ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Poradnik] Jak zwiększyć żywotność baterii w smartfonie i jak rozwiązać problem tzw. battery drain? Kilka sposobów!

Autor: Paweł Bilski Kategoria: Artykuły
save-your-android-mobile-batter-longer-time1

W erze tak szybkiego rozwoju smartfonów, można odnieść wrażenie, że w kieszeni nosimy cały świat, bez ograniczeń. Nasze urządzenia są wyposażone w coraz potężniejsze podzespoły, mają większe ekrany… ale co z tego, jeśli producenci wciąż zapominają o jednym? Chyba każdy pomyślał o tym samym – tak, chodzi o baterię, a raczej jej żywotność.

Jeżeli chcemy korzystać ze wszystkich udogodnień jakie oferują nam smartfony, surfować po internecie, słuchać muzyki, oglądać filmy i jeszcze grać w gry, to wszyscy wiemy jak to się skończy. Smartfon w trybie natychmiastowym poprosi o ładowarkę lub powerbanka, i mimo że producenci prześcigają się w technologiach zapewniających naładowanie smartfona w coraz krótszym czasie, to problem nadal jest i to wcale nie mniejszy.

Nie ma nic bardziej irytującego od rozładowanego smartfona w najmniej odpowiednim momencie. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że czasami akumulatory w ich telefonach rozładowują się w sposób błyskawiczny na własne życzenie użytkownika.  No właśnie, jak temu zaradzić? Jest kilka prostych sposobów, dzięki którym baterie w Waszych smartfonach nieco odetchną. Zaczynamy.

Sprawdź, które aplikacje zużywają najwięcej baterii

Calibrating-Battery

Większość z Was ma na swoim smartfonach zainstalowane mnóstwo aplikacji, które czasami bez wiedzy użytkownika pochłaniają niebotyczne ilości energii. Można to oczywiście w łatwy sposób sprawdzić poprzez przejście do podkategorii Bateria w Ustawieniach. Zobaczycie tam, ile procent energii pochłania dana aplikacja. Jeśli jakaś aplikacja zużywa zbyt wiele energii, a w ogóle z niej nie korzystacie, to po prostu ją odinstalujcie. Innym wyjściem są też aktualizacje danego programu. Optymalizacja to fundament i twórcy dobrze o tym wiedzą. Warto mieć więc zainstalowane najnowsze wersje aplikacji na swoim smartfonie.

Opcje systemowe to jak wiadomo – standard. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć więcej, to szczegółowych informacji dostarczy Wam aplikacja BetterBatteryStats, która doskonale wykrywa i ocenia problem drenowania baterii – warto kupić!

Zapewne nieraz instalowaliście aplikacje, które pytały o dostęp do aktualnej lokalizacji. Jak możecie sie domyślić – kilka takich aplikacji i nasz smartfon pada szybciej niż Najman na ringu. Istotną kwestią jest też GPS, który potrafi pochłaniać spore ilości energii. Jeśli w danym momencie go nie używacie, możecie po prostu go wyłączyć.

Ustawienia wyświetlacza

battery drain

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na długość pracy na baterii jest oczywiście podświetlenie ekranu. Sporo osób ma w ustawieniach zaznaczony tryb automatyczny doboru jasności wyświetlacza, który zmienia się w zależności od warunków oświetleniowych. Wbrew pozorom nie jest on tak ekonomiczny jak mogłoby się wydawać. Warto więc przestawić w ustawieniach tryb podświetlenia na ręczny, a następnie go nieco obniżyć.

Drugą sprawą jest też czas, przez który ekran jest podświetlony. Warto w ustawieniach wyświetlacza zmniejszyć limit czasu do minimum, Wasza bateria na pewno za to podziękuje.

Tryb oszczędzania energii

s7 power saving

Obecnie każdy smartfon wyposażony w system Android oferuje użytkownikowi tryb, a raczej tryby oszczędzania energii. Jest ich bowiem wiele, a większość urządzeń pozwala dowolnie je personalizować. Odpowiadają one za automatyczne zmniejszenie jasności wyświetlacza, wyłączanie usług lokalizacyjnych, telekomunikacyjnych itd. Tryb ten możesz włączyć za pośrednictwem menu Ustawienia.

Istnieją oczywiście zewnętrzne aplikacje, które oferują super-ultra-hiper oszczędny tryb. Większość z nich jednak nie różni się zbytnio od trybu wbudowanego, oferując tak naprawdę kilka dodatkowych, zwykle niepotrzebnych funkcji.

Dbaj o swoją baterię

safe-your-mobile

Nie wszyscy wiedzą, że pozostawienie smartfona na słońcu może negatywnie wpłynąć na jego akumulator. Jak już dawno dowiodły badania, wystawiania baterii na wysokie temperatury negatywnie wpływa na ich pojemność. Nie trudno przecież zauważyć, że po dłuższym użytkowaniu smartfona odnosimy wrażenie, że trzeba go częściej ładować. Dlatego pamiętajcie, aby smartfony pozostawiać w cieniu, ponieważ wysokie temperatury to nic dobrego (Snapdragon 810 pozdrawia).

Aplikacje, które wspomagają pracę baterii

greenify

Istnieje także kilka przydatnych aplikacji, które wspomagają pracę baterii. Jedną z najpopularniejszych propozycji jest Greenify. Aplikacja ta pomaga określić, które aplikacje są przyczyną drenażu baterii, a następnie wprowadza je w stan hibernacji – oczywiście w momencie gdy ich nie używamy.

Jeśli na swoim urządzeniu posiadacie Androida Marshmallow to powinniście zainteresować się też funkcją Doze. Ma ona za zadanie czuwać nad oszczędzaniem energii, ale załącza się jedynie wtedy, kiedy urządzenie jest w stanie bezczynności dłużej niż 30 minut. Nie posiadasz Androida Marshmallow a chcesz skorzystać z tego udogodnienia? Nic prostszego. Wystarczy, że masz urządzenie z systemem Android 4.1 lub wyższym. Aplikację pobierzesz TUTAJ.

Jak widzicie, sposobów na zwiększenie żywotności akumulatora jest wiele. Etyka użytkowania jest bardzo ważna i jedynie od Was zależy, czy nieco ulżycie swoim smartfonom.

źr: Android Authority

Sprawdź najnowsze wpisy