huawei-nexus-6p-tech-glass-screen-protector-8

 

Po zakupie smartfona za kilka tysięcy złotych warto od razu zadbać o jego odpowiednią ochronę. Gwarancja telefonu nie obejmuje zwykle wymiany rozbitego wyświetlacza czy zniszczonej z winy użytkownika lub przez nieszczęśliwy wypadek obudowy. Najlepiej natychmiast po upolowaniu naszego nowego wymarzonego mobilnego urządzenia zaopatrzyć się w etui lub case, a także szkło hartowane lub folię poliwęglanową na ekran. Jednak tutaj powstaje dylemat – ludzie zastanawiają się, co będzie lepszym wyborem, jeśli chodzi o ochronę naszego wyświetlacza. Postaram się wyjaśnić, na czym polega praktyczna różnica pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami.

 

Zacznijmy od tego, że nie każdy uważa, że tego typu ochrona jest konieczna. Są tacy, którzy twierdzą, że współczesne szkła (w tym najnowsze typu Gorilla Glass) są na tyle wytrzymałe, że nie warto korzystać z dodatkowej folii czy szkiełka. Jednak w praktyce wystarczy ziarnko piasku w kieszeni, aby na takim szkle pojawiły się mniej lub bardziej widoczne ryski. Włożenie smartfona do spodni razem z kluczami również mu nie posłuży. Dlatego warto zabezpieczyć ekran telefonu w odpowiedni sposób.

 

Pierwszą opcją jest skorzystanie z powszechnie dostępnych w sklepach GSM folii, które możemy nakleić na ekran. Takie rozwiązanie jest dosyć popularne, a także tanie, ale czy wygodne i funkcjonalne? Niezbyt. Na folii kupionej za 15 zł, a nawet droższej (istnieją również horrendalnie drogie wersje) zwykle od razu zaczynają pojawiać się odciski naszych palców. Poza tym założenie takiej folii jest dosyć trudne i niestety łatwo ubrudzić ją po stronie przylepnej jeszcze zanim założymy ją na urządzenie. Istnieją również doniesienia, że folię z trudnością się odkleja, jak zechcemy ją wymienić.

 

Drugie rozwiązanie to umieszczenie na szybie dodatkowego szkła hartowanego. Cena takiej opcji zaczyna się już od ok. 30 zł, ale najpewniej są również tańsze i także dobrej jakości produkty. Założenie takiego szkiełka jest łatwe, nie przysparza tyle problemów, co folia poliwęglanowa, ponieważ jest ono sztywne. Co ciekawe, nie pogrubia telefonu bardziej niż folia, a czasami nawet jest smuklejsze. Korzystając ze szkła, ma się o wiele lepsze wrażenie używania ekranu. Refleksy nadal są takie same jak w telefonie bez ochrony. No i nie zbiera tak bardzo odcisków palców. Podobno nawet lepiej reaguje na dotyk w porównaniu do folii. Szkło oczywiście jest również bardziej odporne na zarysowania, więc najprawdopodobniej posłuży nam trochę dłużej.

 

Podsumowując:

 

Zalety folii:

  • Cena
  • Najcieńsze wersje są prawie niewidoczne

 

Zalety szkła:

  • Łatwość aplikacji
  • Ładniej wygląda
  • Lepsza ochrona

 

Moim zdaniem zdecydowanie wygrywa szkło hartowane. Jego jedyną wadą może być cena, ale tylko w przypadku, gdy chcemy się mocno czepiać. Różnica w kosztach pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami nie jest zbyt duża, a urządzenie warte kilka tysięcy na pewno zasługuje na taką ochronę. Jeśli chcesz, żeby Twój smartfon dłużej wyglądał jak nowy, to radzę zaopatrzyć się w taki dodatek. Na pewno nie będziesz rozczarowany/rozczarowana. Jeśli jednak żal Ci dołożyć piętnastu złotych, to folia również nie będzie najgorszym rozwiązaniem. Mimo wszystko nie polecam takiej opcji. Oczywiście każdy aspekt zależy również od producenta i jakości danego rozwiązania. Wybierajmy mądrze. A Wy jakie macie doświadczenia z użytkowania takich czy innych systemów ochrony? Dajcie znać w komentarzach.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Eliasz Szykowny

W Android.com.pl od 2016 roku. Lubię i korzystam na co dzień z „czystego” Androida, ale też z równym zainteresowaniem patrzę na inne nakładki i konkurencyjne platformy. Interesuję się wszystkim, co związane z najnowszymi technologiami oraz wirtualnym światem. Mój blog: https://eliasztech.pl