Kilka ciekawostek o Samsungu, czyli o czebolu jeszcze niedawno uznawanym za „kolejnego Chińczyka”

Artykuły

samsung-logo-historia-ciekawostki

 

Nie przegap
Huawei Mobile Services – wszystko, co musisz wiedzieć o HMS w jednym miejscu
Huawei Mobile Services hms uslugi co to jest
Rosnąca popularność Huawei Mobile Services, w skrócie HMS, a w Polsce Mobilne Usługi Huawei to nic innego jak wypadkowa rozwoju jednego z największych graczy na mobilnym rynku. Perturbacje światowych mocarstw często zbierają żniwa tam, gdzie byśmy się tego nie spodziewali. Stany Zjednoczone i Chiny wciąż szukają porozumienia, choć najbardziej poszkodowanym wydaje się właśnie Huawei. Gigant […]

Samsung – lider mobilnego rynku, producent od groma elektronicznych przedmiotów i nie tylko. Koreańska firma przeszła długą i ciężką drogę zanim doszła do momentu w jakim się dzisiaj znajduje. Przez ten czas czebol rozwijał się i zmieniał branże porzucając jedne ze względu na drugie, więc przyjrzyjmy się najróżniejszym ciekawostkom związanym z tą firmą.

 

Drugi raz padło słowo „czebol” – ok, już trzeci. Jednak co ono tak naprawdę oznacza? Termin ten stosowany jest w przypadku południowokoreańskich koncernów zajmujących się różnymi branżami, czyli idealnie wpisuje się w zajęcia, którymi para się grupa Samsung.

 

 

Nazwa

 

Samsung-Logo-820x458

 

Samseong, czyli trzy gwiazdy. Nazwa odnosi się do chińskich bogów, którzy w historii Azji przenieśli się także do Korei. W dużym skrócie założyciel Lee Byung-chul chciał, żeby jego firma już od początku była „skazana na sukces” nawiązując do chwały, szczęścia i długowieczności.

 

Firma eksportowa + cukier

 

renault-samsung-samochod

 

Od 1938 roku Samsung zajmował się wieloma dziedzinami rynku. Początkowo była to jedynie firma eksportowa, aby z czasem zająć się produkcją cukru czy też sprzedawaniem polis ubezpieczeniowych. Dzisiaj Koreańczycy mogą pochwalić się także związkiem z motoryzacją za sprawą umów z Renault czy też modą, ale do tego jeszcze dojdziemy.

 

 

Siła tkwi w marketingu

 

samsung-galaxy-note-ii-2-promocja

 

Nie od dziś wiadomo, że Samsung w głównej mierze za sprawą promocji i różnych akcji marketingowych wypracował swoją pozycję. Oczywiście to by się nie udało, gdyby same produkty też się nie broniły jakością. Przeliczmy to na pieniądze. Koreańczycy rocznie wydają około 14 miliardów dolarów na prace badawczo-rozwojowe (związane również z Polskim oddziałem R&D), a na same akcje promocyjne „zaledwie” 3,3 miliarda dolarów. Ze znanych mobilnemu rynkowi marek wyżej zlokalizowane jest tylko Sony wydające 3,7 miliarda dolarów, ale pamiętajcie chociażby o PlayStation.

 

 

Samsung? Omijaj szerokim łukiem!

 

samsung logo

 

Jeszcze kilkanaście lat temu Samsung jak i inne koreańskie firmy kojarzone były z tandetą, fatalnym wykonaniem oraz dużą awaryjnością. Taki typowy… Chińczyk. Jednak jakość zdecydowanie poszła w górę, a w przypadku tytułowej firmy duże znaczenie miał pewien ruch prezesa Samsung Electronics. Pan Lee Kun-hee miał powiedzieć „Zmieńmy wszystko oprócz żon i dzieci”. W 1995 roku był tak zawiedziony jakością telefonów komórkowych, że tysiące urządzeń zostały spalone na oczach pracowników. Tak, od razu nasuwa się Note7, ale tym razem darujmy to sobie.

 

 

Jeden z najwyższych budynków świata to też dzieło Samsunga

 

dubai-dubai-mall-1500x850

 

Ok, może nie tylko Samsunga, ale oddział C&T Corporation zajmujący się modą (mówiłem, że jeszcze się pojawi), handlem oraz budownictwem miał duży udział w tworzeniu jednej z najwyższych budowli na świecie. Ok, znowu niedokładnie, bo nie byle jakiej budowli, a samego Burdż Chalifa zlokalizowanego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Swoją drogą zwróćcie uwagę na połączenie branż, którymi zajmuje się ten koreański oddział.

 

 

Apple kontra Samsung? Przecież to to samo

 

A man is silhouetted against a video screen with Apple and Samsung logos as he poses with a Samsung Galaxy S4 in this photo illustration taken in the central Bosnian town of Zenica

 

Na koniec ciekawostka, która jest zdecydowanie najbardziej popularna ze wszystkich, które dzisiaj Wam przedstawiłem. Na rynku mobilnym trwa batalia o to, który producent jest lepszy. Samsung czy Apple? Jednak niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że chociażby dyski w superszybkich MacBookach to dzieło Koreańczyków. Podobnie jak wychwalane ekrany Retina w iPadach czy też układy obliczeniowe w iPhone’ach.

 

Tym samym Samsung to nie tylko elektronika, choć ten oddział jest zdecydowanie jednym z najważniejszych w strukturach firmy. Na koniec coś dla fanów liczb – „zaledwie” 30% zarobków Samsung Electronics stanowi rynek mobilny.

 

 

źródło: AndroidPIT


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x