android nougat 7.0 pasek klawisze paski system ui tuner

 

Rok pracy nad nowym oprogramowaniem to wbrew pozorom mało czasu. Szczególnie jeśli planowanych zmian jest sporo. Najciekawsze funkcje Nougata już Wam przedstawiałem, aczkolwiek Google w przypadku najnowszego Androida w głównej mierze skupiło się na nowych bibliotekach i wsparciu dla chociażby wirtualnej rzeczywistości. W takim razie, co zostało odstawione na później?

 

Jak podaje Android Police, Amerykanie nie wyrobili się z dopracowaniem systemu modyfikowania paska z klawiszami. Pierwszy raz funkcyjne przyciski na wyświetlaczu pojawiły się w Androidzie Honeycomb, który przeznaczony był tylko na tablety i jest to zrozumiały ruch. Później udostępniono je na smartfonach, razem z wydaniem Ice Cream Sandwich zrywającym z podziałem na rodzaje urządzeń. Od tego czasu w tej kwestii niewiele się zmieniało. Głównie ikony były delikatnie odświeżane i to tyle.

 

AndroidPIT-Android-6-0-Marshmallow-developer-options-multi-window-mode-w782

 

Powoli zbliżając się do tajemniczej, niedokończonej funkcji, dochodzimy do Marshmallow, które wprowadziło dwie rzeczy. Przede wszystkim możliwość modyfikowania interfejsu (System UI Tuner). Co prawda w bardzo prostej odsłonie, ale właśnie ten element wiąże się z Nougatem. Druga „rzecz” związana z Androidem 6.0 to Multi Window, a więc ukryte, niedokończone oprogramowanie, które co prawda zostało ukryte w kodzie, ale nawet odblokowanie dostępu sprawiało, że dzielenie ekranu nie działało właściwie.

 

android nougat 7.0 pasek klawisze paski system ui tuner 2 android nougat 7.0 pasek klawisze paski system ui tuner 8 android nougat 7.0 pasek klawisze paski system ui tuner 9

 

Tak oto dochodzimy do Nougata i łącząc powyższe fakty odkrywamy, że w tym systemie Google odstawiło na bok możliwość zaawansowanego modyfikowana paska z przyciskami funkcyjnymi. Co mamy do dyspozycji? Przede wszystkim regulację ustawienia poszczególnych klawiszy. Oczywiście mowa jedynie o szerokości, ale to nie koniec możliwości zmian.

 

android nougat 7.0 pasek klawisze paski system ui tuner 4 android nougat 7.0 pasek klawisze paski system ui tuner 5 android nougat 7.0 pasek klawisze paski system ui tuner 6

 

Użytkownicy smartfonów LG zapewne nie czują się teraz zaskoczeni, gdyż w wielu koreańskich modelach znajdziemy podobną, aczkolwiek dużo prostszą funkcjonalność. Po prostu możemy dodawać dodatkowe klawisze, które sprowadzają się do uruchomienia QSlide, Capture+, a także rozwinięcia belki powiadomień. W przypadku Nougata możemy urozmaicić ten pasek o przyciski do zmiany klawiatury (normalnie widoczny, gdy sama klawiatura jest włączona), schowka, a także wyboru klawisza.

 

android nougat 7.0 pasek klawisze paski system ui tuner 7 android nougat 7.0 pasek klawisze paski system ui tuner 10

 

O ile pierwsze dwie możliwości są stosunkowo oczywiste (do schowka możemy przenosić różne elementy) to ta ostatnia jest zdecydowanie najciekawsza, chociaż niekoniecznie najbardziej użyteczna. „Keycode’y” sprowadzają się do wyboru konkretnego klawisza, który następnie, po wciśnięciu, jest emulowany przez system.

 

android easter egg nougat koty pokemon go

 

Także czemu Nougat oficjalnie nie pozwala na korzystanie z powyższego dodatku? Z bardzo prostego powodu: nie działa schowek oraz właśnie symulowanie wyboru konkretnego klawisza. Jednak dopracowanie tej funkcjonalności najprawdopodobniej nie zajmie długo i wszystko wskazuje, że możliwość edycji paska z przyciskami pojawi się razem z pierwszą aktualizacją Nougata. Do tego należy dodać, że Google może równocześnie pracować nad integracją z asystentem zaprezentowanym podczas tegorocznej konferencji Google I/O, gdyż ten również ma zostać połączony ze specjalnym klawiszem.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.