ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Android 7.1] Nexus Launcher przyniesie nowe, okrągłe ikony. Pojawią się także skróty ekranowe do funkcji aplikacji

Autor: Eliasz Szykowny Kategoria: Aplikacje
quantum-dots-icons

Premiera Androida 7.1 Nougat odbędzie się najprawdopodobniej już 4 października, wraz z prezentacją najnowszych urządzeń z linii Google Pixel (dawniej Nexus). Tym razem produkcją smartfonów z „czystym” Androidem zajmie się HTC. Kolejna wersja systemu według przecieków ma przynieść m.in. nowy wygląd ekranu głównego, nowy wygląd paska nawigacji, Google Assistant zintegrowany z systemem. Niektórzy uważają, że właśnie 7.1 będzie prawdziwym finalnym Nougatem, a 7.0 był przedsmakiem ostatecznej, bardziej dopracowanej wersji oprogramowania przynoszącej dodatkowo ważniejsze funkcje.

Ikonki Kalendarza Google

Niedawno pojawiły się też informacje, jakoby Google zamierzało zrezygnować z różnych kształtów ikon projektowanych w oparciu o wytyczne material design na rzecz okrągłych „talerzy” (najczęściej białych), w które wpisane zostaną wszystkie ikonki (jak na razie jedynie ikony Google’a). Przedsmak mogliśmy zobaczyć już po instalacji Pixel Launchera wraz z apką do wybierania tapet w przypadku dynamicznej ikony Kalendarza Google. Prawdopodobnie inne zainstalowane w telefonie pozycje zostaną po prostu wpisane w białe koła automatycznie, przynajmniej jeśli chodzi o launcher. W liście ostatnich aplikacji być może ikonki będą nadal takie jak wcześniej.

W mojej opinii takie okrągłe ikony wyglądają o wiele gorzej niż to, co mogliśmy oglądać wcześniej. Powinna być możliwość wyboru, z jakich chcemy korzystać. Tym bardziej że w plikach aplikacji będą ustalone 2 rodzaje ikon – te normalne i te okrągłe. A jak już Google zaszłoby tak daleko, to co za problem wprowadzić też możliwość ustawiania własnych paczek ikon (pobranych na przykład ze sklepu Google Play)? Cieszylibyście się z takiej funkcji w Pixel Launcherze? To mogłoby przekonać wiele osób do porzucenia innych launcherów na rzecz tego bezpośrednio od Google’a.

Okrągłe ikonki Google

Kolejną zmianą będą „skróty skrótów” aplikacji. Będą one działały na podobnej zasadzie, co 3D Touch znany z Apple iPhone. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób będzie się uzyskiwało do nich dostęp – przeciągnięciem od ikonki czy przytrzymaniem na skrócie. Rzecz działającą w podobny sposób (ale jak wiadomo zgoła inną) można znaleźć na przykład w popularnym launcherze – Action Launcher 3. Poniżej możecie zobaczyć przykłady zastosowań tej funkcji. Wygląda interesująco? Oczywiście również inni deweloperzy aplikacji (poza Google) będą mieli możliwość ustawiania takich skrótów. Cóż, już niedługo zobaczymy czy w praktyce będzie to przydatne.

nexus2cee_shortcut_mockups

Oficjalnie wszystko zostanie z pewnością pokazane i udostępnione wszystkim już za 10 dni. Powyższe funkcje trafią oczywiście także na inne telefony niż same Google/HTC Pixele. Prawdopodobnie każdy, kto zainstaluje sobie Nexus Launchera (który najpewniej pojawi się w Sklepie Play) będzie miał możliwość przetestowania tych nowości. Część zmian może nawet zawitać do nas automatycznie, o ile producenci zdecydują się na aktualizacje naszych smartfonów do Androida 7.1.

Źródło: Android Police – [1], [2]

Sprawdź najnowsze wpisy