ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Czyżbyśmy żegnali serię Nexus? Google i HTC mogą nie przedstawić nowych smartfonów z tej rodziny

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły
nexus google koniec grafika logo 6p 5x

Ostre słowa w tytule, prawda? Już myślicie jaki komentarz napisać? Jednak poczekajcie chwilę, doczytajcie do końca, a może okazać się, że Google faktycznie chce zrezygnować z serii Nexus. Przynajmniej jeśli chodzi o smartfony. Jednak uspokajam, nowe urządzenia pośrednio od Amerykanów będą się pojawiać.

W takim razie do rzeczy. Kiedy pierwszy raz usłyszeliśmy, że seria Nexus kończy swój byt? W zeszłym roku i jeśli mnie pamięć nie myli to miało to miejsce kilka dni po premierze smartfonów stworzonych dla Google przez Huawei i LG. Plotka ucichła, bo przez rok nie ma szans na jej urzeczywistnienie. W końcu Amerykanie tylko raz na rok prezentowali swoje urządzenia mobilne z tej rodziny. Jednak teraz wraca i to wyraźnie wzmocniona.

AndroidPIT-Android-N-Nougat-2480

Przede wszystkim zacznijmy od ostatecznej premiery Androida Nougat. Nie zdziwił Was fakt, że Google nie przedstawiło nowych urządzeń? W zeszłych latach tak było, aczkolwiek w zeszłym roku bez żadnych hucznych zapowiedzi i konferencji. Dzisiaj to LG V20 ma być tym pierwszym smartfonem z nowym systemem. Czemu nie Nexusy? Czyżby Koreańczycy aż tak dobrą umowę podpisali z Google? Śmiem wątpić.

AndroidPIT-Android-Nougat-9734-w782

Przejdźmy dalej. Czemu Amerykanie tak wcześnie przedstawili Nougata i udostępnili go na Nexusy? Przecież doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to system w pełni skończony i brakuje wielu ważnych, wcześniej zapowiadanych funkcji (np.: Google Assistant). Te według plotek mają zostać wdrożone w pierwszej aktualizacji, a więc najprawdopodobniej we wrześniu. Wtedy też teoretycznie miały pojawić się nowe Nexusy. Mimo wszystko wciąż nie rozumiem skąd ten pośpiech, skoro Amerykanie przyzwyczaili nas do jesiennych premier.

htc-nexus-marlin-sailfish-640x360

Evan Blass, człowiek wyrocznia. Pamiętacie jego ostatni wpis dotyczący Nexusów? Oto on:


Wyraźnie zaznaczony cudzysłów z początku sugerował, że to Verizon zmieni nazwę Nexusów. Jednak patrząc na powyższe i kolejne argumenty to łącząc wszystkie fakty odnosi się wrażenie, że właśnie nie spotkamy smartfonów z tej serii. Podobne odczucia można odnieść czytając niektóre artykuły na Android Police, np.: dotyczące Google Assistant z odnośnikami do Robocika.

nexus2cee_sailfishcollageridiculous_thumb

W takim razie, co z HTC Sailfish i Marlin? Powstają i bardzo możliwe, że niedługo ujrzymy je, gdyż odpowiednie certyfikaty już te smartfony otrzymały. Jednak jak podaje Android Central to pojawi się nowa marka, co też w ciągu ostatniego roku przewijało się w różnych plotkach. Jednak czy to wciąż będą typowe Nexusy? Najprawdopodobniej nie. Google przedstawiło Nougata wcześniej, gdyż wszelkie nowości mają być wyjątkowe właśnie dla nadchodzących modeli. Dlatego też to V20 będzie pierwszym smartfonem z Androidem Nougat po wyjęciu z pudełka.

nexus_smartphone-752x490

Toteż jeśli wszystkie powyższe informacje się potwierdzą to szykuje nam się największa rewolucja na mobilnym rynku ze szczególnym uwzględnieniem gałęzi z Androidem. Czy tworzenie osobnych wersji mobilnego systemu dla Nexusów może mieć sens? Oczywiście, osobny sztab będzie tworzył tylko dodatki dla nowej serii i mamy swego rodzaju przepis na sukces, bo „coś nowego”. W takim razie „zabawa” zaczyna się na nowo.

Sprawdź najnowsze wpisy