Kolejny etap w BlackBerry został zamknięty – ogromne straty, koniec projektowania smartfonów, ale w drodze nowy, flagowy model

3 minuty czytania
Komentarze
blackberry-dtek60-wyglad-specyfikacja-design2

BlackBerry niegdyś było firmą bezkonkurencyjną. Jeśli było się biznesmenem i szukało urządzenia mobilnego do pracy to właśnie Kanadyjczycy górowali. Oczywiście konkurencyjny Windows Mobile również dobrze sobie radził, ale jednak nie miał wyrobionej takiej marki jak właśnie „Jeżyna”.

Mimo wszystko to Android i iOS poniekąd pogrążyły tę firmę, gdyż postawiły na multimedialność, a nie tylko na prace biznesowe i tak przez kilka lat BlackBerry zaczęło się staczać. Oczywiście nie tworzyli złych produktów, a po prostu takie, które oferowały za mało na obecne standardy. Jednak rok temu Kanadyjczycy postawili na Androida i model Priv okazał się bardzo ciekawą i świeżą propozycją na mobilnym rynku, aczkolwiek za drogą.

blackberry dtek50 neon hamburg oficjalnie alcatel idol 4 tcl

Stosunkowo niedawno poznaliśmy model DTEK50, który pojawił się znikąd i nie zyskał żadnej sławy. Mimo wszystko niektórym już zapaliła się lampka na wieść, że to Alcatel w przebraniu. Dzisiejsze oświadczenie BlackBerry oficjalnie informuje, że firma ma się bardzo źle.

blackberry-dtek60-wyglad-specyfikacja-design7

Jednak zanim przejdziemy do kiepskich informacji to przyjrzyjmy się nadchodzącemu, flagowemu modelowi DTEK60, który lada moment powinien trafić do sprzedaży. Otrzymał on już certyfikat FCC i zapewne, podobnie jak DTEK50, zostanie po cichu przedstawiony. Czym będzie się charakteryzował? Przede wszystkim topową specyfikacją:

 • 5,5-calowy wyświetlacz QuadHD;
 • układ Snapdragon 820;
 • 4 GB RAM;
 • 32 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika;
 • aparaty:
  • przód: 8 MPx;
  • tył: 21 MPx;
 • akumulator o pojemności 3000 mAh;
 • czytnik linii papilarnych, USB-C;
 • Android Marshmallow.

To właśnie głównie jego grafiki prasowe możecie oglądać w tym wpisie. Tak, to kolejny model stworzony przez Alcatela z nałożonym logiem BlackBerry i zapewne zmodyfikowanym pod kątem bezpieczeństwa Androidem. Na deser cena. Ma wynosić w Kanadzie 699 tamtejszych dolarów, a więc około 530 dolarów amerykańskich, czyli ostatecznie nieco ponad 2000 złotych.

blackberry-dtek60-wyglad-specyfikacja-design8

Wróćmy do wspomnianego oświadczenia. BlackBerry ma się fatalnie. Wyniki finansowe za drugi kwartał przedstawiają straty wynoszące 372 milionów dolarów, co oznacza, że dodatkowe 100 milionów dolarów uciekło w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. W sumie, w ciągu ostatnich 3 lat, firma straciła ponad 1,3 miliarda dolarów. To ewidentnie nie prezentuje się dobrze, ale to nie koniec złych wiadomości.

blackberry-dtek60-wyglad-specyfikacja-design-6

Na deser, prezes firmy oficjalnie oświadczył, że BlackBerry nie będzie już samemu produkować smartfonów. Tym samym możemy spodziewać się tylko modeli w stylu DTEK50 oraz DTEK60, czyli urządzeń stworzonych na bazie zupełnie innych smartfonów. Oczywiście „Jeżyna” nie znika jeszcze z mobilnego rynku, aczkolwiek dla wielu fanów firmy to już nie będzie ta sama marka. Wszystko wskazuje na to, że nie ujrzymy już takich modeli jak Priv czy też Passport i innych bazujących na BB OS, który swoją drogą też już oficjalnie został pożegnany.

blackberry-dtek60-wyglad-specyfikacja-design5

Jaka czeka przyszłość BlackBerry? Niestety, nie jest zbyt kolorowa i teraz firma ewidentnie musi się zebrać w sobie. Mimo wszystko to kolejna marka, która powoli znika z mobilnego rynku i może podzielić los Nokii czy też Motoroli. Jednak wciąż możemy liczyć na wielki powrót.

źródło: Venture Beats, Phone Arena

Motyw