     • stark2991

      Do używania telefonu i tak trzeba te rękawiczki zdjąć. A jeśli ekran sobie z nimi radzi to możesz zamiast odcisku palca odblokować PINem

     • LCD

      Ale może nie chcesz w publicznym miejscu klepać pin na telefonie bo jest tak zimno, że zdjęcie rękawiczek grozi odmrożeniem. a tak ogólnie to czym więcej zabezpieczeń i możliwości ich połączenia tym lepiej. Pin czy wzór to nie jest takie dobre zabezpieczenie. Odcisk palca już trudniej podrobić a z tęczówką to chyba jeszcze trudniej a kiedy mamy połączenie odcisku z tęczówką to stwarza większe problemy (zapewne jest możliwe ale nie takie łatwe)

     • stark2991

      Wiesz, póki co mało kto ma skaner w telefonie a jakoś sobie ludzie z tym radzą 🙂

   • wombat

    Samsung możliwe ze e też wprowadzi do s8

  • O odblokowywaniu twarzą jest w 1 części 🙂 (link na końcu)

   • joten

    O kurde czyli dobrze myślałem

    • A jakże 😉

     • stark2991

      Mistrzu, jest taka sprawa. Wpisuję w komentarzu „m in.” (skrót od między innymi tylko musiałem go zmienić) i mi to kwalifikuje jako link przez co mój komentarz bezsensownie czeka teraz na akceptację. Możecie to poprawić?

     • Jest problem z disqusem, niektóre linki przepuszcza, a niektóre nie. Staram się codziennie wchodzić i akceptować oczekujące komentarze, nie ma tego dużo, ale postaram się to naprawić, jeśli będzie się dało.

 • stark2991

  Idea UltraPixel była bardzo dobra, tylko wykonanie fatalne. O ile w M7 te 4Mpix może niewielu przeszkadzały, wszak miał OIS, to w M8 aparat powinien mieć już coś więcej, nawet 8 by wystarczyło. A teraz prawie wszystkie nowe flagowce mają aparaty „UltraPixel” bo matryca Sony 12Mpix o wielkości piksela 1.55um to właśnie taka ewolucja tego aparatu HTC, która nigdy nie nastąpiła. Uważam to za ogromny przegryw HTC

  • Ryszard

   Morze Cię zaskoczę ale jako posiadacz wszystkich S obecnie S7E zadowoliłbym się jakością jaką oferowała mi moja NOKIA N8 i jestem przekonany że gdyby nie absurdalne dążenie do jakości jaką oferują lustrzanki co nigdy nie będzie możliwe to za nasze flagowce na dzień dziśejszy płacilibyśmy 1tyś.mniej.

   • mickey93

    błędne myślenie
    wystarczy zobaczyc akie produkty jak xiaomi czy one plus

    • Ryszard

     Podaj mi proszę nazwę modelu jednej i drugiej marki ale najwyższe i dostępne na naszym rynku.Z góry dziękuje.

     • peter1987

      Xiaomi Mi5

     • zalgowski

      Xiaomi mi5, Oneplus 3

     • mateo912

      wszystkie obecnie produkowane modele 1+ są dostępne w Polsce, z polską gwarancją 24miechy;)

   • May Czos

    Nokia N8 ma wielki sensor mający 1/1,83″, obecnie największe matryce w telefonach mają 1/2,3″, Twój S7 edge nawet 1/2,5″.

   • stark2991

    Owszem, zaskoczyłeś mnie

   • Morze Cię zaskoczę

    Serio? „Morze”?

    1tyś.

    To „tyś.” to skrót od jakiego słowa? „Tyśąc”?

    • Misiek

     Morze Cię zaskoczę

     Noo, tym błędem naprawdę mnie zaskoczyłeś.

  • mickey93

   była ale kilka miesięcy temu

   • stark2991

    Bo?

    • Crash89

     A znim napiszesz jakas bzdure o ideach i tym, ze technologia i sposob dzialania matrycy nie sa tu istotne to prosze zapoznaj sie z tym jak jest zasada dzialania matrycy z filtrem bayera czyli tej najpopularniekszej i matrycy fevon (htc na podstawie tej technologii opracowal wlasna sransa ultrapiksel)

     • Pabliell

      Nie znam osobiście żadnego użytkownika smartfonu, którego interesuje zastosowana technologia aparatu. To ma po prostu działać i ma działać dobrze. HTC to skopało i nie poprawiło na czas. Lub ktokolwiek inny, od kogo HTC technologię pożyczyło.

     • Jackonji

      On tobie jasno wyjaśnił że jemu chodzi o idee a ty mu nadal wałkujesz o technologii umiesz rozróżnić Idęe od technologii? chyba nie bardzo ale to już nie nasz problem

     • Jackonji

      Idea była taka że miały być duże piksele pochłaniające większej ilości światła i w tym się absolutnie zgadza A to że ty piszesz o sposobie przetwarzania kolorów to znaczy że nie masz pojęcia o co wogóle chodzi w temacie

     • Jackonji

      Czy ty kompletnie nie umiesz rozumowac? on tobie pisze że chodzi o Idee a ty mu bez przerwy piszesz o technologiach chodzi o idee większych pikseli które łapią więcej światła i tyle i technologia o której ty piszesz nie ma z tym zupełnie nic wspólnego ty mówisz o technologii rozróżniania kolorów Co jest zupełnie inną sprawą trochę pomyślunku człowieku

  • Crash89

   Tu jestes w duzym bledzie 🙂
   HTC zastosowale matryce takiego samego typu jak Sigma w swoich aparatach. Matryca w HTC skladala sie z trzech warstw swiatloczulych bez filtru bayera (3 warstwy pochlaniajace cala powierzchnia 3 kolory: czerwony, zielony, niebieski a nie matryca z filtrem bayera ktory rozdziela kolory . Nie mialo to nic wspolnego z matrycami ktore porownujesz. 🙂

   • stark2991

    Powiedz mi co mnie interesuje budowa tych matryc? Piszę o idei – idei dużych pikseli

    • Crash89

     Ale tam byla zupelnie idea… tam idea polegala na tym, ze obraz byl czytany z „trzech matryc” a nie z jednej z filtrem…
     Czego efektem miala byc lepsza jakosc. Zanim sigma uporala sie z wieloa problemami tego typu matryc minelo sporo lat i kilka generacji.
     Stad byly problemy z kolorami, jakoscia (bo powstawal obraz interpolowany) itd…

  • Alex Blake

   Z ultrapikselami w HTC to było tak, że mało który egzemplarz miał sprawny aparat. Początkowo były montowane moduły sharp, które pod wpływem temperatury zmieniały czerń na fiolet co dyskwalifikowało ten telefon do zdjęć w nocy. Następna poprawiona wersja modułu była wykonana przez omnivision i aparat już nie kolorował czerni na fiolet ale za to balans bieli był tak skopany, że zmieniał biel na zieleń i tak robiąc zdjęcie nocą światła latarni wychodziły zielone zamiast białe. HTC nigdy nie wydało łatki, wadę można było naprawić tylko przez root i podmianę pliku awb_cal.

   • stark2991

    Słyszałem o tym. Ale to dotyczyło wyłącznie M7, w M8 już te problemy się nie pojawiły. A także M7, które były w serwisie miały wymieniane moduły aparatu i wgrywane oprogramowanie (może z tym plikiem) i problem znikał.x