xiaomi-mi-5

Xiaomi jest jedną z najpopularniejszych chińskich marek. Świetny stosunek jakości do ceny sprawił, ze firma odniosła światowy sukces, a jej smartfony porównywane są często z potężną konkurencja – jak na przykład tegoroczny pojedynek Samsunga Galaxy S7 z Xiaomi Mi5. Co powstrzymuje jednak ludzi przed zakupem urządzenia tej marki to brak gwarancji realizowanej w Polsce. Wszystko to niebawem może się zmienić.

 

Xiaomi prawdopodobnie pojawi się w ofercie sprzedaży x-kom.pl Na stronie sklepu pojawiły się już odpowiednie opisy produktów. Wśród nich znajduje się na przykład flagowy model Mi5. Cena – 1999 złotych. Nie liczyłbym jednak na to, że podana kwota okaże się ostateczna. Warto poczekać na oficjalną prezentację i zapowiedź współpracy z chińskim producentem na polu smartfonów.

 

xkom-mi5

W tym momencie rodzą się pytania czy zakup urządzeń w Polsce okaże się opłacalny. Jak widzimy cena za podstawową wersje Mi5 wynosi 2000 złotych. Sprowadzając go z Chin wydamy kwotę około 300 dolarów, co w przeliczeniu na naszą walutę daje niespełna 1200 złotych. Należy jednak pamiętać o możliwym podatku VAT (przesyłki trafiają do urzędu celnego, w którym pracownicy mogą nałożyć dodatkową opłatę w postaci podatku; czasami zdarza się, że przesyłka przyjdzie do nas bez żadnych dodatkowych opłat, ale dla naszych wyliczeń przyjmijmy wersję pierwszą).

 

Mamy zatem 2000 kontra +/- 1500 złotych. Wciąż jest drożej, aż o pięć stówek. Należy jednak pamiętać, że w cenę x-komu trzeba doliczyć marżę sklepu, prowizję dla pośredników oraz koszta serwisu. Dla kupujących zatem główną rolę odegra tutaj sprawa ewentualnego skorzystania z gwarancji. Oczywiście można kupić smartfony Xiaomi w Chinach, a następnie serwisować je we Wrocławiu. Dla przeciętnego użytkownika jednak to znacznie więcej zamieszania niż zwrócenie się do sklepu, który swoje oddziały ma w Polsce i w którym mówią po polsku.

 

W ofercie sklepu marka Xiaomi jest już oficjalnie dostępna. Ogranicza się ona jednak jedynie do akcesoriów oraz kamer sportowych, a więc wejście w świat urządzeń mobilnych stanowi nieco większe wyzwanie. Warto zaznaczyć, że w naszym kraju oficjalną dystrybucją cechuje również Meizu – można go spotkać w większych sieciówkach. Również CK Mediator posiada w swojej ofercie chińskie marki.

 

 

Czy to znaczy, że jeden z największych chińskich producentem może zagrozić takim gigantom jak Samsung czy LG? Początek nie będzie łatwy. Społeczeństwo nie skojarzy tej marki z jakością, a z chińskim pochodzeniem. Będziemy zatem świadkami stereotypizacji, że co chińskie to gorsze. Ba, będzie tańsze niż konkurencyjne wydajnościowo modele – a jak wiemy cena idzie w parze z jakością. To truizmy, które trudno wyrzucić z mentalności. Smartfonom Huawei się udało, Xiaomi przy dobrym marketingu może powtórzyć sukces swojego rodzimego „kolegi”. Niemniej, im większa promocja w Polsce, tym wyższą cenę przyjdzie zapłacić. A to z kolei zachęca do ściągnięcia sprzętu z zagranicy. Nie będzie lekko.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Lewicki

Pasjonat dobrej kuchni i technologiczny geek. Mówi, że grywa w squasha, choć to raczej squash pogrywa z nim. Niegdyś zapalony fan ROMów i kerneli. Niezmiennie esteta.