[Pobierz/Poradnik] Google Assistant w języku polskim? Nie musisz nawet rootować smartfonu, ale licz się z ograniczeniami

mm Łukasz Pająk Android 2016-10-12

google-assistant-logo

Polacy zawsze wydają się być pokrzywdzeni pod względem wprowadzania wszelkich nowości technologicznych. Szczególnie dotyczy to oprogramowania, które musi zostać przystosowane pod nasz język. Nie inaczej jest w przypadku Google Assistant, które jest swego rodzaju następcą Google Now i z pewnością jeszcze wiele miesięcy minie zanim Amerykanie przygotowują odpowiednie wydanie dla Polaków.

Na szczęście pojawił się Mateusz, jeden z naszych Czytelników, który przedstawił nam sposób na przystosowanie chociażby połowicznie nowego asystenta Google do naszego języka. W takim razie do rzeczy. Co będzie potrzebne? Przede wszystkim smartfon z Androidem Marshmallow lub Nougat. Do tego dodajmy właściwą aplikację: Klik! (Mirror)

nexus2cee_pixelad-2

W najlepszym wypadku wystarczy zainstalować Google Assistant i już możecie z niego korzystać. Jednak nie sprawdza się to we wszystkich smartfonach. Wtedy należy dodatkowo zmodyfikować plik build.prop i zmienić nazwę urządzenia na Pixel lub Pixel XL. To oczywiście wiąże się z koniecznością dostępu do praw roota (lub wykorzystaniem ADB). Sam proces jest bardzo prosty i wystarczy przykładowa aplikacja ze sklepu Play (Klik!), która pozwoli zmienić następujące parametry:

ro.product.model=Pixel XL
ro.opa.eligible_device=true

Dalej nie działa? Cóż, w takim razie sprawdźcie najnowszą wersję N-ify, które pozwala aktywować Google Assistant. Jeśli korzystacie z Nougata to możecie również zainteresować następującym poradnikiem: Klik!

Jednak skupmy się na samym asystencie. Co potrafi to zapewne doskonale wiecie, ale z racji, że mamy do czynienia z „nieoficjalnym wydaniem” programu to nie może być tak pięknie. Asystent ma w pełni polskie menu, ale zapomnijcie o komendzie „Ok, Google!” – po prostu nie działa. Również niektóre ustawienia powodują, że aplikacja jest wyłączana.

Co z naszym językiem? Działa i to całkiem nieźle, aczkolwiek… jedynie na poziomie poleceń znanych z Google Now, które znajdziecie pod następującym linkiem: Klik! Niestety, ale nie porozmawiamy ze sztuczną inteligencją tak jak to odbywało się chociażby na konferencji Amerykanów, na której zaprezentowano najnowsze Pixele. Nie brzmi to oczywiście dobrze, ale wciąż pamiętajmy, że mamy do czynienia z aplikacją, która nie jest przeznaczona dla Polaków.

Mateusz zwrócił również uwagę na jedną, bardzo istotną w przypadku Google Now rzecz. Nie możemy ustawić głównego języka oraz pobocznego. Gdyby tylko pojawiła się taka możliwość to bardzo możliwe, że aplikacja zyskałaby na wartości pod względem dostępnych funkcji. Mimo wszystko ma to najprawdopodobniej związek z tym, że Android Nougat ma już wbudowaną możliwość wyboru głównego oraz pobocznego języka.

assistant-635x343

W takim razie po co instalować Google Assistant skoro nie działa w pełni w po polsku? Chociażby dla Now on Tap, które nie zostało jeszcze oficjalnie wydane na Marshmallow dla nas i nie wiadomo czy kiedykolwiek to się stanie. Dajcie znać jakie są Wasze opinie po sprawdzeniu nowego asystenta od Amerykanów? W końcu asystenci głosowi cieszą się dużą popularnością, ale nie raz przyznaliście, że traktujecie je jako ciekawostkę i niekoniecznie powodem takiego stanu rzeczy jest współpraca z naszym językiem.

Mateusz, jeszcze raz wielkie dzięki za wszelkie informacje i zrzuty ekranu! • Nie można zainstalować aplikacji
  LG V10 MM root, edytowany build i odblokowany bootloader

 • Kuba130

  A ja mam błąd: Podczas analizowania pakietu wystąpił problem.

  • Łukasz Pająk

   Może to być związane z nazwą urządzenia.

 • Patryk Kuba

  Tytuł: „Nie musisz nawet rootować smartfonu”
  Artykuł: „To oczywiście wiąże się z koniecznością dostępu do praw roota”

  • Matt

   Jeśli zainstalujesz aplikację z linku podanego w artykule i będzie działać to nie musisz rootować jak w tytule. Jeśli jednak aplikacja nie działa (chociaż raczej na pewno zadziała na tel z mm i nougat) to musisz rootować i przejść do dalej opisanych kroków. Wszystko się zgadza.

  • Ej, a przeczytałeś tekst od deski do deski? 😉

   • Patryk Kuba

    Tak, przeczytałem. Tytuł sugeruje, że na pewno nie będzie potrzebny root, a nie po spełnieniu określonego warunku

    • Tytuł tego nie sugeruje i wszystko jest wyjaśnione w tekście.